رشد زیان دهی در تنها موسسه بانکی بورسی / حرکت خلاف جهت با کاهش مانده تسهیلات

بر اساس صورت های مالی منتشر شده موسسه ملل در کدال، تقریبا تمامی اقلام درآمدی و هزینه ای این موسسه در سه ماهه نخست سال 1401 نسبت به سال قبل از آن با نوسان شدید همراه بوده به گونه ای که می توان موسسه ملل را پر نوسان ترین نماد بانکی در بین 20 بانک مورد معامله در بازار سرمایه نسبت داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، صورت های مالی موسسه مالی ملل در سه ماهه نخست سال جاری منتشر شد.

بر اساس این صورت ها تقریبا تمامی اقلام درآمدی و هزینه ای موسسه ملل در سه ماهه نخست سال 1401 نسبت به سال قبل از آن با نوسان شدید همراه بوده به گونه ای که می توان موسسه ملل را پر نوسان ترین نماد بانکی در بین 20 بانک مورد معامله در بازار سرمایه نسبت داد.

از یک سو خالص درآمد موسسه از محل درآمد تسهیلات و سود سپرده با رشد حدود 62 درصدی همراه شده اما از طرف دیگر سایر درآمدهای عملیاتی افت 99 درصدی را تجربه کرده است.

دلیل اصلی این موضوع نیز عدم تکرار سود بانک از محل سرمایه گذاری هاست که در سال گذشته رقمی تکرار ناپذیر را تجربه کرده بود.

نکته قابل اشاره دیگر در تراز نامه بانک، کاهش مانده تسهیلات اعطایی به مشتریان است این در حالی است که این مانده تقریبا در تمامی بانک ها در بهار سال جاری با افزایش همراه شده است.

به عبارت دیگر موسسه بخشی از سپرده های دریافتی و همچنین تسهیلات بازگشت داده شده از سوی مشتریان را صرف اعطای تسهیلات جدید نکرده و در بخش های دیگری آنها را مصرف نموده است.

جمع هزینه ها نیز در دوره مورد بررسی 33 درصد افزایش داشته که دلیل عمده آن رشد 51 درصدی هزینه های عمومی و اداری است.

همچنین این موسسه رتبه سوم را به لحاظ هزینه های مالی بین تمامی بانک های حاضر در بازار سرمایه داراست که نشان می دهد شرایط موسسه به لحاظ نقدینگی چندان مساعد نیست.

افت شدید جریانات ورودی نقدی عملیاتی موسسه نیز این گواهی دیگری بر وجود این چالش است.

در نهایت حاصل عملکرد این موسسه در سه ماهه نخست سال 1401 شناسایی زیان 4,163 میلیارد ریالی بوده این در حالی است که حاصل عملکرد آن در بهار سال قبل سود خالص 662 میلیارد ریالی بوده است.

با شناسایی این زیان، زیان انباشته موسسه به رقم 21.9 هزار میلیارد ریال رسیده که این رقم بیش از دو برابر سرمایه ثبت شده آن است.

در یک کلام، موسسه ملل تنها و تنها بر مبنای درآمدهای سرمایه گذاری خود تداوم حیات دارد و عملیات بانکی آن چیزی به غیر از زیان حاصل نمی کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

76  +    =  82