تامین مالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در معاملات بورس کالا از طریق اوراق گام

مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای متنوع سازی روش های تامین مالی غیر تورمی تولید و رفع مشکلات اعتباری بنگاه ها امسال حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از معاملات بورس کالا با ابزارهای اعتباری مانند اوراق گام تامین مالی می شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک از روابط عمومی بانک مرکزی، حمید آذرمند با اشاره به تفاهم نامه ۲۲ ماده ای که اخیرا میان بانک مرکزی و وزارتخانه های صمت و امور اقتصادی و دارایی به امضا رسیده است ضمن تشریح جزئیات این تفاهم نامه گفت: دستورالعمل معاملات بورس کالا با استفاده از ابزارهای اعتباری هفته گذشته به شبکه بانکی ابلاغ و زیرساخت های  لازم فراهم شده است که انتظار می رود این هدف در نیمه دوم سال جاری محقق شود.
وی افزود: بند دیگر این تفاهنامه در خصوص تامین مالی زنجیره نفت و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و همچنین زنجیره ای صنایع غذایی با استفاده از ابزارهای تامین مالی زنجیره ای است که در این خصوص به میزان ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای نیمه دوم سال هدفگذاری شده است.
مدیر اداره تامین مالی زنجیره ای تولید با بیان اینکه به منظور استفاده از ابزارهای تامین مالی مبتنی بر بازار سرمایه توافق شد که بانک مرکزی به میزان ۵۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها جهت ضمانت اوراق بدهی منتشر شده توسط شرکت ها در بورس مجوز اعطا کند افزود: این موضوع می تواند روش های تامین مالی  مبتنی بر بازار سرمایه را به میزان قابل توجهی توسعه  دهد.
این مقام مسئول در بانک مرکزی تصریح کرد: علاوه بر مواردی که گفته شد بحث اجرایی شدن استعلام صورتحساب الکترونیک بابت پرداخت تسهیلات و اعتبارات توسط بانک ها  بود که مقرر شد تا پایان سال به میزان ۷۰ درصد حداقل این فرایند عملیاتی و اجرایی شود ضمن اینکه در خصوص تکمیل زیرساخت های تامین مالی زنجیره برنامه ریزی شده است که ظرف مدت دو ماه آینده تمامی زیرساخت‌های مورد نیاز برای تامین مالی زنجیره تکمیل شود.
وی افزود: به منظور استفاده از ابزار کارت اعتباری هم هدف‌ گذاری شده که امکان پرداخت تسهیلات قرض الحسنه خانوار از طریق کارت‌های اعتباری مهیا شود و خانوارها قادر باشند تسهیلات قرض‌الحسنه مورد نیاز را از طریق کارت‌های اعتباری دریافت کنند.
آذرمند در خصوص تقویت صندوق های تخصصی تضمین از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه گفت: در این زمینه هم توافق بین دستگاه‌ها انجام گرفته است که از طریق تقویت صندوق های تخصصی تضمین امکان تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی با ریسک پایین‌تر و پوشش ریسک مناسب مهیا خواهد شد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر این ها مقرر شد که لایحه وثایق بانکی هم طی ماه‌های آینده نیز در دولت نهایی و به مجلس ارسال شود که از این طریق هم امکان تنوع‌بخشی به نحوه  وثیقه سپاری بنگاه ها مهیا خواهد شد ضمن اینکه به منظور اجرایی شدن این برنامه‌ها کارگروه عملیاتی تفاهم‌نامه از دو هفته پیش کار خود را در بانک مرکزی شروع کرده است و به صورت منظم و هفتگی این کارگروه تشکیل می شود و انشالله نظارت بر روند اجرای تفاهمنامه از طریق این کارگروه به صورت مستمر انجام خواهد شد.
گفتنی است در راستای تحقق اهداف شعار سال مبنی بر حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین و همچینن به‌منظور تقویت راهکارهای تامین سرمایه در گردش تولید که در دیدار رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت با رهبر معظم انقلاب در هشتم شهریورماه مورد تاکید قرار گرفت و همچنین در ادامه سیاست‌های دولت سیزدهم درباره ارتقاء و بهبود شیوه‌های تامین مالی تولید و هدایت منابع و اعتبارات به سمت فعالیت‌های مولد در جهت رشد تولید،تفاهم نامه ای در ۲۲ بند مورد توافق وزرای اقتصاد و صمت و رییس‌کل بانک مرکزی قرار گرفت و مقرر شد تا همه اقدام‌های لازم بر اساس تفاهم‌نامه، مورد اجرا و پیگیری قرار گیرد. این تفاهم‌نامه به امضای «سید احسان خاندوزی» وزیر امور اقتصادی و دارایی، «علی صالح‌آبادی» رییس‌کل بانک‌مرکزی و «سید رضا فاطمی‌امین» وزیر صنعت، معدن و تجارت رسید.

انتهای پیام/

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

76  −  71  =