نشانه های خروج سرمایه گذاران خُرد از بازار کریپتو

کارمزد تراکنش ‌های بیت ‌کوین به پایین‌ ترین سطح ۱۰ سال اخیر رسید

بر اساس جدیدترین تحقیقات مو‌سسه گلکسی دیجیتال‌، کارمزد تراکنش‌‌های بیت‌کوین به پایین‌‌ترین سطح خود در یک دهه گذشته رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از کوین تلگراف، طبق آخرین آمارهای موجود، کارمزد تراکنش‌‌های شبکه بیت‌کوین به پایین‌‌ترین سطح از سال ۲۰۱۱ رسیده است. این مساله مطمئنا به‌‌نفع بخش زیادی از کاربران شبکه بیت‌کوین است و از طرفی هم می‌تواند نشانه‌‌ای برای خروج سرمایه‌‌گذاران کوچک و تازه‌‌وارد از بازار باشد.

میانگین کارمزد تراکنش‌‌های بیت‌کوین در طول سال ۲۰۲۲ به ۰۰۰۰۴۵۴۱/ ۰ واحد (۰۶/ ۲ دلار) کاهش یافته و این در حالی است که اکنون میانه کارمزد چیزی حدود ۰۰۰۰۱۲۹۲/ ۰ بیت‌کوین (۵۹/ ۰ دلار) است که کمترین میزان در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

منظور از میانگین متوسط کل کارمزد‌‌های پرداختی به ازای هر تراکنش است و میانه مرز بین نیمه بالایی و پایینی کارمزدهای پرداختی را بر اساس ارزش‌شان تعیین می‌‌کند.

به‌‌گفته الکس تورن‌، رئیس تحقیقات شرکت گلکسی دیجیتال، ترکیبی از پذیرش روبه‌‌رشد سافت فورک سگویت‌، بچینگ‌(دسته‌‌کردن) تراکنش‌‌ها، رشد شبکه لایتنینگ، کاهش فروش ماینرها و کاهش استفاده از کد «OP_Return» برای سوزاندن بیت‌کوین، باعث کاهش کارمزد تراکنش‌‌ها در یک دهه اخیر شده است.

جیمز چک‌، تحلیلگر ارشد داده‌های درون‌‌زنجیره‌‌ای در گلسنود‌ اعلام کرده که با تورن موافق است و افزود که «بچینگ و سگویت مطمئنا بخشی از دلایل کاهش کارمزد هستند»، زیرا این ترکیب تعداد تراکنش‌‌هایی را که در یک بلاک قرار می‌گیرند افزایش می‌دهد و در نتیجه با بالارفتن توان عملیاتی شبکه، میزان کارمزد کاهش پیدا می‌‌کند.

چک افزود: به نظر من این امر (کاهش کارمزدها) از نزولی‌‌شدن بازار نشأت می‌گیرد و حتی با افزایش قیمت، شاهد ضرر مالی بسیاری از افراد و در نتیجه خروج آنها از بازار بودیم.

اریک یاکس‌، نویسنده کتاب «هفتمین دارایی: بیت‌کوین و انقلاب پولی» در مصاحبه اخیر خود با کوین تلگراف گفته است اکنون «شاهد تغییری ساختاری در روند بازار هستیم و هم‌‌بستگی‌‌های تاریخی دیگر کم‌‌اهمیت شده‌‌اند».

یاکس معتقد است جذب سرمایه ۷۰ میلیون دلاری لایتنینگ لبز‌ برای ساخت یک پروتکل ویژه عرضه و انتقال استیبل کوین‌‌ها و دیگر ارزهای دیجیتال بر بستر شبکه لایتنینگ، یک پیشرفت کلیدی برای بیت‌کوین محسوب می‌شود.

او افزود: کاهش کارمزد تراکنش‌‌ها بسیار مهم است، زیرا این موضوع یک محدودیت اصلی برای مقیاس‌‌پذیری شبکه و حفظ هم‌‌زمان ساختار غیرمتمرکز آن محسوب می‌شود. در حالی که کاهش کارمزد تراکنش‌‌ها و امکان بازکردن کانال‌‌ در شبکه لایتنینگ برای کاربران یک موهبت است، می‌تواند نشانه از‌‌بین‌‌رفتن علاقه سرمایه‌‌گذاران خرد به این حوزه نیز باشد.

جیمز چک گفته است با نگاه به داده‌های مربوط به جست‌وجوی کاربران در گوگل، می‌توان به‌‌نوعی فهمید که بیت‌کوین در حال حاضر چقدر محبوبیت دارد. او می‌گوید در حال حاضر می‌توان گفت که میزان «جست‌وجوی کاربران جدید برای بیت‌کوین، نزدیک به صفر است».

یاکس در پایان صحبت‌های خود گفته است: بیت‌کوین به لایتنینگ نیاز دارد تا سرعت رشد خود را حفظ کند و به شبکه‌‌ای پررونق برای توسعه قراردادهای هوشمند تبدیل شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  3  =  9