آخرین جزئیات وضعیت پرداخت وام و ریال دیجیتال

رئیس کل بانک مرکزی تشریح کرد؛

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: اجرای آزمایشی «ریال دیجیتال» از شهریور ماه آغاز می‌شود. وی همچنین به تشریح جزئیات دریافت وام‌ از بانک‌ها پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی صالح‌آبادی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: هنوز کشورهای مختلف دنیا رمزارزها را به رسمیت نشناخته‌اند و در برخی کشورها نیز مثل چین ممنوع است.

سال ۱۳۹۹ دولت آیین‌نامه‌ای را تصویب کرد تا کسانی که مجوز قانونی دریافت می‌کنند، رمزارز استخراج و برای واردات استفاده کنند.

خرید و فروش رمزارز ممنوع است

صالح‌آبادی تاکید کرد: درواقع خرید و فروش (مبادله) و سرمایه‌گذاری رمزارزها ممنوع است، اما استخراج و استفاده برای واردات کالا ممکن شده است.

مقرراتی آماده کردیم تا با هماهنگی وزارت صمت از رمزارزها برای واردات بهره‌برداری شود که هفته آینده اعلام خواهد شد.

اجرای آزمایشی «ریال دیجیتال» در شهریور

وی با بیان اینکه «نوسانات بازار رمزارزها زیاد است و باید به آن توجه شود»، گفت: «رمز ریال» یا «ریال دیجیتال» جایگزین اسکناس ریال است و کارهای آن انجام شده است.

ریال دیجیتال طبق وعده به صورت آزمایشی در شهریور ماه اجرایی می‌شود.

وی افزود: در چین نیز چنین اقدامی مشابه انجام شده و ۷۵میلیون نفر از «یوآن دیجیتال» استفاده می‌کنند. ناشر ریال دیجیتال، بانک مرکزی است و مردم می‌توانند بجای اسکناس از آن استفاده کنند.

کارتخوان بدون پرونده مالیاتی نداریم

رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: قانون پایانه‌های فروشگاهی که بیش از دو سال است در مجلس تصویب شده روی زمین مانده بود و اتصال کارتخوان‌ها به سامانه مالیاتی برقرار نشده بود.

در دولت سیزدهم این کار شروع شد و الان بیش از هشت میلیون کارت‌خوان ساماندهی شد و این پروژه شب گذشته به اتمام رسید.

اکنون، کارتخوانی که پرونده مالیاتی نداشته باشد در کشور وجود ندارد.

علی صالح‌آبادی بیان کرد: در راستای حکمرانی ریال و شفافیت اقتصادی، ساماندهی کارتخوان‌ها اقدام بسیار بزرگی بود که به سرانجام رسید.

چگونه نقش نفت در بودجه کم می‌شود؟

صالح‌آبادی در ادامه گفت: در طول سالیان متمادی اقتصاد ایران نفتی بوده و دولت‌ها عموما از درآمدهای نفتی استفاده می‌کردند و نقش مالیات در بودجه دولت کمرنگ بود.

در نظام اقتصادی سالم باید درآمد اصلی دولت درآمدهای مالیاتی باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز از ۳۰ سال قبل همواره به جدا کردن نفت از بودجه و افزایش درآمدهای غیرنفتی تاکید داشته‌اند.

باید نسبت درآمدهای مالیاتی در بودجه دولت افزایش پیدا کند که نیاز به زیرساخت دارد و بخشی از این زیرساخت‌ها بانکی، فناوری محور یا قانونی است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: به عنوان مثال، طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در مجلس مطرح است، یا اقداماتی مثل اجرای پایانه‌های فروشگاهی که از فرارهای مالیات‌های جلوگیری می‌کند.

هرچه شفافیت بیشتر باشد نه در حق دولت ظلم می‌شود و نه در حق مودی مالیاتی چرا که محاسبه درآمدها دقیق خواهد شد.

با این قبیل اقدامات می‌توانیم نقش نفت در بودجه کشور را کمرنگ کنیم.

رشد ۸۰درصدی تامین ارز واردات

علی صالح‌آبادی گفت: سرمایه‌گذاری‌ها در صنایع نفت و گاز امروز با یک دهه گذشته قابل قیاس نیست و درآمدهای ارزی کشور نیز با وجود تحریم‌ها به مراتب بسیار بهتر از گذشته شده است.

