توضیحات کدخدایی درباره رد صلاحیت هاشمی

سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به روند بررسی صلاحیت داوطبان انتخابات ریاست جمهوری گفت: شرایط سنی برای احراز صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری در نظر گرفته شد و سن یکی از شرایط مدیریتی است.

 
مهمترین محور سخنان کدخدایی به شرح زیر است:
 
** نحوه رسیدگی به صلاحیت های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با دیگر انتخابات متفاوت است و شورای نگهبان بر اساس قانون انتخابات وظیفه بررسی صلاحیت ها رو دارد.
 
** روش کار شورای نگهبان بر اساس اصل 115 قانون اساسی است و در ادوار گذشته جلسات متعدد بررسی ها انجام می شد و بعد از توجه به تمامی موضوعات درباره صلاحیت افراد رای گیری میشد که گاه برای یک داوطلب نامزدی انتخابات چندین جلسه اختصاص می یافت.
 
** بر اساس ماده 57 قانون انتخابات شورای نگهبان میتواند مهلت بررسی صلاحیت ها را برای 5 روز تمدید کند که در این دوره بعلت تعدد کاندیداها و لزوم بررسی بیشتر از این فرصت استفاده شد.
 
** قانون معیار احراز صلاحیت افراد است اما اعضای شورای نگهبان بجز موارد مطرح شده در قانون مصادیق عملی افراد را نیز مدنظر قرار میدهند و به سوابق آن افراد نیز می پردازند.
 
** اصل 115 قانون اساسی معیارهای شورای نگهبان برای احراز صلاحیت داوطلبان است.
 
** رجل سیاسی و مذهبی از نظر ما افرادی هستند که سوابق اجرایی در کشور را دارا بودند که اغلب چهره های شاخص هستند.
 
** برنامه های کاندیداها برای اداره کشور نیز در شورای نگهبان مورد بررسی  قرار گرفت.
 
** شورای نگهبان در چارچوب مصالح عالی نظام حرکت می کند و اعضای شورای نگهبان معیارهای داوطلبان را بر اساس قانون و با توجه به مصالح عالی نظام مورد توجه قرار می دهند.
 
** در عرف عامه مصلحت اندیشی کار بر اساس سلایق است اما مصالح عالی نطام ورای مصلحت اندیشی است و ما معیارهای قانون را در چارچوب مصالح مطام بررسی می کنیم.
 
** شناخت اعضای شورای نگهبان بر روی کاندیداها در تطبیق معیارها تاثیر دارد و اگر شخصی در ریاست جمهوری احراز صلاحیت نشد به معنای عدم صلاحیت وی برای حضور در عرصه های  دیگر سیاسی نیست.
 
** سن در شرط مدیریت برای احراز صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری در نظر گرفته می شود و اگر از نطر شورای نگهبان فردی سن بالایی دارد علیرغم توانایی بالای مدیریت، شرایط جسمانی لازم برای تصدی پست ریاست جمهوری را نداشته باشد.
 
** در قانون چیزی برای درخواست تجدیدنظر درباره احراز صلاحیت ها دیده نشده و نظر شورای نگهبان، نظر قطعی است و ما کسی را رد صلاحیت نمی کنیم و تنها افراد واجد شرایط را معرفی می کنیم.
 
** در بحث انتخابات شورای نگهبان مرجعی خاص است و نظرش تنها در آن مورد خاص اهمیت دارد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

10  ×  1  =