بهانه های مختلف بانک ها در پرداخت وام بدون ضامن

داشتن میانگین گردش حساب و سپرده حداقل نصف مبلغ وام

در شرایطی که بانک‌های دولتی مکلف به پرداخت تسهیلات خرد بدون دریافت ضامن برای کارکنان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران بخش دولتی، عمومی و خصوصی شده‌اند اما گزارش‌ها و اعلام مشتریان حاکی از آن است که برخی از بانک‌ها بهانه‌های مختلفی را مطرح می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، وزیر اقتصاد در راستای تکلیف رئیس جمهور به بانک‌های دولتی مبنی بر تسهیل پرداخت وام‌های خرد، بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد را در مرحله اول مکلف به پرداخت وام‌های خرد به کارکنان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران بخش دولتی، عمومی و خصوصی بدون دریافت ضامن کرد.

شرایط دریافت دریافت وام تا ۵۰ میلیون تومان تنها با نامه کسر از حقوق و دریافت وام تا ۱۰۰ میلیون تومان با یک نامه کسر از حقوق همراه با چک یا سفته اعلام شده و مشمولان این وام باید به بانکی که حقوق خود را از آن دریافت می‌کنند، مراجعه کنند.

در این زمینه، وزارت اقتصاد به بانک‌ها ۲۴ ساعت مهلت داد تا نسبت به درج بخشنامه‌های مربوطه و فرایند دریافت این تسهیلات و اعلام آدرس سامانه رسیدگی به شکایات آن بانک و آدرس سامانه نظارت مردمی وزارت اقتصاد اقدام و در صورت محرز شدن تخلف شعبه‌ای از بانک در راستای پرداخت وام بدون ضامن، رئیس شعبه بانک مورد نظر را برکنار کنند.

بدین منظور، بررسی روند پرداخت وام بدون ضامن در بانک‌ها گزارش‌های میدانی حکایت از شرایط عجیب و غریب بانک‌ها در این زمینه دارد.

اینگونه که متصدی یک بانک در پاسخ به شرایط دریافت وام بدون ضامن اعلام می‌کند که برای این وام، باید میانگین مانده حساب شما در بازه شش ماهه حداقل ۵ میلیون تومان باشد و بانک دیگری می‌گوید متقاضی این وام باید حداقل در شش ماه اخیر حداقل ۲۰ میلیون تومان در حسابش نزد بانک سپرده داشته باشد.

برخی دیگر از بانک‌ها نیز اعلام کردند که بخشنامه‌ای در این زمینه تاکنون ابلاغ نشده است و بانکی نیز بهانه نپرداختن وام بدون ضامن را بسته شدن پرداخت وام در روزهای پایانی سال اعلام کرد و گفت که متقاضیان برای دریافت این وام سال بعد به بانک مراجعه کنند.

البته در مواردی نیز برخی بانک‌ها شرایط عجیبی برای پرداخت وام بدون ضامن اعلام نکردند و براساس گفته آن‌ها، مبلغ وام و سایر فرایند دریافت این وام مبتنی بر رتبه اعتباری افراد است.

فارغ از گزارش‌های میدانی، بسیاری از مردم نیز گله‌های خود در این زمینه مبنی بر دست رد زدن بانک‌ها به سینه ‌آن‌ها برای پرداخت وام بدون ضامن را اعلام کردند و در صحبت‌های مردم هم این موضوع تکرار شد که خواسته بانک‌ها برای دریافت این وام این است که متقاضیان باید در چند ماه اخیر نصف مبلغ وام حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون در بانک موردنظر سپرده یا گردش مالی داشته باشند تا بتوانند وام بدون ضامن دریافت کنند.

این اظهارات و گزارش‌های میدانی در حالی به ثبت رسیده است که وزارت اقتصاد بر پرداخت وام بدون ضامن و نظارت بر تمکین بانک‌ها از این مصوبه تاکید دارد و در سامانه نظارت مردمی خود فارغ از واحدهای بازرسی بانک‌ها نسبت به شکایت‌های مردم در این زمینه ورود می‌کند.

گفتنی است متقاضیان وام بدون ضامن می‌توانند به سامانه نظارت مردمی وزارت امور اقتصادی و دارایی به نشانی bazresi.mefa.ir برای ثبت شکایت‌های خود مراجعه کنند.

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

85  −  79  =