آیا دسترسی روسیه به صندوق بین المللی پول محدود می شود؟

مقام‌های اتحادیه اروپا در حال بررسی محدود کردن نفوذ روسیه و دسترسی به منابع مالی در صندوق بین‌المللی پول (IMF) پس از حمله روسیه به اوکراین هستند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از راپلر؛ شش مقام رسمی به رویترز گفتند که مقام‌های اتحادیه اروپا در حال بررسی محدود کردن نفوذ روسیه و دسترسی به منابع مالی در صندوق بین‌المللی پول (IMF) پس از حمله روسیه به اوکراین هستند.

این سناریویی که اکنون در حال بررسی است، موجب فشار بیشتر بر اقتصاد و سیستم مالی روسیه شده و به صورت نمادین انزوای بین‌المللی مسکو را عمیق‌تر می‌کند. آنها گفتند که یکی از گزینه‌های مورد بررسی حذف کامل روسیه از این صندوق است، اگرچه برخی خاطرنشان کردند که اگر غیرممکن نباشد، دشوار خواهد بود.

یکی از مقام‌های ارشد منطقه یورو با اشاره به حمایت گسترده کشورهایی از جمله چین گفت: بحثی وجود دارد، اما بیرون راندن کامل روسیه احتمالاً غیرواقعی است. به گفته مقامات، گزینه‌های دیگری که در حال بررسی هستند که شامل تعلیق حق رای روسیه و همچنین مسدود کردن دسترسی این کشور به ارز ویژه صندوق بین المللی پول، با حق برداشت ویژه است.

سخنگوی صندوق بین‌المللی پول بلافاصله اظهار نظری نکرد. پس از حمله نیروهای روسی به اوکراین از زمان جنگ جهانی دوم، روسیه از نظر اقتصادی منزوی شده است. مسکو این حمله را عملیات ویژه می‌خواند. محدودیت‌های صندوق بین‌المللی پول می‌تواند بخشی از دور دیگری از تحریم‌ها باشد، در حالی که جنگ در اوکراین وارد دومین هفته خود می‌شود.

روسیه با مسدود شدن دارایی‌های بانک مرکزی‌اش، ممنوعیت از حریم هوایی اتحادیه اروپا، کانادا و ایالات متحده، حذف تعدادی از بانک‌های این کشور از سیستم پرداخت‌های بین‌المللی سوئیفت و تحریم‌های بسیاری از سرمایه‌داران روسی آسیب دیده است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا اکنون نگران هستند که مسکو که از بسیاری از ذخایر ۶۳۰ میلیارد دلاری خود محروم شده و می‌تواند به ۱۷ میلیارد دلار ذخایر صندوق بین‌المللی پول به منظور مقابله با همه‌گیری، دسترسی داشته باشد. اس دی آ، ارز صندوق بین‌المللی پول است که بر اساس دلار، یورو، استرلینگ، ین و یوان است. برای خرج ۱۷ میلیارد دلار از اس دی آر ، روسیه باید کشورهایی که مایل به مبادله با ارزهای اساسی باشند را پیدا کند، چشم‌اندازی که بعید به نظر می‌رسد.

 

منبع: ایبنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  2  =  5