راه‌اندازی سامانه اخذ الکترونیکی عوارض در آزاد‌راه تهران-پردیس

سیستم ETC (سامانه اخذ الکترونیکی عوارض ) پس از نصب در عوارضی آزادراه تهران – قم، صبح روز جمعه 29 دی‌ماه نیز در عوارضی آزاد‌راه تهران-پردیس راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از فارس پس از آنکه اداره کل نظارت و نگهداری آزادراه‌ها بنا به دستور وزیر راه و شهرسازی در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تشکیل شد، دستورالعمل نگهداری آزادراه‌ها به تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری آزادراه‌ها ابلاغ شده است و یکی از بحث‌های عمده‌ای که در آزادراه‌ها مطرح است ارائه خدمات مناسب به کسانی است که از آزادراه‌ها عبور می‌کنند.

یکی از این بحث‌ها در ارائه خدمات مطلوب به مسافران، سرعت بخشیدن به عبور از آزادراه‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین در آزادراه‌ها است که سامانه اخذ عوارض الکتریکی یکی از این موارد است.

در این راستا اولین آزادراهی که به سیستم ETC (سامانه اخذ الکترونیکی عوارض ) مجهز شد، گیت عوارضی آزادراه قم ـ تهران بود و در گام دوم این سیستم در آزادراه تهران-پردیس نصب خواهد شد.

سیستم بدین ترتیب کار می‌کند که به محض ورود خودرو به گیت اخذ عوارض، حسگرهای موجود که در کف جاده وجود دارند، به سیستم رایانه‌ای اعلام می‌کنند که خودرویی وارد شده است و سپس برچسب الکترونیکی کوچکی که روی شیشه جلوی خودروها نصب می‌شود، با حسگرهای عوارضی‌ها ارتباط رادیویی برقرار می‌کند و شناسه برچسب الکترونیکی عوارض از طریق خطوط فیبر نوری به مرکز کنترل ارسال می‌شود و رایانه مرکز مبلغ عوارض را برای خودرو محاسبه می‌کند و به این ترتیب مبلغ عوارضی به صورت خودکار از آن برچسب کسر می‌شود.

این امر موجب می‌شود ایستایی خودروهایی پشت گیت‌های عوارضی‌ها ‌و زمان عبور از آزادراه‌ها، کاهش یابد.

به گزارش فارس، در آینده نزدیک این نوع سیستم‌ها در تمامی آزادراه‌ها نصب خواهد شد و راننده‌ها می‌توانند با تجهیز به این سیستم بدون توقف از محل گیت عوارضی‌ها عبور کنند.

این سیستم برای اولین‌بار در آزادراه تهران ـ قم و در دهه فجر سال گذشته نصب شد.

طبق اعلام مسئولان سازمان راهداری مردم می‌توانند از مراکزی که مشخص شده است این کارت‌های مخصوص را دریافت کنند که یکی از این مراکز برای ارائه این کارت‌ها و برچسب‌های مخصوص، عوارضی آزاد‌راه تهران ـ قم و عوارضی آزاد‌راه تهران – پردیس است که کارت‌های مخصوص را با درصدی تخفیف به متقاضیان ارائه می‌دهند.

علاقمندان می‌توانند کارت‌های مخصوص را در مراحل بعد از بانک‌های عامل که احتمالاً بانک مسکن است، تهیه کنند و مورد استفاده قرار دهند؛ حسگر برای نصب دراختیار رانندگان قرار می‌گیرد و کارت‌ها نیز قابل شارژ مجدد هستند.

در این راستا همچنین بروشورهای اطلاع‌رسانی برای آشنایی با نحوه استفاده و تهیه کارت درنظر گرفته شده است که در محل عوارضی آزاد‌راه در اختیار مسافران و رانندگان قرار می‌گیرد.

همچنین در گام اول ارائه این برچسب‌ها، حدود 25 درصد نسبت به مبلغ شارژ اصلی، مبلغ بیشتری در کارت‌ها شارژ شده است تا با تشویق مردم، این فرهنگ‌سازی در استفاده از کارت‌ها ایجاد شود و کسانی که برای اولین بار این کارت‌ها را خریداری می‌کنند، بیش از اعتبار کارت، اعتبار اضافی به کارت‌شان اختصاص ‌می‌یابد تا بدین ترتیب مشوقی برای جذب رانندگان برای این پروژه به وجود آید.

به گزارش فارس این امر موجب کاهش زمان سفر، افزایش خدمات آزادراهی، جلوگیری از بروز ایستایی در پشت گیت عوارضی‌ها، کاهش صف و افزایش سرعت عبور و مرور می‌شود ضمن آنکه ‌افزایش ارائه خدمات در آزادراه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

متقاضیان همچنین می‌توانند برای استفاده از این سامانه به آدرس اینترنتی www.avarezi.ir مراجعه کنند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
بدون نظر
  1. نا صر افتخا ری می گوید

    خر ید شا رز عو ار ض

ارسال یک پاسخ

  −  2  =  1