خواسته اصلی ما از دولت ایجاد ثبات اقتصادی به منظور پیش‌بینی پذیر شدن سود شرکت‌ها است

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی از فعالان و کارشناسان این حوزه:

عشقی درخصوص واریز سود شرکت ها از طریق سامانه سجام، گفت: تاکنون بحث پرداخت سود شرکت‌ها از طریق سامانه سجام با مشکلات زیادی از نظر زیرساختی مواجه بود اما با پیگیری‌های انجام شده این مسئله رفع شد، به‌طوری که تاکنون نیز ۲۳۰ شرکت سود خود را از طریق این سامانه پرداخت کردند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، شب گذشته نشستی تحت عنوان رفع مشکلات بازار سرمایه با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی از فعالان و کارشناسان این حوزه برگزار شد. در این گردهمایی که به میزبانی و ابتکار سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شد، فعالان بازار سرمایه با بیان مشکلات خود در جریان آخرین پیگیری‌ها و اقدامات انجام شده توسط سازمان بورس برای رفع مشکلات این بازار قرار گرفتند.

در این نشست «مجید عشقی» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه هدف از برنامه‌های این‌چنینی آن است که چالش‌ها و مشکلات بازار شنیده و با همفکری طرفین تصمیماتی در خصوص روند ثبات در بازار سهام اتخاد شود،  اظهار داشت: بازار سرمایه به سبب آنکه عمق مالی بازار سهام به بیش از هفت‌هزار میلیارد تومان رسیده نیازمند حمایت مالی از سوی دولت نیست، اکنون خواسته اصلی ما از دولت ایجاد ثبات اقتصادی به منظور پیش‌بینی پذیر شدن سود شرکت‌ها است.

وی بیان‌داشت: پس از تصویب بودجه ۱۴۰۱ به‌طور حتم اقداماتی را انجام خواهیم داد تا اعداد و ارقام مندرج در لوایح بودجه که روی شرکت‌های تولیدی اثر می‌گذارند تا حد امکان به یک انسجام و ثباتی برسند، به طوری که هر ساله شاهد تغییر بسیاری در آنها نباشیم.

عشقی گفت: از همه فعالان، مدیران بنگاه ها و شرکت‌های تولیدی می‌خواهم در راستای اصلاح مولفه‌های واقعی اقتصاد ما را یاری کنند، زیرا سازمان به تنهایی موفق نخواهد شد.

رییس سازمان بورس افزود: البته بخشی از مشکلات نیز به ارکان خود بازار سرمایه باز می‌گردد، زیرا اکنون اگر شرکتی بخواهد افزایش سرمایه دهد به سبب مواد مندرج در قانون تجارت و فرآیندهای درون‌سازمانی با مشکلات متعددی مواجه می‌شود.

وی گفت: اگر قرار است تصمیمی اخذ شود به‌طور قطع نباید بازه اجرایی آن فقط یک مدت محدود را در بر بگیرد، زیرا بازار سهام نیازمند مسکن برای التیام درد خود نیست بلکه باید برای آن درمان قطعی در نظر گرفت.

واریز سود ۷۰ شرکت دیگر از طریق سامانه سجام تا پایان سال

عشقی نیز در ادامه درخصوص واریز سود شرکت ها از طریق سامانه سجام، گفت: تاکنون بحث پرداخت سود شرکت‌ها از طریق سامانه سجام با مشکلات زیادی از نظر زیرساختی مواجه بود اما با پیگیری‌های انجام شده این مسئله رفع شد، به‌طوری که تاکنون نیز ۲۳۰ شرکت سود خود را از طریق این سامانه پرداخت کردند.

رییس سازمان بورس اظهار داشت: مطابق مستندات و قراردادهای بسته شده با شرکت سپرده گذاری مرکزی، ۷۰ شرکت دیگر نیز تا پایان سال از طریق این سامانه سود خود را پرداخت خواهند کرد.

وی تاکید کرد: بحث واریزی معوقات نیز نیاز به زیرساخت‌های رجیستری در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دارد که اکنون این مساله فراهم نشده‌ است، اما ما همه سعی خود را برای اجرای این موضوع نیز انجام خواهیم داد.

برگزاری جلسات هفتگی با ناظران برای ساماندهی بازار سرمایه

عشقی در ادامه گفت: از حدود ۱۷ سال پیش تاکنون با وجود گسترش عمق معاملات و افزایش جمعیت سهامداران، این بازار از لحاظ ساختاری تغییر چندانی نکرده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان‌داشت: اکنون در تلاش هستیم تا برخی ساختارها را تغییر دهیم، به‌طور مثال در این خصوص می‌توان به اصلاح عملکرد ناظرها اشاره کرد، اکنون به طور هفتگی جلسه‌ای با همه ناظرها برگزار می‌شود و از آنان در خصوص اقدامات انجام شده گزارش هایی دریافت می‌شود.

وی خاطرنشان‌کرد: بحث‌های نظارتی بسیار جای کار دارد، به خصوص در چند سال اخیر که سازمان در گیر حواشی شده است اما بنده سعی دارم با همکاری فعالان و کارشناسان بازار این مسائل را سامان دهم.

عشقی در خصوص عرضه‌های اولیه نیز گفت: اکنون بحث عرضه اولیه یکی از مسائل اصلی ما است، زیرا برخی معتقدند که عرضه اولیه باید باشد اما عده دیگر می‌گویند نه چنین امری اکنون سبب خروج نقدینگی می شود، این مسائل در حالی مطرح می شود که در شرایط فعلی شرکتی‌هایی هستند که حتی حاضرند زیر قیمت عرضه اولیه خود را انجام دهند، ما برای سامان دادن به چنین مسائلی به‌شدت نیازمند هم فکری با فعالان بازار هستیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: در حوزه ناشران و نهادهای مالی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده است؛ در تلاش هستیم که اقدامات افزایش سرمایه نیز به منظور صرفه‌جویی در زمان به صورت الکترونیک انجام شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  7  =  63