ایجاد جذابیت دانش‌بنیان‌ها با اختصاص ۱۰ درصد بازار

سرپرست معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام کرد؛

سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دو اقدام را در پارک‌ها در دستور کار داریم؛ اولی جلب نیازهای کشور است که در این زمینه اگر بتوانیم ۱۰ درصد بازار ملی را در اختیار پارک‌ها قرار بدهیم، این مزیت نسبی آن‌قدر جذاب خواهد بود که سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها خودشان را در این مسیر قرار دهند. اقدام دوم نیز ایجاد هم‌افزایی در پارک‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس،‌ سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سخنرانی خود گفت: باورمان این است که تنها کلید موفقیت کشور در جهت کسب برتری حوزه علم و فناوری است و مسیر توسعه و کلید رشد ما در حوزه نوآوری خواهد بود.

ناحیه نوآوری پردیس با محوریت پارک فناوری پردیس با مسئولیت نهاد ریاست جمهوری و با رویکرد فرابخشی در سال ۱۳۸۰ تشکیل شد.

این ناحیه با هدف جریان سازی و شکل دادن اکوسیستم فناوری، ایجاد محیطی مناسب کسب‌وکار برای فعالیت و حضور حرفه‌ای شرکت‌های دانش‌بنیان، برآورده کردن نیازهای پیچیده فناوری کشور و شکل‌گیری فعالیت‌های حرفه‌ای در زمینه بازار سنجی، ایده‌پردازی و… ایجاد شد.

شایان ذکر است که در حال حاضر ناحیه نوآوری پردیس، هدف خود را توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار داده است.

نیاز جدی امروز کشور در حوزه نوآوری

روح الله دهقانی فیروزآبادی، سرپرست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بیستمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس تأکید کرد که سیاست‌های کلان کشور در همه ابعاد باید به سمت نوآوری برود.

او یادآور شد: اقتصاد ما در بخش بزرگی هنوز دولتی است و رشد چشمگیر اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه سازمان‌های بزرگ اقتصادی پای کار بیایند. اقتصاد دانش‌بنیان اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه نهادهای علمی و تأثیرگذار مانند وزارت صمت، نفت، کشاورزی و سایر وزارتخانه‌هایی که متولی حوزه‌های مختلف هستند، به آن‌توجه کنند. پارک باید تغییر و تحول نگرشی در برنامه‌هایش ایجاد کند و دنبال بازار سازی‌های کلان برود.

فیروزآبادی به نیاز جدی امروز کشور در حوزه نوآوری اشاره کرد و گفت: جذب نیازهای کشور باید در پارک‌های فناوری باشد و مفهوم هم‌افزایی در این حوزه به درستی شکل گیرد.

با اعداد فعلی نمی‌توان اقتصاد دانش‌بنیان را محقق کرد

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به حضور دشوار شرکت‌های دانش بنیان در بازار، اظهار کرد: تمام گردش مالی در شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی به اندازه مسؤولیت اجتماعی چند شرکت فولادی بزرگ کشور نیست و با این اعداد نمی‌توان اقتصاد دانش‌بنیان را محقق کرد.

او با بیان اینکه این هزینه‌ها کلیدی برای روشن کردن یک موتور بزرگ هستند، گفت: در این راستا دو اقدام را در پارک‌ها در دستور کار داریم؛ اولی جلب نیازهای کشور است که در این زمینه اگر بتوانیم ۱۰ درصد بازار ملی را در اختیار پارک‌ها قرار بدهیم، این مزیت نسبی آن‌قدر جذاب خواهد بود که سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها خودشان را در این مسیر قرار دهند. اقدام دوم نیز ایجاد هم‌افزایی در پارک‌ها است.

فیروزآبادی ادامه داد: پارک فناوری صرفاً یک شهرک مدرن نیست بلکه محلی برای تجمیع شرکت‌های کوچک و بزرگ برای تشکیل اقتصادهای دانش بنیان است که با نگرشی جدید تحولات بزرگی به همراه خواهد آورد.

فیروز آبادی در پایان تصریح کرد: هیچ محصولی در بازار ماندگار نیست مگر اینکه دانش بنیان باشد که در این راه به ترقی نظام‌های ارزشیابی و تشویق صنایع کشور به تحقیق و توسعه و نوآوری نیاز داریم.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  +  3  =