آغاز پلمب صرافی‌های غیرمجاز

درویشی اعلام کرد؛

معاون نظارتی بانک مرکزی از آغاز اجرای برنامه پلمب صرافی‌های غیرمجاز خبرداد و با هشدار نسبت به اینکه این صرافی‌ها باید از بانک مرکزی مجوز بگیرند و براساس قوانین این بانک عمل کنند، گفت: دو نرخ ارز مرجع (دلار) و بازار آزاد به یکدیگر نزدیک می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک ابراهیم درویشی در پاسخ به مهر در مورد ابطال مجوز صرافی ها غیر مجاز گفت: تعدادی از صرافی های غیرمجاز، مجوز فعالیت از اتحادیه طلا وجواهر دریافت کرده اند که باید به بانک مرکزی مراجعه کرده و مجوز دریافت کنند.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: صرافی های غیر مجاز باید سریعا فعالیت خود را با قوانین و مقررات بانک مرکزی انطباق دهند و مجوز از بانک مرکزی دریافت کنند و یا اینکه درب این صرافی ها بسته خواهد شد.

وی افزود: تعدادی از صرافی ها به صورت غیرمشهود فعالیت می کنند که بازرسان بانک مرکزی به صورت غیرمحسوس برای شناسایی و نحوه فعالیت این افراد ارسال می شوند و پس از شناسایی بانک مرکزی از طریق مراجع ذی صلاح اقدام خواهد کرد.

درویشی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا بانک مرکزی قبول دارد که با وجود اینکه نرخی برای دلار تک نرخی اعلام کرده است، در حال حاضر ارز دلار باز هم دو نرخی شده است؟ گفت: هر کس هر نیاز ارزی داشه باشد می تواند از طریق بانکها آن را تامین کند و بانک مرکزی نیازهای ضروری را برطرف می کند.

معاون نظارتی بانک مرکزی ادامه داد: دو نرخی زمانی است که فردی بخواهد برای خرید یک کالای ضروری یا مثلا دریافت ارز دانشجویی ارزی را با نرخی متفاوت از نرخ ارز مرجع خریداری کند، کسی که برای سفرهای تفریحی و گردشی به خارج از کشور سفر می کند، قرار نیست که بانک مرکزی ارزی به آنها اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: طبق مقررات این فرد می تواند یک بار از شبکه بانکی ارز مورد نیاز خود را دریافت نماید و بقیه را از صرافی ها بگیرد. اما به هر حال روند نرخ ها (دلار) در بازار ارز نزولی است و بانک مرکزی اطمینان و این خوشبینی را دارد که دو نرخ ارز مرجع و بازار آزاد به یکدیگر بسیار نزدیک تر شوند و هم اکنون نرخ ارز در بازار آزاد بسیار کاهش یافته است.

برخورد با بانک‌های متخلف

درویشی در مورد فعالیت بانک تات و تخلف صورت گرفته توسط این بانک و ادغام آن با دو موسسه مالی گفت: قرار است این بانک با دو موسسه ادغام شود  که در حال گذراندن مراحل ادغام است و به محض اینکه مراحل ادغام به اتمام برسد اطلاع رسانی خواهد شد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا بانکهای دیگری هم مانند بانک حکمت ایرانیان ادغام خواهد شد یا خیر؟ عنوان کرد: فعلا ادغام بانک دیگری در دستور کار بانک مرکزی نیست، اما اگر تخلفی از سوی بانکی صورت گیرد ، بانک مرکزی قطعا برخورد خواهد کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی ادامه داد: نمی توان ادعا کرد که هیچگونه تخلفی در نظام بانکی کشور صورت نمی گیرد، زیرا اگر بهترین میوه را هم خریداری کنید، قطعا مقداری ضایعات خواهد داشت، اما بانکهای کشورمان از سالم ترین و بهترین بانکها در دنیا هستند.

وی اضافه کرد: می توانید بانکهای ایرانی را با بانکهای آمریکایی یا اروپایی مثل یونان مقایسه کنید. کار بانکداری مانند زرگری همراه با ریسک است و یک یا دو مورد تخلف به نسبت 30 هزار شعبه و حجم اسنادی که هر روز جابه جا می شود زیاد نیست و اگر در بهترین نقطه جهان هم بانکداری کنید همراه با ریسک خواهد بود.

درویشی برنامه بانک مرکزی در راستای افزایش نظارت بر فعالیت های نظام بانکی و پولی را عدم اجازه برای تاسیس شعب جدید بانکی به منظور افزایش کنترلهای داخلی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر حدود 80 نفر بازرس نظارتی در نظام بانکی مشغول به فعالیت هستند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

49  −    =  41