کاهش ۴ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 4094 واحد همراه شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ،بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی قرار گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با عقب نشینی 4094 واحد نسبت به روز گذشته معاملاتی، به رقم یک میلیون و 498 هزار و 509 واحد رسید و به این ترتیب کانال یک و نیم میلیون واحدی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از دست داد. همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن با کاهش 2688 واحد به رقم 415 هزار و 830 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 905 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز بیش از 5.1 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 326 هزار فقره معامله و به ارزش 3229 میلیارد تومان دادوستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز شدند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی – ارزشی 27 صدم درصد کاهش یافتند. این دو کاهش با معیار هموزن 64 صدم درصد افت کردند. شاخص آزاد شناور 31 صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 23 صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 33 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمااد شرکت‌های فولاد مبارکه و مبین انرژی خلیج فارس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند و در سوی دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، ملی مس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، بانک ملت و بانک تجارت بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با 91 واحد کاهش به رقم 20 هزار و 45 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 115 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش بازار پایه هم 352 هزار میلیارد تومان شد.

معامله گران امروز در فرابورس بیش از 2.6 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 194 هزار معامله و به ارزش 14 هزار و 41 میلیارد تومان دادوستد کردند. با این حساب ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از 17.2 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز نماد پالایش نفت لاوان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته و نمادهای پلیمر آریاساسول، صنعتی مینو، فولاد غدیر، پتروشیمی تندگویان، بیمه سامانه و فولاد هرمزگان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته‌اند.

به گزارش فارس، از دست دادن کانال یک و نیم واحدی برای شاخص بورس قدری دور از انتظار بود اما به هر حال نوسان و ریسک جزو ذات بازار است و سرمایه‌گذاران حتما قبل از سرمایه‌گذاری در بورس مطالعه، مشورت و تحلیل داشته باشند. این روزها مجامع شرکت‌های بورسی برگزار می‌شود و اکثر شرکت‌ها سود شناسایی کرده و به سهامداران خود سود می‌دهند، اما در عین حال سرمایه‌گذاری در بورس ملازم ریسک و نوسان است.

منبع: فارس

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  ×    =  12