رتبه بندی بانکها از نظر تعداد تراکنش خودپرداز و کارتخوانها/ نسبت استفاده از ATMبه POS برابر ۷۳ به ۲۷

در اردیبهشت سال جاری ثبت شد:

عملکرد تجهیزات الکترونیک شبکه بانکی در اردیبهشت ماه نشان می دهد طی ماه مذکور تعداد تراکنش انجام شده توسط شبکه های خودپرداز،پایانه فروشگاهی و پایانه شعب مجموعا 297 میلیون و 185 هزار تراکنش بوده که از این میزان حدود 207 هزار و 814 هزار تراکنش معادل 70 درصد به وسیله دستگاه های ATM ، نزدیک 76 میلیون و 882 هزار تراکنش معادل 26 درصد توسط POS و 12 میلیون و 490 هزار تراکنش نیز روی دستگاه های پین پد انجام شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک بر اساس تازه ترین گزارش بانک مرکزی در باه نظامهای پرداخت، تعداد مجموع تراکنش های انجام شده در اردبیبهشت سال جاری نسبت به تراکنش های اردیبهشت سال قبل معادل 186 میلیون و 662 تراکنش بیش از 59 درصد رشد نشان می دهد.

همچنین نسبت استفاده مردم از خودپرداز به پایانه فروشگاهی در اردیبهشت حدود  حدود 73 به 27 بوده این در حالی است که در اردیبهشت سال قبل این نسبت برابر 81 به 19 بوده است. مقایسه نسبتهای اردیبهشت دو سال مذکور نشان دهنده افزایش گرایش مردم به پایانه های فروشگاهی است.


در همین حال تعداد تراکنش های انجام شده روی شبکه خودپرداز در اردیبهشت 90 نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از 50 درصد رشد کرده است. همچنین تعداد تراکنش های انجام شده روی پایانه های فروشگاهی نیز در اردیبهشت سال جاری نسبت به ماه مشابه سال  قبل 142 درصد رشد را به ثبت رسانده است. در بخش پایانه های شعب در دوره مذکور شاهد کاهش 10 درصدی استفاده مردم از پین پد بوده ایم.


رتبه بانکها در بخش خودپرداز


در بخش خودپرداز ها از نظر تعداد تراکنش ، بیشترین تراکنش انجام شده متعلق به بانکهای ملی با 80.7 میلیون تراکنش، صادرات با 53 میلیون تراکنش، کشاورزی با 20.6 میلیون، ملت با 11.2 میلیون، سپه با 9 میلیون و تجارت با 8.6 میلیون تراکنش بوده است که رتبه های اول تا ششم را به خود اختصاص داده اند. بانکهای رفاه، مسکن و پاسارگاد نیز به ترتیب با انجام بیش از 4.7 میلیون ،4.5 میلیون و 4.3 میلیون تراکنش در رتبه های بعدی قرار دارند.


همچنین از نظر میزان رشد تعداد تراکنش ها نسبت به ماه مشابه سال قبل بانکهای پست بانک،  سرمایه، رفاه، پاسارگاد صنعت و معدن و اعتباری توسعه در رتبه های اول تا ششم قرار دارند.


رتبه بندی بانکها در بخش پایانه های فروشگاهی


در بخش پایانه های فروشگاهی نیز از نظر تعداد تراکنش در اردیبهشت سال جاری ، بیشترین تراکنش روی دستگاه های کارتخوان بانکهای ملت با 16.1 میلیون ، پارسیان با 15.4 میلیون ، صادرات با 13.8 میلیون ملی با 13.5 میلیون،پاسارگاد با 4.3 میلیون و کشاورزی  با 4.3 میلیون تراکنش انجام شده و این بانکها به ترتیب در رتبه های اول تا ششم قرار گرفته اند. بانکهای اقتصاد نوین با 2.6 میلیون ، تجارت با 2.5 میلیون و سامان با 2.4 میلیون تراکنش در رتبه های هفتم تا نهم قرار گرفته اند.


از نظر نظر رشد تراکنش ها در اردیبهشت سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل بانکهای صنعت و معدن، رفاه، اعتباری توسعه، سپه، مسکن و ملی در رتبه های اول تا ششم قرار گرفته اند.

 


لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  7  =  1