عملکرد دلار در نوروز۱۴۰۱/ شاخص ارزی به کانال ۲۷ رسید

دلار در تعطیلات نوروزی روند افزایشی جدیدی را شروع کرد. با وجود انتشار سیگنال‌های سیاسی مثبت حول محور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۴ در تعطیلات نوروزی، بازار آزاد ارز تهران شاهد ورود مجدد نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۲۷ هزار تومانی بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نرخ شاخص بازدهی دلار در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ به مثبت ۳ درصد رسید. با وجود انتشار سیگنال‌های سیاسی مثبت حول محور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۴ در تعطیلات نوروزی، بازار آزاد ارز تهران شاهد ورود مجدد نرخ اسکناس آمریکایی به کانال ۲۷ هزار تومانی بود.

برخی از تحلیلگران این بازار طولانی‌تر شدن روند مذاکرات هسته‌ای وین را از جمله دلایل اصلی شروع این روند افزایشی می‌دانند. البته برخی دیگر از فعالان ارزی بازار تهران نیز با توجه به کمبود چشمگیر حجم معاملات در روزهای آغازین سال، اندک تقاضاهای نوروزی و مسافرتی دلار در نیمه دوم نوروز ۱۴۰۱ را عامل افزایش نرخ این ارز می‌دانند.

از دیگر مطالب مورد توجه تحلیلگران ارزی، سفر انریکه مورا، قائم‌مقام مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده نشست‌های احیای برجام در وین، به تهران جهت دیدار با علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی‌ بود. مورا در پیامی توییتری هدف از سفر خود به تهران را برطرف کردن آخرین شکاف‌های موجود در مذاکرات وین اعلام کرد.

در ادامه این سفر نیز انریکه مورا در روز یکشنبه ۷ فروردین به دیدار امیر‌عبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور رفت. این مقام مسوول اروپایی پس از سفر خود به تهران و در جهت ادامه رایزنی‌های خود با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر کرد. قیمت دلار در پایان تعطیلات نوروزی به رقم ۲۷ هزار و ۵۰تومان رسید.

شاخص ارزی به کانال ۲۷ رسید

دلار در تعطیلات نوروزی روند افزایشی جدیدی را شروع کرد. از روز شنبه ۶ فروردین و با آغاز نخستین روزهای کاری سال جدید بازار آزاد تهران نیز فعالیت خود را آغاز کرد. در معاملات این روز نرخ دلار آزاد بازار تهران با ۱۰۰ تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ آخرین روز کاری سال گذشته در رقم ۲۶ هزار و ۳۵۰تومان به کار خود پایان داد.

در روزهای میانی هفته دوم نوروز ۱۴۰۱ نیز قیمت دلار مجددا افزایش یافت به صورتی که در روز دوشنبه ۸ فروردین ماه نرخ شاخص بازار ارز به پله ششم کانال ۲۶ هزار تومانی و سطح قیمتی ۲۶ هزار و ۶۵۰ تومان رسید.

در روز سه‌شنبه هفته گذشته و در ادامه روند افزایشی مذکور دلار با نزدیک شدن به مرز دو کانال ۲۶ و ۲۷ هزار تومانی در پله‌های انتهایی کانال ۲۶ هزار تومانی معامله شد.

سرانجام در روز چهارشنبه ۱۰ فروردین شاخص بازار ارز پس از حدود ۴۵ روز به کانال ۲۷ هزار تومانی بازگشت. این روند افزایشی پس از برخورد با سقف مقاومت ۲۷هزار و ۱۵۰ تومانی متوقف شده و در روزهای پایانی هفته گذشته اسکناس دلار آزاد در بازار تهران مجددا در حوالی مرز دو کانال ۲۶ و ۲۷ هزار تومانی معامله شد.

طبق محاسبات فعالان ارزی و با احتساب دو رقم ۲۶ هزار و ۲۵۰ تومان و ۲۷هزار و ۵۰ تومان به عنوان کف و سقف قیمتی اسکناس آمریکایی در دو هفته گذشته نرخ شاخص بازدهی این ارز در تعطیلات نوروزی به مثبت ۳ درصد رسید.

عده‌ای از تحلیلگران ارزی بازار تهران با اشاره به کمبود حجم معاملات در نوروز و همچنین تاثیر‌پذیری نرخ تعادلی دلار از اندک معاملات موجود در بازار این افزایش قیمت را در نتیجه وجود تقاضاهای نوروزی و مسافرتی دانستند و دست خریداران را در بازار هفته دوم نوروز بالاتر از فروشندگان خواندند.

اما عده دیگری از کارشناسان سیاسی-ارزی بازار ارز تهران با وجود انتشار اخبار سیاسی مثبت در حوزه نشست‌های احیای برجام، افزایش قیمت مشاهده شده در نرخ ارز را به دلیل طولانی‌تر شدن روند مذاکرات و همچنین کم رمق شدن انتظارات مثبت از آینده نرخ ارز دانستند.

این افراد همچنین اشاره کردند که انتشار اخباری مبنی بر نزدیکی حصول نتیجه توافق احتمالی از اواسط بهمن ماه سال گذشته تاکنون توانسته بود که انتظارات از آینده نرخ ارز را مثبت نگاه دارد، اما حال با عدم حصول نتیجه این نشست‌ها و برطرف نشدن شکاف‌های موجود در روند مذاکرات، انتظارات مذکور در حال کم رمق شدن بوده و معاملات دلار دیگر ‌مانند ماه‌های گذشته از اندک سیگنال‌های سیاسی مثبت تاثیر نمیپذیرد.

این افراد همچنین کانال‌شکنی‌های کاهشی دلار در سال جدید را در گرو انتشار اخبار سیاسی قطعی و جریان‌ساز خواندند. این در حالی است که انتشار سیگنال‌های سیاسی مثبت همچنان ادامه دارد.

در روز جمعه ۱۱فروردین ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، برگشت دو طرفه به برجام را بهترین راه‌حل موجود خواند. وی همچنین افزود: واشنگتن درباره ایران اختلاف‌نظرهای تاکتیکی با شرکای اسرائیلی خود دارد، ولی اختلاف‌نظر راهبردی که مخالفت با دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است، وجود ندارد.

هر قطعه سکه امامی نیز در تعطیلات نوروزی با ۲۴۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به آخرین نرخ سال گذشته به سطح قیمتی ۱۲میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسید.

 

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  6  =  36