افزایش ۲۳ درصدی وام‌دهی در ماه نخست ۱۴۰۱

فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه قبل بانک‌ها فعال‌تر عمل کردند

‌تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی فروردین ماه سال 1401 مبلغ یک هزار و 426 هزار میلیارد ریال (1.426/9هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 265.3 هزار ميليارد ريال معادل 22.8 درصد افزايش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ یک هزار و 312 هزار میلیارد ریال (1.312/7 هزار میلیارد ریال) معادل 92 درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و 114.3 هزار میلیارد ریال معادل 8 درصد به مصرف­ کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

جدول 1 که از سامانه سمات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال 1401 می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی فروردین ماه سال 1401 مبلغ یک هزار و 87 هزار میلیارد ریال (1.087/7 هزار میلیارد ریال) معادل 82.9 درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ 55.3 هزار میلیارد ریال معادل 48.4 درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.

ملاحظه مي‌شود از 482.5 هزارميليارد ريال تسهيلات پرداختي دربخش صنعت و معدن معادل 87.1 درصد آن (مبلغ 420.3 هزار ميليارد ريال) در تأمين سرمايه در گردش پرداخت شده است که بيانگر توجه و اولويت‌دهي به تأمين منابع براي اين بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

1

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاري، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضاي کل در اقتصاد نيز بود.

بر اين اساس ضروري است به افزايش توان مالي بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهي بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدي، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالي طرح‌های اقتصادي (ايجادي)توجه ويژه‌اي کرد.

جدول 1- تسهیلات پرداختی به تفکیک بخش های مختلف و هدف از دریافت طی فروردین ماه سال 1401

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

99  ⁄    =  11