محدوده زمانی لازم برای انتقال وجه با پایا؟

پایا یا همان سامانه اتاق پایای الکترونیکی همانند سحاب و ساتنا به عنوان یکی از سیستم ‌های تبادل اطلاعات بانکی است که از پس از ساتنا روی کار آمد و سعی کرد تا با ارتقای عملکرد ساتنا، خدمات بهتری به مشتریان در عرصه بانکداری الکترونیک ارائه دهد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محدوده زمانی تعیین شده برای پایا در طول یک شبانه روز است.

اول اینکه توجه به این نکته لازم است که پایا سال ‌ها پس از ساتنا روی کار آمده و هدف اصلی از راه‌اندازی آن رفع نواقص موجود در ساتنا بوده است.

بنابراین طبیعی است که سرعت انجام فرآیند انتقال داده و زمان ‌های درنظر گرفته شده برای انجام عملیات انتقال از شرایط بهتری برخوردار شده است. سیکل کاری پایا از ساعت ۵ و نیم صبح آغاز شده و تا ساعت هفت و نیم عصر همان روز ادامه دارد.

تعداد دوره ‌های در نظر گفته شده برای انجام عملیات انتقال شامل ۷ دوره زمانی مشخص است. البته این موارد به استثنای روزهای تعطیل است که در ادامه به آن می‌پردازیم. فرآیند ارسال به بانک مبدا در تمامی این انتقال ‌ها پس از گذشت یک ساعت از عملیات آغاز شده و حداکثر به مدت ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. اولین زمان در نظر گرفته شده برای انجام عملیات انتقال از ساعت هفت و نیم عصر است که در این زمان امکان انتقال وجه تا یازده ساعت بعد،۵ و نیم صبح روز بعد وجود دارد.

تمامی انتقالات انجام شده در این بازه زمانی از ساعت شش و نیم تا ۷ صبح به بانک مقصد می ‌رسد. زمان در نظر گرفته شده بعدی برای انجام عملیات انتقال از ۵ و نیم صبح تا راس ساعت نه است و تمامی وجوه منتقل شده در این بازه زمانی سه ساعت و سی دقیقه از ساعت ۱۰ الی ۱۰ و نیم صبح به حساب در نظر گرفته شده در بانک مقصد واریز می ‌شود.

پنج دوره زمانی دیگر از ساعت نه صبح به بعد برای انجام انتقال وجه و خدمات اینترنت بانک پایا درنظر گرفته شده است که تمامی این دوره‌ ها دوساعته بوده و انتقال وجه به بانک مقصد نیز همانند موردهای طرح ‌شده در دوره ‌های قبلی از ۳۰ دقیقه بعد از آخرین زمان پرداخت بوده و نهایتا ۳۰ دقیقه نیز به طول می ‌انجامد.

زمان فعالیت پایا در ایام تعطیل توجه به این نکته لازم است که در صورتی که انجام عملیات انتقال پایا همزمان با تعطیلات رسمی باشد، رسید وجه انتقالی به بانک مبدا در اولین روز کاری صورت می‌ گیرد.

در صورتی که زمان پرداخت انجام شده از حدود ۲۰ دقیقه به آخرین زمان پاسخگویی پایا یعنی ساعت نوزده و پنجاه دقیقه عصر باشد به احتمال زیاد وجه انتقال یافته در روز بعد به حساب مقصد مورد نظر واریز می ‌شود.

 از دیگر ویژگی ‌های استفاده از پرداخت به روش پایا این است که بانک می‌تواند دستور پرداخت به تاریخ مؤثر آتی را از مشتری دریافت نموده و در تاریخ مؤثر آن را به پایا ارسال کند.

نکته ‌ای که توجه به آن حائز اهمیت است این است که حواله‌ های بین ‌بانکی پایا محدودیت جغرافیایی نداشته و در تهران و شهرستان ها و یا بین شهرهای مختلف کشور، در تاریخ سررسید، با یک سرعت مشخص ارسال می‌ شوند و تمام مواردی که در بحث زمان طرح شده در حوزه شهرهای دیگر به غیر از تهران نیز به همین صورت است و حواله پایای صادره به تاریخ روز، ظرف همان روز برای واریز به حساب ذی نفع، به بانک مقصد ارسال می‌ شود.

به این ترتیب با استفاده از پایا مشتریان متقاضی استفاده از خدمات و سرویس‌های بین بانکی می ‌توانند با کاهش میزان مراجعات حضوری به شعب بانکی و کاهش ترددهای درون‌ شهری اقدامات واریز و انتقالات بانکی را در کمترین زمان و با به حداقل رساندن خطرات امنیتی انجام دهند.

کارمزد یا هزینه انتقال وجه در پایا چقدر است؟

تا قبل از آذر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی انتقال وجه پایا کاملا رایگان بود ولی بر اساس آخرین ابلاغیه بانک مرکزی، هزینه انتقال وجه در سامانه پایا یک ‌صدم درصد مبلغ هر تراکنش تعیین شد؛ ولی کف این کارمزد ۲۰۰ تومان و سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان است. مثلا برای جابه‌جایی یک میلیون تومان که یک صدم درصد آن ۱۰۰ تومان می ‌شود، همان ۲۰۰ تومان کسر می‌شود که باز از هزینه انتقال وجه کارت به کارت به ‌صرفه ‌تر است!

اما همه این کف و سقف ‌ها در حالت انتقال وجه شخصی در سایت ‌ها و اپلیکیشن‌ های بانک است. اگر انتقال وجه گروهی باشد (مثل پرداخت حقوق، واریز سود سهام و…) که بیش از ۱۰ انتقال وجه در هر دستور پرداخت است، ۱۰۰ تومان به ‌ازای هر تراکنش مشخص شده و از اصل پول کسر می ‌شود.

منبع: تیتر یک آنلاین

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

77  ⁄    =  11