مهلت ۷ ساله خروج سرمایه بانک ها از شرکت های دانش بنیان

در نشست برنامه اجرایی صندوق نوآوری با بانک کارآفرین ؛

براساس ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح‌های مصوب شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش‌بنیان از شمول بند «ب» ماده (۱۶) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مستثنی شده و به عنوان فعالیت بانکی تلقی می‌شود. دراین راستا بانک‌ها و صندوق نوآوری مکلف هستند حداکثر پس از هفت سال از تاریخ آغاز سرمایه‌گذاری، نسبت به اتمام سرمایه‌گذاری و خروج اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، بر اساس این برنامه اجرایی، صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک کارآفرین در جهت ایجاد، تاسیس و مدیریت نهادهای مالی با هدف تامین مالی یا ارائه خدمات تخصصی مالی به شرکت‌های دانش‌بنیان، نوآور، فناور و اشتغال‌آفرین اقدام می‌کنند. همچنین صندوق نوآوری و بانک کارآفرین در جهت کمک به ضمانت انتشار صکوک نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان گام برخواهند داشت. تاسیس شرکت سرمایه‌گذاری سهامی خاص، تاسیس تامین سرمایه (سهامی عام) با هدف ارائه خدمات تخصصی به زیست بوم دانش‌بنیان، نوآوری و کارآفرینی کشور، تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی (PE) با هدف سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های بالغ دانش‌بنیان و نوآور، فناور و اشتغال‌آفرین کشور و پذیرش رکن ضامن صکوک شرکت‌های دانش‌بنیان توسط صندوق نوآوری با پشتیبانی بانک کارآفرین از صندوق، با پذیرش ریسک برابر از محورهای دیگر این برنامه اجرایی خواهد بود.

باید به سراغ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برویم

در نشست برنامه اجرایی صندوق نوآوری و شکوفایی  با بانک کارآفرین برای اجرای ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان، علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه در کمتر از ۲۰ روز پس از تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی و در راستای اجرای این قانون منعقد شده است، گفت: اجرای این برنامه اولین قدم اجرایی قانون جهش تولید دانش‌بنیان است. وی گفت: ما نخستین گام اجرای ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان مبنی بر سرمایه‌گذاری مشترک بانک‌‌ها با صندوق نوآوری در اجرای طرح‌های دانش‌بنیان را با امضای این برنامه اجرایی برداشتیم و در پی این هستیم که با باقی بانک‌ها نیز در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در کشور گام‌های مشترک برداریم.

وحدت به این نکته نیز اشاره کرد که شبکه بانکی کشور می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه‌ اقتصاد دانش‌بنیان بازی کند و صندوق نوآوری نیز نقش تسهیلگرانه خود برای تعامل میان بانک‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان را با جدیت ایفا خواهد کرد. وی همچنین یادآور شد که صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک کارآفرین در سبد همکاری خود در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری جسورانه را نیز فراهم کنند. رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین تاکید کرد: جان کلام این است که برای رفع بسیاری از مسائل کشور باید به سراغ توسعه اقتصاد دانش‌بنیان برویم و در این‌باره بانک‌ها می‌توانند نقش مهمی در هدایت جریان نقدینگی به سمت تامین مالی نوآوری ایفا کنند. وحدت با اشاره به ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش‌بنیان بیان کرد: با ظرفیت قانونی موجود، شرایط برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فعالیت‌ها و تولیدات‌ آنها در کشور وجود دارد. وی ابراز امیدواری کرد که در جلسه مشترک بعدی میان صندوق نوآوری و بانک کارآفرین نهادهای مشترک سرمایه‌گذاری فعالیت خود را آغاز کرده باشند.

