دلایل پیدا و پنهان رکود نسبی بازار سهام

ایبنا – بعد از رونق چشمگیر بازار سهام در 4 ماه ابتدایی سال، روند نزولی قیمت‌ها و شاخص‌ها طی 45 روز اخیر موجب رکود نسبی شده که ناشی از عوامل مختلف درونی و بیرونی است.

 

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک  به نقل ازخبرگزاری فارس، سهامداران حقیقی و حقوقی شرکت‌های مختلف بورس در حالی طی 4 ماه ابتدایی شاهد افزایش قیمت‌ها و رشد و رکوردشکنی‌های چند باره شاخص کل بورس و ارزش روز بازار بودند و در شرایطی با افت بازار مسکن، تعدادی از سرمایه‌گذاران جدید این حوزه وارد تالار شیشه‌ای شدند که از اوایل تیرماه تاکنون اوضاع بازار سهام شرکت‌ها و بورس از لحاظ بازدهی و رشد قیمت‌ها و شاخص‌ها مساعد نبوده و به جز خریداران سهام شرکت مخابرات، کمتر سهامداری از سرمایه گذاری در دیگر شرکت‌ها موفق به کسب سود و بازدهی شده و از طرف دیگر ضمن نزول شاخص کل بوس از مرز 12 هزار واحد ، از ارزش روز بازار شرکت های بورسی بیش از 2/4 میلیارد دلار کاسته شده است.

این در حالی است که در برابر تاثیر دلایل رشد و رونق بازار سهام و شناسایی و اعلام آنها، باید به هنگام روند نزولی و رکود نسبی معاملات نیز عوامل موثر شناسایی و اعلام شود که در این رابطه خبرنگار اقتصادی فارس در گفت و گو با چند کارگزار و کارشناس دلایل روند نزولی قیمت‌ها و شاخص‌ها را بررسی کرده است.


*دلایل رکود بازار سهام

به گزارش فارس، کارگزاران بورس از جمله فعالانی هستند که تغییرات به وجود آمده را بلافاصله مشاهده می‌کنند.
در رابطه با دلایل رکود بازار نصرالله برزنی از کارگزاران با سابقه بورس اوراق بهادار 6 عامل را شناسایی و به فارس اعلام کرد.
وی درباره اولین عامل 6 گانه گفت: شاخص کل قیمت و نقدی در کمتر از سه ماه با رشد سریع و 35 درصدی مواجه و طی آن با رشد بی‌رویه 100 درصدی قیمت سهام شرکت‌هایی مانند فولاد خوزستان روبرو شد.

وی ادامه داد: این وضعیت منجر شد تا از یک سو برخی از سرمایه‌گذاران با فروش سهام اقدام به شناسایی سود کنند و از دیگر سو روند قیمت سهام شرکت ها اصلاح شود و به همین دلیل برخی از شرکت‌ها با کاهش قیمت‌ها مواجه شده‌اند.

برزنی درباره دومین دلیل رکود نسبی بازار سهام اظهار داشت: با توجه به اتمام فصل مجامع و تقسیم سود، روند نزولی شاخص بورس طبیعی بود.

این کارگزار سومین دلیل وضعیت کنونی بورس را عرضه 5 درصد از سهام مخابرات ارزیابی کرد و گفت: عرضه این شرکت موجب شد که بیش از 340 میلیارد تومان از بورس خارج و به خزانه دولت سرازیر شود که طی آن منابع مالی شرکت‌های سرمایه‌گذاری و دیگر سهامداران کاهش یافت.

برزنی تصمیمات زودگذر و شایعاتی مانند افزایش نرخ سنگ آهن در ماه‌ها و هفته‌های گذشته و اثرات منفی آن بر روی سهام فولادی، حذف یارانه انرژی و انتشار اظهارات برخی مدیران را دلیل چهارم رکود نسبی بازار معرفی کرد.

وی تاثیرات ماه رمضان را عامل پنجم دانست و به فارس گفت: همه ساله در این ماه مبارک قیمت‌ها و ارزش معاملات با کاهش مواجه می‌شود که جزء طبیعت بازار در این ماه است.

مدیرعامل کارگزاری کارآفرین در ادامه به ششمین عامل اشاره و خاطرنشان کرد: نوسان جزء لاینفک بازار سهام هر کشوری است که در اثر عوامل درونی و بیرونی متعددی رخ می‌دهد و بر همین اساس بازار سهام ایران بعد از روند صعودی در 4 ماه ابتدایی سال ، طی یک ماه اخیر با روند نزولی مواجه شده است.

برزنی در خاتمه یادآور شد: این مجموعه از عوامل 6 گانه مقطعی و زودگذر بوده و بورس کشور در سال جاری با شرایط مطلوبی مواجه خواهد شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

87  ⁄    =  29