افزایش‌ قیمت‌ در برخی کالاها سه رقمی شد

گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران توسط بانک مرکزی در هفته منتهی به دوم تیرماه سال جاری منتشر شد. افزایش‌های سه رقمی برخی محصولات و افزایش 85 درصدی قیمت مرغ نسبت به هفته مشابه سال گذشته، صعودی بودن قیمت 63 درصد اقلام در مقایسه با هفته قبل و صعودی بودن 72 درصد اقلام در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل همه حکایت از وضعیت نامناسب بازار دارد.

به گزارش خبرنگار بانک و بیمه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طی هفته پایانی بهار امسال بیشترین افزایش قیمت‌ها مربوط به سبزی‌های برگی با 144 درصد رشد، گوجه سبز با 129 درصد، هلو با 126 درصد، خیار با 109 درصد و مرغ با 85 درصد رشد نسبت به هفته مشابه سال قبل بوده است.

در هفته منتهی به دوم تیر ماه امسال در مقایسه با هفته پیش از آن از 11 گروه اقلامی هفت گروه تخم‌مرغ، برنج، حبوب ، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت مرغ و چای افزایش قیمت و تنها گروه گوشت قرمز کاهش قیمت داشته است. سه گروه لبنیات، قندوشکر و روغن نباتی هم طی این هفته نسبت به هفته قبل هیچ تغییر قیمتی نداشته‌اند. این اعداد حاکی از افزایش قیمت 63 درصد اقلام طی هفته متهی به دوم تیرماه در مقایسه با هفته قبل آن است.

همچنین مقایسه قیمت اقلام در هفته منتهی به دوم تیر ماه امسال با هفته مشابه ماه قبل نشان می‌دهد که از 11 گروه اقلامی هشت گروه لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوب، سبزی‌های تازه، گوشت مرغ، ، چای و روغن نباتی افزایش قیمت و سه میوه‌های تازه، گوشت قرمز و قندوشکر کاهش قیمت داشته‌اند. این اعداد حاکی از افزایش قیمت 72 درصد اقلام طی هفته منتهی به دوم تیرماه در مقایسه با هفته مشابه ماه قبل است.

بر این اساس مقایسه قیمت اقلام طی هفته منتهی به دوم تیر ماه در مقایسه با هفته مشابه سال قبل نشان می‌دهد که همه اقلام به جز تخم‌مرغ افزایش قیمت داشته‌اند.  

 

جزییات قیمت‌ها

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات، قیمت تمام اقلام این گروه نسبت به هفته‌ی قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ افزایش داشت و شانه‌ای 40000 تا 50000 ریال فروش می‌رفت. در گروه برنج، قیمت تمام اقلام این گروه اندکی افزایش یافت. در گروه حبوب، بهای عدس ثابت بود و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته‌ی قبل افزایش جزیی داشت.

 

در هفته‌ مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری تهران سیب زرد تخم لبنان و شلیل و شبرنگ عرضه نمی‌شد، ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد.

 

میوه‌فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه بهای سیب زرد تخم لبنان، طالبی، خربزه و هندوانه افزایش، ولی قیمت سایر اقلام این گروه به ویژه سیب گلاب کاهش یافت. در گروه سبزی‌های تازه بهای گوجه‌فرنگی، بادنجان و کدو‌سبز افزایش، ولی قیمت سایر اقلام این گروه کاهش داشت.

 

در این هفته بهای گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله اندکی کاهش، ولی قیمت گوشت مرغ افزایش یافت.

 

در هفته‌ مورد بررسی، بهای شکر و چای خارجی افزایش جزیی داشت. قیمت قند و انواع روغن نباتی بدون تغییر بود.

 

 

لبنیات و تخم‌مرغ

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ معادل 10.1 درصد افزایش داشت.

 

برنج و حبوب

در هفته‌ مورد بررسی، در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی معادل 0.1 درصد و برنج داخله درجه یک و درجه دو هر یک 0.2 درصد افزایش یافت . در گروه حبوب بهای عدس ثابت بود و قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.1 درصد تا 0.6 درصد افزایش داشت.

 

میوه‌ها و سبزی‌های تازه

در هفته مورد گزارش، در گروه میوه‌های تازه بهای سیب زرد تخم‌ لبنان معادل 6.8 درصد، طالبی 0.5 درصد، خربزه 1.4 درصد و هندوانه 16.3 درصد افزایش، ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.4 درصد تا 17.3 درصد کاهش یافت. در گروه سبزی‌های تازه بهای گوجه‌فرنگی معادل 7.4 درصد، بادنجان 0.3 درصد و کدوسبز 6.6 درصد افزایش، ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.1 درصد تا 2.8 درصد کاهش داشت.

 

گوشت قرمز وگوشت مرغ

در هفته مورد بررسی، بهای گوشت گوسفند معادل 0.1 درصد و گوشت تازه گاو و گوساله 0.4 درصد کاهش، ولی قیمت گوشت مرغ 7.4 درصد افزایش یافت.

 

 

قند، شکر، چای و روغن نباتی

در هفته‌ مورد گزارش، بهای شکر معادل 0.1 درصد و چای خارجی 0.3 درصد افزایش داشت. قیمت قند و انواع روغن‌نباتی بدون تغییر بود.

 

بیشترین افزایش و کاهش‌ها

بر این اساس بیشترین افزایش در هفته منتهی به دوم تیر ماه نسبت به هفته قبل از آن مربوط به هندوانه با 16.3 درصد رشد و بیشترین کاهش مربوط به سیب گلاب با 17درصد کاهش بوده است. موضوع قابل توجه این است که میوه سیب گلاب دقیقا در جایگاه سیب قرمزی قرار دارد که به نظر می‌رسد بانک مرکزی از آمارهای خود حذف کرده است.

 

بر این اساس در مقایسه قیمت اقلام طی هفته دوم تیر ماه نسبت به هفته مشابه ماه قبل بیشترین کاهش مربوط به گوجه سبز با 31 درصد کاهش بوده است.

 

بیشترین افزایش قیمت در این بخش مربوط به سیب زرد با 47 درصد افزایش قیمت بوده است.

 

همچنین در بخش مقایسه قیمت اقلام طی هفته منتهی به دوم تیر ماه با هفته مشابه سال قبل بیشترین افزایش قیمت مربوط به سبزی‌های برگی با 144 درصد رشد قیمت بوده است.

بیشترین کاهش قیمت در این مقایسه مربوط به تخم‌مرغ با 16 درصد کاهش بوده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

43  −    =  35