شرایط اقتصادی کنونی تعدیل نرخ ارز را رقم می زند

روز گذشته دلار در سامانه‌های رسمی خرید و فروش ارز شاهد افزایش قیمت بود.تحلیلگران ارزی بر این باورند که نهاد‌های بازارساز در حال تعدیل نرخ ارز با  توجه به شرایط اقتصادی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ،تحلیلگران ارزی بر این باورند که نهاد‌های بازارساز در حال تعدیل نرخ ارز با  توجه به شرایط اقتصادی است. گزارش‌های موجود از فضای معاملات بازار ارز تهران نیز حاکی از آن است که به غیر از چند صرافی خاص که سهمیه فروش دلار دولتی دارند مابقی این بنگاه‌های معاملاتی به حالت نیمه تعطیل درآمده و فقط به خرید و فروش سکه طلا می‌پردازند. سکه طلا طرح جدید نیز که پس از کاهش نسبی نرخ ارز آزاد در روز دوشنبه به سطوح قیمتی اولیه کانال 15‌میلیون تومانی رسید دیروز در مرز دو کانال 14 و 15‌میلیون تومانی به کار خود پایان داد.

دیروز سه‌شنبه 17 خرداد سکه طلا در بازار تهران نوسانات قیمتی چشمگیری را از خود به نمایش نگذاشت. پس از نوسانات کاهشی مشاهده شده در نرخ سکه طلا ضرب امامی طی معاملات بازار روز دوشنبه و رسیدن نرخ این ارز به رقم 15‌میلیون و 80‌هزار تومان، روز گذشته نیز نرخ این کالای سرمایه‌ای در محدوده قیمتی 14‌میلیون و 940‌هزار تا 15‌میلیون و 180‌هزار تومان به نوسان پرداخت. در نهایت هر قطعه از این فلز گرانبها در نخستین معاملات دیروز با کاهش قیمتی حدودا 140‌هزار تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه در سطح قیمتی 14‌میلیون و 940‌هزار تومان معامله شد. پس از گذشت چند ساعت از معاملات بازار دیروز نرخ این کالای سرمایه‌ای مجددا به نزدیکی مرز کانال 15‌میلیون تومانی بازگشت. در صورتی که هر کانال قیمتی را به 10 پله یکسان تقسیم کنیم، نرخ سکه طلا ضرب امامی در بازار بعد از ظهر روز گذشته عمدتا در پله‌های اول و دوم کانال 15‌میلیون تومانی معامله شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار سکه و به دلیل افزایش نرخ ارز آزاد که از مهم‌ترین عوامل تشکیل‌دهنده نرخ سکه طلا در بازار تهران است، آینده کوتاه‌مدت نرخ این کالای سرمایه‌ای افزایشی بوده و احتمال بازگشت مجدد قیمت سکه امامی به پله‌های میانی کانال 15‌میلیون تومانی وجود دارد. طبق محاسبات به عمل آمده توسط کارشناسان حباب قیمت سکه طلا که اختلاف میان ارزش ذاتی این کالا با نرخ معامله شده در بازار را نمایش می‌دهد در روز‌های گذشته شاهد کاهش نرخ بوده است. حباب قیمتی سکه که در معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته در محدوده قیمتی یک‌میلیون و 620 تا یک‌میلیون و 780‌هزار تومان محاسبه می‌شد روز گذشته در بازه قیمتی یک‌میلیون و 230‌هزار تا یک‌میلیون و 400‌هزار تومان نوسان کرد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران از جمله دلایل اصلی کاهش نرخ حباب، بالا رفتن دست فروشندگان و کاهش حجم تقاضا این کالا در بازار است. در نهایت نرخ هر قطعه سکه طلا طرح جدید در معاملات عصر روز گذشته با 80‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم 15‌میلیون تومان رسید.

روز گذشته نرخ ارز در سامانه‌های مورد تایید دولت مجددا افزایشی بود. در سامانه سنا که میانگین موزون نرخ‌ها در بازار ارز را نمایش می‌دهد دلار با 322 تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه وارد سطوح قیمتی کانال 26‌هزار تومانی شد. در سامانه بازار متشکل که نرخ فروش ارز مسافرتی در صرافی‌های دارای سهمیه دولتی را نمایش می‌دهد نیز هر برگ از این اسکناس آمریکایی با 142 تومان افزایش نسبت به نرخ‌های مطرح شده در بازار روز قبل به رقم 26‌هزار و 684 تومان رسید. گزارش‌های به‌عمل آمده از فضای مرکزی بازار سکه و ارز تهران حاکی از آن است که پس از تغییر سیاست‌های بازدارنده نهاد‌های قضایی نسبت به معاملات غیر‌رسمی ارز، اکثریت صرافی‌های آزاد که سهمیه فروش ارز دولتی ندارند به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند. صرافی‌های مذکور با اتصال اعلامیه‌ای روی درب مغازه خود به مراجعه‌کنندگان اعلام می‌کنند که در این مکان هیچ‌گونه خرید و فروش ارز صورت نمی‌گیرد و تنها به معاملات سکه طلا می‌پردازند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

57  −    =  51