دسترسی اینترنتی به سایت های داخلی محدود شد/ تدوام مسدود شدن اینستاگرام و واتس‌آپ

اختلال یا اینترنت ملی؟

کاربران اینترنت از فیلتر شدن اینستاگرام، واتس‌آپ و حتی سرویس‌های گوگل خبر می‌دهد و برخی نیز تنها به اینترنت ملی دسترسی دارند؛ اما تاکنون هیچ نهاد رسمی در این خصوص اظهار نظر نکرده است. شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت نیز تمایلی به مصاحبه رسمی نداشته و تنها می‌گویند قطعی اینترنت مربوط به کل کشور و به دستور نهادهای امنیتی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،دور جدید اختلال اینترنت که از عرص دوشنبه (۲۸ شهریور) آغاز شده است در نهایت به قطع اینترنت در تهران و برخی دیگر از شهرها از عصر روز گذشته (چهارشنبه ۳۰ شهریور) رسید. در همین حال برخی کاربران از فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌آپ خبر دادند که پس از آن نت بلاکس این موضوع را تایید کرد. این وضعیت در روز جاری نیز ادامه پیدا کرده است.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت همچون شاتل، آسیاتک، صبانت، های‌وب و… همگی با اذعان به اختلالات پیش آمده، این قطعی‌ها را به جریان اعتراضات شب‌های گذشته مرتبط دانسته و می‌گویند نمی‌دانند این قطعی‌ها تا چه زمان طول خواهد کشید.

امروز خبرگزاری فارس در خبری اعلام کرد فیلتر اینستاگرام و ایجاد اختلال در پیام‌رسان واتس‌آپ با دستور شورای امنیت کشور انجام شده است؛ اما این خبر ساعتی بعد از خروجی فارس، حذف شد.

اطلاعات رسیده به پیوست نشان می‌ده وضعیت دسترسی به اینترنت در تمامی کشور و حتی اپراتورهای مختلف، یکسان نیز و در حالی که برخی کاربران عنوان می‌کنند تنها به سایت‌های داخلی دسترسی دارند، برخی دیگر می‌گویند مشکلی در دسترسی ندارند.

طبق ارزیابی از کاربران در حال حاضر اینترنت خانگی ثابت آسیاتک و شاتل قطع بوده و در عمل تنها به شبکه ملی اطلاعات و سایت‌‌های داخلی دسترسی دارند. کاربرانی که از اینترنت فیبرنوری مخابرات استفاده می‌کنند می‌گویند فعلا هم روی گوشی و روی لپ‌تاپ به اینترنت دسترسی دارند و تنها واتس‌آپ و اینستاگرام فیلتر شده است.

کاربران TDLTE اپراتورهای مختلف نیز روی گوشی تلفن همراه می‌توانند از اینترنت ملی استفاده کنند اما روی لپ‌تاپ و به کمک وی‌پی‌ان به اینترنت دسترسی دارند. نظرات زیادی از کاربران «های‌وب» و «صبانت» در توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی موجود نیست اما مدیرروابط عمومی صبانت این اختلال را سراسری می‌داند و می‌گوید تمام اپراتورهای همراه و خانگی دچار اختلال در عملکرد خود هستند و این موضوعی امنیتی و سراسریست.

از صبح روز پنج‌شنبه برخی کاربران اعلام کرده‌اند سرویس‌های مرتبط با گوگل نیز بدون استفاده از فیلترشکن، در درسترس نیستند.

انتهای پیام/

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

51  ⁄    =  51