ابلاغ تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی ساخت مسکن

از سوی داودی ابلاغ شد

ایبنا – معاون اول رئیس جمهوری مصوبه تسهیلات 30 میلیون تومانی ساخت مسکن را برای اجرا به 8 دستگاه اجرایی ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک  پرویز داوودی معاون اول رئیس جمهوری این تصویبنامه را به وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، کشور، بازرگانی، تعاون و مسکن و شهرسازی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابلاغ کرده است.

در راستای تصمیم نمایندگان ویژه رئیس جمهور و به منظور تامین منابع ارزی مورد نیاز بانک مسکن از محل منابع ارزی بانک مرکزی مبلغ دو میلیارد دلار به صورت سپرده ارزی با سر رسید دو ساله در اختیار بانک مسکن قرار خواهد گرفت و سقف تسهیلات صندوق پس انداز مسکن ‌برای سپرده گذاران بانک مسکن به منظور ساخت واحد‌های مسکونی تا میزان سیصد میلیون ریال افزایش خواهد یافت. 

بانک مسکن همچنین موظف است اقدامات لازم را برای تبدیل صندوق سپرده گذاری خرید مسکن به صندوق سپرده گذاری ساخت مسکن به عمل آورد. دولت در اقدام دیگری برای رونق بخشیدن به ساخت و ساز مسکن اراضی قابل انتقال مربوط به استان آذربایجان شرقی به مساحت بیش از 38 هکتار برای ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن در قالب طرح مسکن 99 ساله را تعیین کرد و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم مکلف شد خارج از نوبت برای تفکیک و انتقال اراضی مذکور به نام وزارت مسکن وشهرسازی به نمایندگی دولت اقدام کند.

وزارت مسکن وشهرسازی و سازمان ملی زمین و مسکن حسب مورد موظفند صددرصد یارانه اعطایی به این بخش و همچنین هشتاد درصد از منابع حاصل از فروش زمینهای خود را به منظور اعطای تسهیلات ساخت برای مسکن مهر و اعطای تسهیلات ساخت برای واحد‌های نیمه ساخت با شرایط حداقل شصت درصد به مبلغ حداکثر هشتاد میلیون ریال با سر رسید حداکثر پنج ساله برای هر واحد از طریق بانک مسکن اختصاص دهند و یا در بانک مسکن سپرده گذاری کنند.

بر اساس این مصوبه نحوه اختصاص اعتبارات یارانه‌ای اعم از کمک بلاعوض، یارانه سود،‌کارمزد تسهیلات و وجه اداره شده حسب مورد و همچنین قرارداد بین وزارت مسکن وشهرسازی یا سازمان ملی زمین و مسکن با بانک مسکن به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی و تصویب شورای مسکن خواهد بود.

همچنین سرمایه بانک مسکن نیز به میزان معادل ریالی دو میلیارد دلار از محل منابع حساب ذخیره ارزی پس از سیر مراحل تصویب تامین منابع و تایید مجلس شورای اسلامی افزایش خواهد یافت.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

26  −  17  =