اختلالات اخیر پلتفرم های خارجی رفع شد

شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اختلال در «برخی پلتفرم‌های خارجی» که به دلیل اختلال در «مسیرهای ارتباطی شمال کشور» بوده، رفع شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ،روز گذشته (دوشنبه ۲۴ مرداد) کاربران اینترنت از وجود مشکلات شدید در دسترسی به محتوای شبکه‌های اجتماعی و به‌خصوص اینستاگرام خبر می‌دادند. امروز شرکت زیرساخت که وظیفه تامین اینترنت کشور را برعهده دارد در اطلاعیه از رفع مشکل خبر داده است.

ابر آروان که یک پلتفرم ارائه خدمات ابری است در گزارشی اعلام کرد در بین وب‌سایت‌هایی که از سوی سامانه «رادار آروان» در سال ۱۴۰۰ به‌ شکل لحظه‌ای پایش شده، ۸۹ درصد اختلالات اینترنت مربوط به وب‌سایت‌های بین‌المللی و ۶۷ درصد اختلالات مربوط به اینستاگرام بوده است.

مدیران ارشد وزارت ارتباطات در ماه‌های اخیر، برخی حوادث غیر مترقبه را دلیل اختلال در اینترنت کشور عنوان می‌کنند. در ماه جاری قطع برق در مرکز مخابرات انقلاب (ساختمان LCT) و آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های ارتباطی شرکت مخابرات ایران، منجر به وقوع اختلال در اینترنت کشور و به خصوص تهران شد. با این حال مدیران استارت‌آپ اجتماعی کارزار می‌گویند وقوع اختلال در اینترنت کشور و همچنین افزایش دامنه فیلترینگ، عمدی است. این استارت‌آپ که کارزاری برای اعتراض به این روند ترتیب داده می‌گوید: «ما SSL Inspection را تجربه می‌کنیم. یعنی تک‌تک بسته‌هایی را که از کشور خارج می‌شود باز می‌کنند، محتوایش را بررسی می‌کنند و تصمیم می‌گیرند ارسال شود یا نه.»

در همین زمینه از اولین ساعات صبح روز ۲۱ تیر، قابلیت جست‌وجوی امن یا «Safe Search» روی موتورهای جست‌وجوی گوگل و بینگ برای کاربران ایرانی به صورت پیش‌فرض فعال شد. عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، انجام این کار را اجرای خواسته مردم و خانواده‌ها خوانده است.

در جدیدترین رخدادها در این زمینه، روز گذشته دسترسی به محتوای اینستاگرام در ایران غیر ممکن شد؛ اما کاربران اعلام کردند با استفاده از فیلترشکن یا VPN می‌توانند به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشند. با این وجود شرکت زیرساخت می‌گوید مشکل دسترسی به « برخی پلتفرم‌های خارجی» به دلیل اختلال در لینک‌های ارتباطی شمال ایران بوده است.

روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت در اطلاعیه خود آورده است: «روز گذشته برخی از لینک‌های ارتباطی شمالی کشور از مبدا کشورهای همسایه برای ساعاتی دچار اختلال شد که این اختلال باعث ایجاد مشکل در تامین ترافیک برخی پلتفرم‌های خارجی شده بود. این مساله با جایگزینی ظرفیت‌های پشتیبان در ساعات پایانی شب گذشته مرتفع گردید. بر اساس این گزارش این اختلال بیشتر ارتباطات ثابت کشور را تحت تاثیر قرار داده بود.»

با این حال برخی از سایت‌های و اکانت‌های اینستاگرامی عنوان می‌کنند مسیرهای دسترسی به این شبکه اجتماعی مسدود شده بودند.

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  3  =  3