چارچوب سندباکس بانک مرکزی تصویب شد

چارچوب نظام محيط‌‌ آزمون تنطیم‌گری بانك مركزی با استناد به مواد (10) و (11) قانون پولی و بانكی كشور و با عنايت به مصوبه جلسه شماره 88 كميسيون عالی تنظيم مقررات شورای عالی فضای مجازی توسط هیئت عامل بانک مرکزی تصویب شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، هیات عامل این بانک با استناد به مواد (10) و (11) قانون پولی و بانكی كشور و با عنايت به مصوبه جلسه شماره 88 كميسيون عالی تنظيم مقررات شورای عالی فضای مجازی در خصوص دستورالعمل ایجاد نظام مدیریت یکپارچه محیط‌ های آزمون تنظیم‌گری کسب‌ و کارهای نوآورانه در فضای مجازی و در راستای اجرایی کردن مصوبه هيئت دولت و تسهيل تنظيم‌ گری برای كسب‌ و‌كارهای ارائه كننده خدمات و محصولات پولی، بانکی و مالی نوآورانه، “چارچوب نظام محيط‌‌ آزمون تنطیم‌گری بانك مركزي” را مورد بررسی و تصويب قرار داد.

در اين چارچوب، شورای راهبری بالاترين ركن نظام محيط آزمون تنظيم‌ گری بانک مرکزی معرفی شده است كه مسئولیت سیاستگذاری، هدایت و راهبری این محیط آزمون را بر عهده دارد.

حمایت از ایده های نوآورانه؛ تسهیل و تسریع در عملیاتی شدن محصولات و خدمات نوآورانه در صنعت بانکداری، بهینه سازی فرآیند تنظیم گری و مقرره نویسی برای فناوری های نوین مالی (فین تک ها) از جمله مزایای راه اندازی این سندباکس به شمار می رود.

مطابق این چارچوب، فناوران مالی می‌توانند طرح‌های نوآورانه خود را برای حضور در سندباکس به دبیرخانه شورای راهبری ارسال کنند و در صورت احراز شرایط تعیین شده وارد محيط آزمون شوند.

گفتنی است، شركت ملی انفورماتيك به عنوان متولی ايجاد، اجرا و پايش سازوكارها و فرآيندهای اين محيط معرفی شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  1  =  4