چک پول‌‏های ۵۰ هزار تومانی با آمدن اسکناس‌‏های درشت جمع‌‏آوری می‌‏شوند

دبیرکل بانک مرکزی خبر داد:

ایبنا – چک پول‌‏های 50 هزار تومانی به طور موقت منتشر شده‌‏اند و با چاپ اسکناس‌‏های 50 هزارتومانی، از بازار جمع‌‏آوری خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری تامین مالی و لیزینگ ایران،به نقل از ایلنا 

محمود بهمنی، دبیرکل بانک مرکزی با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه اگر موقعیت ایجاب کند، چک پول‌‏ها جمع‌‏آوری خواهند شد، گفت: اگر بنا بود این چک پول‌‏ها حکم اسکناس را داشته باشند، قابل ابطال نمی‌‏بودند، لذا اگر این چک پول‌‏ها ابطال شوند در مقابل آن به بانک‌‏ها معادل ریالی چک پول‌‏ها و یا چک پول جدید پرداخت می‌‏شود.

بهمنی در پاسخ به این سؤال که بر پایه قانون پولی و بانکی چاپ چک پول توسط بانک مرکزی دیده نشده است، چگونه بانک مرکزی اقدام به این کار نموده است؟ گفت: ما برخلاف قانون عمل نکردیم، در گذشته در قسمت فوقانی هر چک نام بانک صادر کننده درج می‌‏شد اما اکنون نام ایران چک بانک مرکزی چاپ می‌‏شود.

وی خاطر نشان کرد: در قانون پولی- بانکی ایران به ابطال ایران چک پس از یک بار استفاده اشاره‌‏ای نشده است، لذا چک پول‌‏های جدید بانک مرکزی با توجه به اینکه در ازای بلوکه کردن منابع بانک‌‏ها به آن ها ارائه می‌‏شود، لازم نیست تا پس از یک بار استفاده ابطال شوند.

دبیر کل بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی هیچ محدودیت زمانی برای چک پول‌‏ها در نظر نگرفته است و هر زمان که صلاح باشد آنها را از بازار جمع‌‏آوری خواهد کرد. لازم به ذکر است که ابطال اسکناس تشریفات خاص خود را دارد که شامل چک پول‌‏های بانک مرکزی نمی‌‏شود.

بهمنی با بیان اینکه چاپ چک پول‌‏های 50 هزار تو مانی مقدمه‌‏ای برای انتشار اسکناس‌‏های 50 هزار تو مانی است، گفت:این چک پول‌‏ها برای شناسایی نیاز به اسکناس‌‏های 50 هزار تومانی چاپ شدند، چراکه هم‌‏اکنون بزرگترین اسکناس ایران 5 هزار تومانی است، در صورتی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته بزرگترین اسکناس‌‏ها معادل 700 هزار تومان است.

دبیرکل بانک مرکزی تصریح کرد: بسیاری نگرانند که اسکناس‌‏های درشت ایجاد تورم کند، در صورتی اگر چنین بود بسیاری از کشورهای پیشرفته هم‌‏اکنون درگیر تورم بالا می‌‏شدند.

وی از رایزنی برای اخذ مجوز نشر اسکناس 10 و 50 هزار تومانی خبر داد و گفت: به محض اینکه مجوز لازم توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی صادر شود، چک پول‌‏های 50 هزار تومانی جمع و این اسکناس‌‏ها در بازار عرضه خواهد شد تا جایگزین چک پول‌‏ها شوند.

بهمنی با بیان اینکه دیگر اسکناس‌‏های 10، 20 و 50 تومانی دیگر چاپ نمی‌‏شود، تصریح کرد: وقتی چاپ هر برگ اسکناس نزدیک به 30 تومان هزینه دارد، طبیعی است که دیگر چاپ اسکناس‌‏های خرد صرفه اقتصادی ندارد و به تعبیری دیگر، چاپ این اسکناس‌‏ها یعنی ضرر.

دبیر بانک مرکزی از برخی سوء استفاده‌‏ها از سکه‌‏ها ی رایج خبر داد و گفت: سکه‌‏ها نیز چنین مشکلی دارند، به طوری که ارزش مس به کار رفته در بسیاری از سکه‌‏ها از ارزش مبادلاتی‌‏شان بیشتر است، لذا بسیاری افراد با جمع‌‏آوری این سکه‌‏ها، آنها را ذوب می‌‏کردند و مس به کار رفته در آن را می‌‏فروختند.

بهمنی به ضرورت ضرب سکه‌‏هایی با مبالغ درشت اشاره کرد و گفت: سکه‌‏های 100 تومانی در راه هستند و در آینده سکه‌‏هایی درشت‌‏تر از 100 تومان نیز ضرب خواهد شد.

وی افزود: تا زمانی که جریان کارت در بازار فراگیر شود، اسکناس های درشت باید عرضه شود؛ ضمن اینکه بانک ها باید شرایطی را فراهم کنند تا مردم بتوانند به راحتی با کارت خرید کنند.

دبیر بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که آیا اسکناس‌‏های 50 هزارتومانی در دستگاه‌‏های خودپرداز قرار خواهد گرفت یا خیر؟ گفت: در حال حاضر به این موضوع فکر نمی‌‏کنیم و هنوز در برنامه‌‏مان قرار ندادیم.

دبیر بانک مرکزی هدف از انتشار چک پول‌‏های بانک مرکزی را ساماندهی بازار پولی عنوان کرد و گفت: ارزش چک پول‌‏هایی که از قبل منتشر شده بود به قوت خود باقی است و افراد می‌‏توانند با مراجعه به بانک‌‏های صادر کننده تا مدت مشخص شده در پشت چک پول‌‏ها اقدام به تعویض یا تبدیل به وجه نقد کردن چک‌‏ها کنند.

بهمنی تصریح کرد: چنانچه فردی تا پایان مدت مشخص شده موفق به تعویض یا نقد نمودن چک نشد، می‌‏تواند به شعبه صادر کننده که مهر آن بر روی چک پول درج شده است، مراجعه کند.

وی انتشار چک پول توسط بانک‌‏ها را یک سیاست انبساطی توصیف کرد و گفت: این چک پول‌‏ها رسالت تسهیل جریان پولی را بر عهده دارند و برنامه بانک مرکزی چاپ چک پول در ارقام درشت‌‏تر است.

دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه چک پول‌‏های بانک مرکزی باید توسط شعب بانکی ممهور به نام بانک و شعبه ارائه‌‏کننده به مشتری باشند، اظهار داشت: این چک پول‌‏ها مشابه اسکناس عمل می‌‏کنند و اگر دست به دست بگردد، مشکلی ایجاد نمی‌‏کند.

 

 

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

58  −    =  54