تا پایان تیرماه بیش از ۱۴میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کالاها در سامانه نیما انجام شده که بیش از ۸۰درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

صالح‌آبادی درباره افشای اسامی ابربدهکاران بانکی اظهار کرد: این اقدام موجب شد تا در وصول مطالبات اقدامات موثر و قابل توجهی انجام شود.

اگر یک شرکت تولیدکننده دلایل موجه داشته باشد بانک‌ها همراهی و کمک می‌کنند اما کسانی که اینگونه نیستند و بدهی خود را پرداخت نمی‌کنند با آن‌ها برخورد می‌شود.

استفاده حداقلی دولت از تنخواه

وی گفت: خالص دارایی‌های خارجی که در پایه پولی اثرگذار است تا پایان تیرماه نسبت به سال گذشته منفی بوده است.

یعنی هر ارزی که از دولت گرفته‌ایم به فروش رسیده و ریال جمع شده است. بدهی دولت به بانک مرکزی نیز در وضعیت مناسبی است و دولت حداقل استفاده را (نزدیک به صفر) از تنخواه داشته است.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: اوراق منتشر شده دولت نیز می‌تواند در پایه پولی موثر باشد، این بخش هم به خوبی کنترل شده است.

همچنین بانک مرکزی از ابتدای سال تا کنون ۳۰همت اوراق دولتی واگذار کرده و ریال را از بازار جمع کرده است.

از طرفی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز که در پایه پولی موثر است کنترل شده است.

علی صالح‌آبادی ادامه داد: درآمدهای دولت ماهیانه پایش می‌شود و اموال منجمد دولت نیز فروخته خواهد شد تا به منابع بانک مرکزی دست‌اندازی نشود.

دولت به خوبی برای مدیریت درآمدها و هزینه‌ها برنامه‌ریزی می‌کند و انضباط مالی را رویکرد اصلی خود قرار داده است.

صالح‌آبادی گفت: برای اصلاح رابطه بانک‌ها و مشتریان اقدامات قابل توجهی همچون احرازهویت الکترونیک، امضای الکترونیک و سفته الکترونیک در شبکه بانکی اجرایی شده است.

در واقع سهولت دسترسی مردم به خدمات و تسهیلات بانکی نسبت به گذشته قابل توجه است.

وام ازدواج و فرزندآوری اولویت بانک‌هاست

وی افزود: همچنین اولویت تسهیلات نیز به بانک‌ها اعلام می‌شود، مثلا در تسهیلات خرد، وام ازدواج و فرزندآوری اولویت دارد که به بانک‌ها ابلاغ شده است.

اوایل امسال بسته تسهیلات خرد را به شبکه بانکی ابلاغ کردیم. وثایق و تضامین بانکی به قدری تسهیل شده است که اگر مشتری خوش حساب باشد و رتبه اعتباری مناسب داشته باشد صرفا با یک قرارداد یا نهایتا یک ضامن هم بتواند تسهیلات را دریافت کند.

رئیس‌کل بانک مرکزی تاکید کرد که اگر بانکی برای پرداخت وام بیش از یک ضامن معتبر درخواست کند، خلاف قانون بودجه امسال عمل کرده است.

جزئیات تسهیلات پرداختی به دانش‌بنیان‌ها

علی صالح‌آبادی مانده تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان تیرماه را ۷۹هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰درصد بیشتر شده است.

همچنین، به ۱۷۱۵ شرکت دانش بنیان تسهیلات (۲۷هزار میلیارد تومان) پرداخت شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از ۸۰درصد رشد داشته است.

میزان تسهیلات پرداختی ازدواج و فرزندآوری

صالح‌آبادی درباره آخرین وضعیت پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری بیان کرد: از ابتدای سال تا پایان تیرماه ۳۴۳هزار فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ ۴۷هزار میلیارد تومان در کشور پرداخت شده است.

تسهیلات فرزندآوری نیز ۲۴۱هزار فقره به مبلغ ۹۶۰۰میلیارد تومان پرداخت شده که روند بسیار خوبی است.

وی با اشاره ارز توافقی گفت: حجم معاملات ارز توافقی به طور قابل توجهی درحال افزایش و تعمیق است به گونه‌ای که امروز در بازار اثرگذار است.

امروز ارز توافقی در بازار ارز کشور آرامش ایجاد کرده و عرضه ارز همواره بیشتر از تقاضا شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: امروز در مسیر حکمرانی ریال و شفافیت حداکثری حرکت می‌کنیم که در جلوگیری از فرارهای مالیاتی و پولشویی بسیار اثرگذار است.

 

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

60  +    =  69