توکن ققنوس و باجه بانکی پارک فناوری پردیس در اینوتکس ۲۰۲۲ افتتاح شد

با حضور معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دو تفاهم‌نامه پست بانک ایران به امضا رسید و توکن ققنوس و باجه بانکی پارک فناوری پردیس در اینوتکس ۲۰۲۲ افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، محمدامین آقامیری، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و اکبر قنبرپور، مشاور وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شرکت خدمات هوایی پیام، در بدو ورود به این نمایشگاه در غرفه پست بانک ایران حضور پیدا کردند و در حضور آنها و بهزاد شیری، مدیرعامل پست بانک ایران، ابتدا دو تفاهم میان شرکت افرا سرمایه دیجیتال و شرکت راهکارهای هوشمند هسته پیراد (پی نت) با پست بانک ایران به امضا رسید و در ادامه از توکن ریالی پست بانک ریال در کیف پول ققنوس رونمایی کردند.
در تفاهم‌نامه نخست، که به امضا فرهاد بهمنی به نمایندگی از پست بانک ایران و مدیرعامل شرکت راهکارهای هوشمند هسته پیراد (پی نت) به مدت یکسال به امضا رسید، پست بانک ایران متعهد شده که خدمات خود را در قالب API در اختیار پی نت قرار ‌دهد و هزینه ایجاد بستر مورد استفاده جهت تحویل و لینک پشتیبان آن تا مقصد پی نت بر عهده بانک است.
همچنین پی نت موظف است ارتباط امن دو طرفه SSL بین سرور خود و بانک را به صورت دایم برقرار کند و احراز هویت و اهلیت نهادهای ثالث که از خدمات پلتفرم بانکداری باز پی نت استفاده خواهند کرد بر عهده این شرکت بوده و پی نت با تبعیت از سیاست های بانک در چارچوب مدل اهلیت و صلاحیت سنجی مشتریان اختیار ارائه سرویس به آنها را دارد.
بر اساس این گزارش، پی نت متعهد است پنل کاربری پلتفرم پی نت را جهت مدیریت و فعالسازی، غیرفعالسازی سرویس‌ها و دسترسی به اطلاعات مربوط به ،جزئیات تراکنش ها و جزئیات کامل گزارش ها به نحوی که امکان محاسبه کارمزدها و رهگیری تراکنش‌های تحقق یافته را داشته باشد در اختیار بانک قراردهد.

در واقع توکن پست بانک با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده سعی در حذف پول کاغذی و کارت بانکی برای پرداخت در خریدهای روزمره و خرد و قابلیت نقل و انتقال در میان کیف پول‌های مختلف دارد.

توکن ریالی پست بانک با نماد IRRP عرضه می‌شود و با عنوان (پست بانک ریال) در کیف پول‌ ققنوس در دسترس است که معادل ریالی هم دارد. این توکن منطبق با ضوابط فعالیت موسسات و راهبران کیف الکترونیک پول در نظام پرداخت کشور فعال شده است.

براساس قرارداد مابین پست بانک و شرکت ققنوس کاربران از این پس می‌توانند با استفاده از کیف‌پول ققنوس از طریق سرویس پرداخت مستقیم، از حساب خود وجوهی را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند.

با استفاده از این خدمت می‌توان با استفاده از بستر کیف پول ققنوس پرداخت‌های آنلاین شامل خرید و فروش کالا یا خدمات را انجام داد و از حساب پست بانک برای شارژ کیف پول استفاده کرد. این سرویس به‌صورت پایلوت توسط پست بانک و با همکاری شرکت ققنوس راه‌اندازی شده است.

همچنین در قرارداد دوم، سید اصغر جلیلی‌نیا عضو هیات مدیره پست بانک ایران، محمد مهدی مومنی رنانی مدیرعامل و تیم لطیف رئیس هیات مدیره شرکت افرا سرمایه دیجیتال( ازکی وام) و با هدف همکاری متقابل برای اعطای تسهیلات بصورت آنلاین به مشتریان ثبت نام شده از طریق پورتال این شرکت قرارداد فی مابین امضا کردند.
بر طبق این تفاهم‌نامه که به مدت یکسال شمسی به امضا طرفین رسید، پست بانک ایران متعهد شد، در فاز اول، اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال بصورت پایلوت برای اعطای تسهیلات در نظر بگیرد که براساس درخواست شرکت و بررسی های بانک قابل تمدید است.
بر اساس این قرارداد، این تسهیلات در قالب تسهیلات مرابحه و حداکثر 300 میلیون ریال با دوره بازپرداخت 12 و 24 ماه، بصورت غیر مکنایی پرداخت می شود.

با توجه به این موضوع که رمزارزها هنوز قانون‌گذاری نشده‌اند، این اقدام پست بانک و شرکت ققنوس می‌تواند اولین قدم در جهت استفاده گسترده‌تر و کاربردی‌تر فناوری رمزارزها و بلاک‌چین در کشور باشد.
احراز هویت و اعتبارسنجی متعهد، ضامن و اخذ مدارک لازم توسط شرکت افرا سرمایه دیجیتال انجام می شود.
پس از پایان آیین امضای این دو تفاهم‌نامه با حضور بهزاد شیری، محمدامین آقامیری و اکبر قنبرپور از توکن ریال پست بانک ایران در کیف پول ققنوس طبق قرارداد بانک و شرکت یکتا ققنوس پارس رونمایی شد.

منبع: پست بانک ایران

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  ×  1  =