دانش‌بنیان‌ها می‌توانند جبران‌گر کاستی‌های فناوری باشند

احمد بهاروندی، مدیرعامل بانک کارآفرین نیز در نشست امضای این تفاهم‌نامه تاکید کرد: حوزه نوآوری باید به عنوان حوزه پیشران در کشور عمل کرده و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند کاستی‌های گذشته در بخش فناوری و صنعت در کشور را جبران کنند. به گفته مدیرعامل بانک کارآفرین، انعقاد قراردادهای متقابل این‌چنینی موجب گذر از این عقب‌ماندگی‌ها شده و به  بخش دانش‌بنیان‌ها کمک شایانی می‌کند تا بتوانند نقش خود را به عنوان جبران‌گر کاستی‌های موجود در بخش فناوری به خوبی ایفا کنند. وی در ادامه تصریح کرد: بانک کارآفرین با رویکرد حمایت از کارآفرینی و اشتغال‌زایی در سال‌های گذشته حمایت‌های زیادی از شرکت‌های دانش‌بنیان داشته و امضای تفاهم‌نامه حاضر نیز در راستای کمک به این شرکت‌ها و کاهش عقب‌ماندگی و کاستی‌های مختلف از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش مالی کشور است.

وی پیام سالانه مقام معظم رهبری را نشانگر اهمیت بیش از پیش حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان خواند و تاکید کرد: ما در بانک کارآفرین، حمایت از این بخش را در سال گذشته آغاز کردیم، چراکه می‌دانستیم مسیر آینده و پیش‌روی کشور در دستان دانش‌بنیان‌هاست. بهاروندی با اشاره به اینکه در شرایط آغاز برنامه هفتم توسعه هستیم باید فرهنگ اقتصادی بر مبنای رشد برنامه‌ریزی و هدایت شود، افزود: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان واقعی مایه افتخار و خرسندی است و  همکاری‌های مشترک بین بانک و صندوق  موجب خواهد شد تا شرکت‌های واقعی حمایت شده و ایده‌های خلاق اجرایی شوند. وی با اشاره به راهبرد اصلی بانک کارآفرین در سال‌جاری مبنی بر حمایت از حوزه‌های سلامت، غذا و شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد: باید مبنای فعالیت ما نه حمایت شعاری که حمایت واقعی از ایده‌ها و شرکت‌هایی باشد که می‌توانند کشور را در دنیا سرآمد کنند و در کنار صندوق نوآوری و شکوفایی به این مسیر ادامه خواهیم داد.

آثار خوب همکاری با بانک کارآفرین

علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نیز در ادامه این جلسه پیش از هر چیز خشنودی خود را اعلام کرد که در مدت کوتاهی صندوق نوآوری و شکوفایی و بانک کارآفرین توانستند جلسه دوم در راستای پیشبرد توسعه اقتصاد دانش‌بنیان را برگزار کنند. ناظمی گفت: در فاصله بین دو جلسه ما با همراهی بانک کارآفرین موضوعات بسیاری را رصد و سعی کردیم شرایط را طوری فراهم کنیم که محورهای تفاهم‌نامه از روز بعد از امضای آن قابلیت اجرایی شدن داشته باشند. وی افزود: وقتی بخواهیم در نهاد جدیدی مشارکت کنیم باید وارد فاز اجرایی می‌شدیم و بحث سهام و … را به طور کامل بررسی می‌کردیم و با این حال تفاهم‌نامه در چهار محور تنظیم شد.

معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی پس از برشمردن محورهای چهارگانه تفاهم‌نامه صندوق با بانک کارآفرین گفت: در تفاهم‌نامه حتی نحوه مدیریت و چارچوب و اعداد را پیش بردیم و به توافق اولیه دست پیدا کردیم و می‌توانیم آن را از همین امروز اجرایی کنیم. ناظمی در پایان اظهار کرد: مدتی پیش در جلسه‌ای با برخی از مدیران بانک مرکزی صحبت از همکاری صندوق با بانک کارآفرین به میان آوردیم و مسوولان بانک مرکزی نیز از این مساله استقبال کردند و گفتند همکاری با بانک کارآفرین می‌تواند اثربخشی بسیار خوبی بر توسعه اقتصاد دانش‌بنیان داشته باشد.

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  1  =  4