پایان اولین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ / موضع اشتون درباره مذاکرات

مذاکرات ایران و گروه 1+5 ساعت 13:30 امروز به وقت محلی (11 به وقت تهران) در هتل ریکسوس آلماتی آغاز و به احتمال زیاد در روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک از فارس بر خلاف آنچه تا امروز تصور می‌شد، منابع نزدیک به تیم ایرانی گفتند که ایران در آلماتی یک پیشنهاد مهم در دست دارد که تا کنون هیچ اشاره‌ای به جزئیات آن نشده است.
 
ظاهرا ایران با یک پیشنهاد جامع به آلماتی آمده است که می‌تواند به سرعت تغییر شکل بدهد.
 
پیش از این تصور می‌شد این فقط گروه 1+5 است که پیشنهاد جدیدی با خود به مسکو آورده است.
 
یک منبع نزدیک به هیئت ایرانی گفت: «پیشنهاد ما طیفی از گزینه‌ها را شامل می‌شود. بسته به اینکه چه پیشنهادی از جانب طرف مقابل دریافت کنیم، نسخه‌های متفاوتی از پیشنهاد جدید قابل عرضه است اما در هر حال، ایران پیشنهاد جدیدی خواهد داشت».
 
این منبع اضافه کرد: «هدف ما در این پیشنهاد این است که ببینیم واقعا غربی ها نگران ماهیت برنامه هسته‌ای ایران هستند یا اینکه این موضوع را ابزار باج خواهی قرار داده‌اند».
 

وی گفت که مذاکرات آلماتی این موضوع را برای ملت ایران روشن خواهد کرد.
 
ایران در مسکو نیز یک پیشنهاد جامع به گروه 1+5 ارائه کرد که تا کنون پاسخی بابت آن دریافت نکرده است.

 

در همین حال کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای پیش از مذاکرات روز سه‌شنبه گفت: ما این مذاکرات را با هدف رسیدن به پیشرفت برای رفع نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره ماهیت برنامه هسته‌یی ایران برگزار کرده‌ایم و این دوره مذاکرات از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش پایگاه خبری آر.تی‌.تی در ادامه بیانیه اشتون آمده است: ما با یک پیشنهاد تجدید نظر شده به اینجا آمده‌ایم و آمده‌ایم که به طور معنادار با ایران تعامل داشته باشیم و هدفمان این است که مطمئن شویم گفت‌وگوی خوب و کامل داشته‌ایم،‌ با این هدف که در پایان نشست شاهد پیشرفت باشیم.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: وضعیت مرتب تغییر می‌کند. ما باید ابتدا به وضعیت داخل ایران نگاه کنیم. علاوه بر آن باید نتیجه‌ای را که از گفت‌وگوهای قبلی گرفته‌ایم و مسائلی که ایران مطرح کرده است و مسائلی که در چارچوب گروه 1+5 و در مذاکراتمان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرده‌ایم را مدنظر قرار دهیم. همه این مسائل در پیشنهاد تجدید نظر شده‌مان مدنظر قرار گرفته است.

اشتون با بیان اینکه گروه 1+5 با یکدیگر متحد است، گفت: ما همکاری نزدیکی با یکدیگر داریم تا اطمینان حاصل کنیم که پیشنهادهایی که مطرح می‌کنیم به اسم همه‌مان باشد. البته اگر ایران مایل به تعامل باشد آن را با تهران مطرح می‌کنیم.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  1  =  7