دو یارانه نقدی و معیشتی حذف می‌شوند؟/مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

براساس لایحه بودجه در مجموع ۷۳ هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت یارانه‌های نقدی ۴۵ هزار تومانی و یارانه معیشتی در نظر گرفته است که نشان می‌دهد دولت دو یارانه را حذف و منابع آن را ادغام می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مجلس اعلام کرده که کمیسیون تلفیق قصد حذف یارانه نقدی را دارد، یعنی تمام یارانه‌های موجود از جمله یارانه معیشتی را ادغام کرده و در قالب‌های نقدی و غیرنقدی به مردم پرداخت شود.

رحیم زارع در این خصوص توضیح داده است: حتما افزایشی در یارانه‌ها برای سال آینده نسبت به سال گذشته و امسال خواهیم داشت، اما هنوز ساز‌وکار آن در کمیسیون تلفیق بررسی نشده است.

دیگر عضو کمیسیون تلفیق نیز حذف دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین برای سال آینده را تایید می‌کند، دولت نیز در لایحه بودجه سال آینده بودجه این دو یارانه را همانند سال‌های قبل تفکیک نکرده است.

براساس لایحه بودجه در مجموع ۷۳ هزار میلیارد تومان منابع برای پرداخت یارانه‌های نقدی ۴۵ هزار تومانی و یارانه معیشتی در نظر گرفته است که نشان می‌دهد دولت دو یارانه را حذف و منابع آن را ادغام می‌کند.

محمدرضا میرتاج‌الدینی روز قبل اعلام کرد که منابع بخش هدفمندی در سال آینده به ۵۴۶ هزار میلیارد تومان است.

او در خصوص جزئیات این بودجه می‌گوید: این بودجه شامل انواع یارانه پرداختی از جمله یارانه نان و دارو، نهاده‌های دامی، تولید و … می‌شود.

خودپرداز

پرداخت یارانه کالایی در سال آینده

میرتاج‌الدینی از پرداخت یارانه جدیدی در سال آینده به صورت بن خرید کالا خبر می‌دهد.

او توضیح می‌دهد: فقط بودجه دو یارانه نقدی و معیشتی بنزین به صورت نقدی پرداخت می‌شود و مجلس برای کمک به خانوارها یارانه کالایی در نظر گرفته است، این یارانه به صورت کارت خرید کالا در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد که هر ماه شارژ می‌شود.

آنطور که این عضو کمیسیون تلفیق می‌گوید، اگر زیرساخت‌های اعطای یارانه کالایی فراهم نباشد، این یارانه به طور موقت به صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود. اما به محض این که بتوان یارانه کالایی پرداخت کرد واریز نقدی آن حذف می‌شود.

در دی ماه نیز قرار بود یارانه کالایی پرداخت شود، اما نهادهای مرتبط با این موضوع اعلام کردند که دولت زیرساخت پرداخت این نوع یارانه را ندارد و آن را به صورت نقدی پرداخت می‌کند، بنابراین به احتمال زیاد یارانه جدید سال آینده به صورت نقدی است.

آنطور که او توضیح می‌دهد، پرداخت یارانه کالایی مشروط به حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی است. به احتمال زیاد مجلس با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی موافق است که پرداخت یارانه جدید در سال آینده را تصویب کرده است.

مشمولان چه کسانی هستند؟

با حذف یارانه نقدی و معیشتی، به نظر می‌رسد بودجه آن به صورت ادغام و به حساب ۶۰ نفر واریز می‌شود. بودجه سالانه این دو یارانه ۷۳ هزار میلیارد تومان است که به جامعه هدف ۶۰ میلیون نفری به هر فرد حدود ۱۰۰ هزار تومان یارانه نقدی پرداخت می‌شود.

در خصوص مشمولان از آنجایی که جامعه هدف دولت ۶۰ میلیون نفری است که یارانه معیشتی بنزین دریافت می‌کند، احتمالا دولت چند دهک از یارانه بگیران نقدی را حذف می‌کند.

 

منبع: تجارت نیوز

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  2  =  7