دیدار سه ساعته احمدی نژاد و فیدل کاسترو

دکتر احمدی‌نژاد و فیدل کاسترو در دیداری که بیش از سه ساعت به طول انجامید مهمترین مسایل بین‌‌المللی و منطقه‌ای بویژه موضوع تبعات نظام ناعادلانه حاکم بر جهان، ضرورت خلع سلاح هسته‌ای، تقویت روابط ملت‌های انقلابی، تلاش برای برپایی صلح و امنیت در جهان و مقابله با انتشار گازهای گلخانه‌ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ رییس جمهوری اسلامی ایران و رهبر انقلاب کوبا همچنین بر ضرورت همگرایی و اتحاد کشورهای انقلابی و تلاش همه جانبه برای اصلاح مناسبات ناعادلانه حاکم بر جهان با ایستادگی و مقاومت ملت‌ها در برابر زیاده‌خواهی مستکبران و قدرت‌های زورگو تاکید کردند.

دکتر احمدی‌نژاد در این دیدار با تجلیل از شخصیت انقلابی و برجسته فیدل کاسترو گفت: همه ملت‌های جهان بویژه انقلابیون با نام فیدل کاسترو آشنا بوده و برای شخصیت انقلابی و مردمی شما احترام فراوانی قائل هستند.

رییس جمهور با بیان اینکه دو ملت ایران و کوبا آرمان و دیدگاه مشترکی نسبت به مسایل و موضوعات بین‌المللی دارند، گفت: با توجه به اینکه نظام سرمایه‌داری به پایان راه خود رسیده است، دو ملت بزرگ ایران و کوبا، در شرایط کنونی مسئولیت سنگینی در برپایی نظم جدید جهانی بر محور عدالت و انسانیت دارند.

وی با اشاره به هجمه سنگین مستکبران علیه ملت‌های مستقل و عدالت‌خواهی مانند ایران و کوبا اظهار داشت: در شرایطی که امپریالیسم همه توان خود را علیه ما بسیج کرده است، ملت‌های مستقل جهان با انسجام ، همبستگی ، تقویت همکاری‌ها و تعاملات خود می‌توانند دشمنان را بیش از گذشته ناکام و مأیوس سازند.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: امروز به فضل الهی ملت‌ها بیدار شده و از حق حاکمیت و تعیین سرنوشت خود دفاع می‌کنند و دیگر اجازه نخواهند داد اقلیتی زورگو و زیاده‌خواه اراده خود را بر آنها تحمیل کنند.

رییس جمهوری در ادامه بر افزایش روزافزون مناسبات تهران – هاوانا تاکید کرد و گفت: روابط گسترده و نزدیک دو کشور در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به نفع دو ملت و تمامی ملت‌های دوستدار عدالت و آزادی است.

فیدل کاسترو ، رهبر انقلابی کوبا نیز در این دیدار مقاومت ملت ایران در مقابل امپریالیسم و قدرت‌های زورگو را ستودنی و درس‌آموز توصیف کرد و گفت:جمهوری اسلامی ایران با ایستادگی و مقاومت در برابر مستکبران، جایگاه برجسته‌ای در مناسبات جهانی و در بین ملت‌ها پیدا کرده و این جایگاه ارزشمند می‌تواند کانون امید ملت‌های جهان باشد.

وی با اشاره به اینکه اخبار ایران ، سخنرانی‌ها و مطالب دکتر احمدی‌نژاد را به طور روزانه پیگیری می‌کند، با تاکید بر موافقت خود با ایده‌ها و نظریات دکتر احمدی‌نژاد در خصوص مسایل جهانی اظهار داشت: بنده نیز معتقدم که امپریالیسم در حال فرو پاشی است و چاپ دلارهای بدون پشتوانه یک کلاهبرداری بزرگ از سوی سرمایه‌داران علیه سایر ملت‌های جهان می‌باشد.

کاسترو با اشاره به اینکه ایران و کوبا از روابط استراتژیک و راهبردی برخودار هستند، بر ضرورت هماهنگی و تعاملات هر چه نزدیکتر تهران – هاوانا در تمامی زمینه‌ها تاکید کرد.

رهبر انقلاب کوبا تاکید کرد:دنیا به سمت ایده‌های عدالت‌طلبانه در حال حرکت است و ملت‌ها باید در مسیر رفع مشکلات جهانی، از جمله تلاش برای خلع سلاح هسته‌ای قدرت‌های زیاده‌خواه، با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند و امروز موضوع خلع سلاح هسته‌ای یک ضرورت جهانی است.

وی با بیان اینکه توطئه‌های امپریالیسم به صورت غیرعادلانه علیه ملت ایران شکل گرفته است، اظهار داشت: همبستگی و همکاری کشورهای انقلابی با یکدیگر می‌تواند گام مؤثری در شکست اینگونه توطئه‌های مستکبران باشد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  1  =  2