ناجا: جریمه دیرکرد خلافی‌های رانندگی سال ۹۱ بخشیده می‌شود

سردار مؤمنی گفت: پس از تأیید شورای نگهبان جریمه‌های دیرکرد خلافی‌های سال 91 در صورت پرداخت به موقع بخشیده خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از فارس، سردار اسکندر مؤمنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در اولین نشست مطبوعاتی خود در سال 92 در جمع خبرنگاران گفت: طبق آخرین آمار جهانی در سال گذشته 240 هزار نفر طی حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند که در این میان 88 کشور جهان در آمار تلفات رانندگی کاهش و 78 کشور جهان افزایش داشته‌اند و 15 درصد به تعداد کل وسایل نقلیه در جهان اضافه شده است.

سردار مؤمنی در ادامه گفت: در سال 91 در کشور ما 915 هزار و 545 خودرو شماره‌گذاری شده‌اند که 43 هزار و 978 خودرو در این میان وارداتی بوده و 418 هزار و 733 موتورسیکلت نیز شماره‌گذاری شده است. همچنین یک میلیون و 900 نفر در سال 91 موفق به گرفتن گواهینامه رانندگی شدند.

مؤمنی افزود: میزان حوادث در سال گذشته کاهش داشته و تلفات رانندگی به کمتر از 19 هزار نفر کشته در سال رسیده است که نسبت به سال 84 میزان 27.6 درصد کاهش در تلفات رانندگی داشته‌ایم.

در سال 84 به ازای هر 10 هزار نفر 25 نفر کشته در حوادث رانندگی داشتیم که در سال 91 به عدد 7.3 کشته در ازای هر 10 هزار نفر رسیده است.

این موفقیت حاصل تلاش سازمان‌های مرتبط در حمل و نقل و تردد جاده‌ای و شهری است و همچنین همکاری مردم عزیز کشورمان در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی منجر به کاهش چشمگیر تلفات رانندگی شده است.

وی در ادامه گفت: از سال 84 تاکنون 87 درصد به تعداد دارندگان گواهینامه اضافه شده و 163 درصد به تعداد موتورسیکلت‌ها و همچنین 139 درصد به تعداد کل خودروها افزوده شده است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه گفت: 4 اقدام بزرگ توسط پلیس راهنمایی و رانندگی پیگیری می‌شود که در اولین اقدام در حوزه ایمنی خودروها صورت گرفته و طی 3 سال گذشته نسبت به نصب کنسیتر و کاتالیز اقدام شده و تمامی خودروها مجهز به این وسایل هستند.

وی افزود: در اقدام دوم نسبت به اجباری شدن نصب ترمز ABC و ضد قفل اقدام به عمل آمده که در حال حاضر تمامی خودروها به سیستم ترمز ضد قفل مجهز هستند.

وی همچنین در ادامه به گام‌هایی در جهت متوقف شدن ورود خودروهای ناایمنی مانند خودروهای هوو و فراز از سالهای گذشته اقدام کرده‌ایم.

سردار مومنی همچنین گفت: تمامی خودروهای تولید داخل کشور به کیسه هوا مجهز هستند و در سال 92 دیگر خودرویی بدون کیسه هوا در کشور ما تولید نمی‌شود و از ابتدای سال تاکنون هیچگونه خودروی فاقد کیسه هوا شماره‌گذاری نشده است که قصد داریم تا پایان سال با همکاری خودروسازان تمامی خودروها با دو کیسه هوا تولید شود.

وی در ادامه اقدامات مهم پلیس راهور گفت: با همکاری دستگاه‌های مربوطه از تولید خودروهای ناایمن مانند وانت پیکان و وانت نیسان تا پایان سال جلوگیری خواهد شد و این دو خودرو تا پایان سال 92 از چرخه تولید خارج می‌شوند.

سردار مؤمنی گفت: هدف ما جریمه نیست و هدف ما افزایش فرهنگ رانندگی است و در متن قانون جدید راهنمایی و رانندگی اقدامات تشویقی مانند پاک شدن نمره منفی از سابقه رانندگان پس از 6 ماه در نظر گرفته شده است البته ما هم در همین راستا پیشنهادی ارائه کردیم که در مجلس تصویب شد و بعد از تأیید شورای نگهبان ابلاغ می‌شود که جریمه‌هایی که در سال 91 در سابقه تخلف رانندگان دو برابر افزایش یافته در صورت پرداخت در مهلت مقرر دو برابر آن بخشیده می‌شود.

وی در ادامه گفت: در ایام آتی دو طرح در خصوص ایام ارتحال امام خمینی (ره) و طرح تابستانه در دستور کار پلیس راهور قرار دارد که در ایام ارتحال امام خمینی با توجه به اینکه خیل عظیمی از دوستداران ایشان به سمت تهران حرکت می‌کنند و بسیاری از مردم کشورمان با توجه به تعطیلی 4 روزه این ایام اقدام به مسافرت می‌کنند طرح پوشش کامل جاده‌های کشور توسط پلیس راه انجام خواهد شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه در خصوص طرح تابستانه گفت: از نیمه دوم خرداد ماه آمادگی اجرای طرح تابستانه را با اولویت برخورد با تخلفات حادثه‌ساز مانند سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، انحراف به چپ، استفاده از تلفن همراه، عدم بستن کمربند ایمنی و خستگی و خواب‌آلودگی در دستور کار خواهیم داشت.

وی در خصوص آمار شماره‌گذاری خودروها در سال 91 گفت: تعداد خودروهای صفر شماره‌گذاری شده از سال 91 به میزان 41 درصد کاهش، خودروهای وارداتی 23 درصد کاهش، اسقاط خودروها 64.5 درصد کاهش، شماره‌گذاری موتورسیکلت 55 درصد کاهش داشته است.

سردار مؤمنی در ادامه افزود: با توجه به شروع طرح تابستانه و تمایل مردم به مسافرت‌ در جاده‌های کشور گفت: در حال حاضر 10 هزار نفر در آستانه نمره منفی رد گواهینامه هستند اما در قانون پیش‌بینی شده اگر این افراد تا 6 ماه هیچ تخلفی انجام ندهند تمام نمرات منفی آنها بخشیده خواهد شد. این اشخاص باید توجه بیشتری در رانندگی‌های خود داشته باشند تا گواهینامه آنها ضبط نشود.

وی در خصوص برخورد با رانندگان حوزه حمل و نقل بار گفت: از سال گذشته طرح‌هایی در این خصوص به اجرا درآمده که با توجه به اولویت کار اول رانندگان حمل و نقل مسافر مورد بازآموزی قرار گرفتند اما در امسال تمام رانندگان خودروهای باری در جلسات بازآموزی شرکت می‌کنند. با رانندگان متخلف به شدت برخورد خواهد شد و در صورت لزوم دفترچه‌های آنها ضبط می‌شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

84  −    =  80