سر ریز سرمایه ها به سمت بازارهای ریسکی تر

استقبال سهامداران از بازارهای رمز ارز

هفته گذشته برای بازارهای ریسکی روزهای پر از خبر مثبت داشت. انتشار صورت‌جلسه فدرال رزرو که به ادامه‌دار بودن تورم و فروش دارایی‌های فدرال رزرو اشاره داشت موجب شد که موج فروش در بازار اوراق خزانه و دلار آغاز شده و سرمایه‌ها به سمت بازارهای ریسکی‌تر حرکت کنند. بخشی از سرمایه‌ها برای پوشش ریسک به سمت طلا حرکت کرده که موجب شده طلا در کانال ۱۸۵۰ دلار باقی مانده و بخش دیگری نیز به سمت بازار سهام روانه شدند. به نظر می‌رسد بخشی از سرمایه‌ها نیز به سمت بازار رمزارزها حرکت کرده، چرا که در روزهای اخیر بیت‌کوین موفق شده از کانال ۲۸ هزار دلار به ۳۰ هزار دلار برسد. با توجه به احساسات کنونی حاکم بر بازارها به نظر می‌رسد سرمایه‌ها فعلا در کوتاه مدت به سمت بازارهای ریسکی‌تر حرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، هفته گذشته در صورت‌جلسه فدرال رزرو به این نکته اشاره شده بود که فدرال رزرو برنامه فروش اوراق و کوچک‌کردن ترازنامه خود را از ابتدای ژوئن آغاز خواهد کرد و تا پایان ژوئن، مجموعا ۵/ ۴۷ میلیارد دلار از اوراقی که در اختیار دارد را به فروش خواهد رساند. این کار برای جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار انجام خواهد شد تا نقدینگی در گردش کنترل شود. اوراقی که فدرال رزرو قصد فروش آنها را دارد، اوراق وام مسکن و اوراق خزانه دولتی هستند. تایید آغاز فروش این دارایی‌ها از ابتدای ژوئن موجب شده بازار اوراق خزانه با موج فروشندگان مواجه شود، چراکه آغاز فروش دارایی‌های فدرال رزرو می‌تواند فشار فروش بیشتری را ایجاد کند. نکته دیگری که در این صورت‌جلسه به آن اشاره شده بود، کاهش انتظارات بازار از نرخ وجوه فدرال بود. نرخ وجوه فدرال در واقع همان عدد هدف نهایی فدرال رزرو از نرخ بهره است. پیش از این، بازار انتظار داشت نرخ بهره تا انتهای سال به ۵/ ۳ درصد برسد، اما با توجه به تاثیرات سیاست‌های فدرال رزرو در کاهش تب تورم، انتظارات بازار کاهش یافته و به ترتیب به ۷۵/ ۲ درصد‌(۶۰ درصد آرای بازار) و ۳ درصد (۳۵ درصد آرای بازار) رسیده است.

با توجه به اینکه پیش از این انتظارات بازار از نرخ بهره بالاتر بود، شاخص دلار جهانی و اوراق خزانه براساس این انتظارات رشد کرده بودند و حالا با کاهش انتظارات، قیمت این دارایی‌ها باید با انتظارات جدید هماهنگ شوند. بنابراین کاهش انتظارات از نرخ وجوه فدرال در کنار فروش دارایی‌های فدرال رزرو موجب شده سرمایه‌ها از بازارهای امن خارج شوند. سرمایه‌های خارج شده از بازارهای امن باید به سمت دارایی‌های جدیدی حرکت کنند. افزایش انتظارات تورمی در کنار گزارش شاخص PCE ایالات‌متحده که نشان می‌داد تورم بالا فعلا ماندگار است، موجب شده بخشی از این سرمایه‌های خارج شده به سمت بازار دارایی‌های ریسکی‌تر مانند سهام و رمزارزها روانه شوند. بخش دیگر نیز برای پوشش ریسک به سمت طلا حرکت خواهند کرد. این موضوع نشان می‌دهد که می‌توان به رشد این بازارها در کوتاه‌مدت امیدوار بود. درحال حاضر به نظر می‌رسد اونس جهانی طلا توانسته در کانال ۱۸۵۰ دلار برای خود کف‌سازی مستحکمی انجام دهد و احتمالا به سمت مقاومت بعدی خود ۱۸۷۵ دلار حرکت خواهد کرد. در بازار رمزارزها روند قیمتی نشان می‌دهد بیت‌کوین موفق شده در محدوده ۲۸ تا ۳۰ هزار دلار کف‌سازی‌ خوبی انجام دهد. این نکته برای رشد آتی بیت‌کوین حائز اهمیت است. اما نکته مهم‌تر این است که باید شاهد ورود سرمایه به این بازار باشیم، این موضوع با افزایش حجم معاملات بازار در روزهای آتی مشخص خواهد شد. ظاهرا تا زمانی که خبر تازه‌ای از سیاست‌های فدرال رزرو منتشر نشود، بازارها در روند کنونی خود باقی بمانند.

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

8  ×    =  8