نداشتن سابقه مدیریتی بیش از ۶۶ درصد مدیران ارشد در شرکت های بیمه ای

بیش از ۶۶ درصد اعضای هیئت مدیره شرکت‌های بیمه‌ای بدون هیچ سابقه‌ای مسئولیت گرفته اند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ، مدیرکل پذیرش موسسات و دفاتر بیمه‌ای بیمه مرکزی گفت: بیش از ۶۶ درصد اعضای هیئت مدیره شرکت‌های بیمه‌ای بدون هیچ سابقه‌ای مسئولیت گرفته اند.
نمن الحسینی اظهار داشت: انتخاب مدیران طبق اساسنامه‌ها در مجمع شرکت‌های بیمه‌ای صورت می‌گیرد و سهامدارن آن‌ها را انتخاب می‌کنند. صلاحیت مدیران پیش از انتخاب باید به تایید بیمه مرکزی رسیده باشد و همچنین به امور بیمه‌ای آشنا باشند؛ زیرا وظایف سنگینی مانند سیاست گذاری‌ها بر دوش هیئت مدیره قرار دارد.

وی افزود:در بسیاری از شرایط اعضای هیئت مدیره، مدیران عامل را تعیین و بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌کنند؛ بنابراین اشخاصی که معرفی می‌شوند، باید شرایط قید شده در آیین نامه اصل ۹۰ که مطابق با نظام‌های تعیین صلاحیت در نظام‌های بیمه‌ای دنیاست را داشته باشند. به عنوان مثال، تحصیلات اعضای هیئت مدیره باید مرتبط و تجربه مدیریتی هم داشته باشند؛ در ایران تجارب مدیریتی در زمینه بیمه‌ای برای اعضای هیئت مدیره نیازی نیست.

نمن‌ الحسنی متذکر شد: طبق بررسی‌های صورت گرفته در مجمع‌های برگزار شده، بیش از ۶۶ درصد اعضای هیئت مدیره شرکت‌های بیمه ای هیچ سابقه‌ای در صنعت بیمه نداشتند و عضو هیئت مدیره شدند؛ اما باید دارای تجربه مدیریتی و مدرک تحصیلی مرتبط باشند و در مصاحبه تخصصی شرکت کنند.

نمن‌ الحسینی ادامه داد: دوره مدیریتی اعضای هیئت مدیره ۲ سال است و بیمه مرکزی در این دوره هیچ نقشی در تایید صلاحیت آن‌ها ندارد. شرکت بیمه‌ای به ۵ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل نیاز دارند که این افراد، در مجامع بیمه انتخاب می‌شوند. اعضای هیئت مدیره در صورتی که به عنوان عضو اصلی انتخاب شوند، باید ۱۰۰ هزار سهام وثیقه داشته باشند.

برخی از مدیران فعال در شرکت‌های بیمه‌ای عقیده دارند، کوتاه بودن دوره مدیریتی مانع از سرمایه گذاری آن‌ها در صنعت بیمه می‌شود؛ به همین دلیل، سرمایه‌های خود را وارد این حوزه نمی‌کنند. به طور مثال، آقای محمد صالح چیتگران عضو هیئت مدیره شرکت بیمه تعاون گفته است: یکی از چالش‌های اصلی مدیران ارشد شرکت‌های بیمه‌ای برای سرمایه گذاری، طول دوره کوتاه مدیریت است که سبب می‌شود برخی از مدیران ترجیح دهند تا در بخش‌های با ثبات‌تر سرمایه گذاری کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  5  =  1