تحریمهای جدید خزانه داری امریکا علیه ایران

روز گذشته وزارت خزانه داری آمریکا اقدام به تحریم بابک زنجانی تاجر نزدیک به دولت به همراه تعدادی از شرکتها و بانکهای خارجی که به ادعای آمریکا در تلاش ایران برای دور زدن تحریم مالی و پولشویی همکاری داشته اند کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به گزارش تابناک، خزانه داری آمریکا بابک زنجانی را به همراه یک بانک در مالزی و شبکه ای از شرکتهای خارجی که به ادعای مقامات آمریکا میلیاردها دلار پول را از طرق غیر قانونی و به واسطه دور زدن تحریم و پولشویی به ایران انتقال داده اند مورد تحریم قرار داده است.

هرچند این موضوع به فاصله اندکی از اتمام دور دوم مذاکرات ایران و 5 + 1 در آلماتی قزاقستان و بدون حصول نتیجه مشخص از این مذاکرات بوده است، اما مقامات آمریکایی اذعان کرده اند که این اقدام وزارت خزانه داری آمریکا هیچ گونه ارتباطی به نتیجه بخش نبودن مذاکرات نداشته و تنها بخشی از تلاش آمریکا برای جلوگیری از ایران در دور زدن تحریم ها است.

در این رابط دیوید کوهن معاون بخش تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا، اشاره کرده اس که: همچنانکه تحریم های بین­المللی علیه ایران سخت تر و فشارها بر این کشور بیشتر میشود، ایران بیش از گذشته به روشهایی از جمله پولشویی برای انتقال پول نفت به داخل تحت عناوین جعلی و ساختگی میپردازد.

به ادعای مقامات آمریکایی شبکه شرکتهایی که اخیرا در لیست سیاه قرار گرفته اند، از مالزی تا تاجیکستان و ترکیه کشیده شده است که در نهایت به ایران میرسد و از طریق این شرکتها ایران به دنبال فروش نفت خود در بازار بین­الملل بوده است.

همچنین گفته شده است که این شبکه از شرکتها به همکاری بانکی در مالزی صدها میلیون دلار پول حاصل از صادرات نفت را به نفع شرکت ملی نفت ایران وارد کشور کرده اند.

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا با ذکر نام بابک زنجانی در این رابطه اعلام کرده است که زنجانی مدیر کل گروه سورینت که مجموعه از بانکها و شرکتهای فعال در این زمینه بوده اند نیز به لیست تحریم وارد شده است. به گفته این بیانیه، شرکتهای تحت مدیریت زنجانی در دبی، ترکیه، مالزی و تاجیکستان فعال هستند.

به گزارش تابناک، بابک زنجانی تاجر بزرگ ایرانی است که مدیریت گروه هولدینگ توسعه سورینت قشم را بر عهده دارد و از جمله نزدیکان سعید مرتضوی و دولت است که نام وی در جریان استیضاح جنجالی وزیر رفاه در سال گذشته و در فیلمی که در در مجلس از سوی احمدی نژاد پخش شد به میان آمد.

گفته میشود که وی بیش از 60 شرکت فعال در حوزه تجاری را مدیریت میکند و همچنین بانک سرمایه گذاری اسلامی در مالزی نیز متعلق به او است که به احتمال بسیار قوی همان بانکی است که اکنون وزارت خزانه داری آمریکا آن را در لیست تحریم قرار داده است.

پیش از این نیز اتحادیه اروپا بابک زنجانی را در سال 2012 لیست سیاه تحریم قرار داده بود که دلیل آن کمک به دور زدن تحریمها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران خوانده شده بود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  +  6  =