شوک رد صلاحیت ها به بازار خودرو هم رسید

گویا اعلام اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، بر بازار خودرو و مشتریانش هم تاثیر گذاشته و خیلی‌ها را بابت خرید و فروش خودرو پیش از انتخابات، مردد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از عصر ایران به گفته فعالان بازار، از همان عصر دیروز و همزمان با قوت گرفتن شایعات در مورد رد صلاحیت چهره‌های سرشناس، ‌اندک خرید و فروش خودرو نیز متوقف و از طرفی قیمت‌ها نیز رشد کرده‌اند. ظاهرا «شوک رد صلاحیت‌ها» به حدی بوده که برخی خودروها با وجود رکود شدید بازارشان، باز هم با افزایش قیمت روبه‌رو شده‌اند و حالا همه منتظر صبح روز 25 خرداد هستند تا مشخص شود میهمان بعدی پاستور کیست و چه برنامه‌ای برای اقتصاد و سیاست کشور دارد.

در حال حاضر نیز با توجه به افزایش قیمتی که ارز و سکه طی یکی دو روز گذشته تجربه کرده‌اند، احتمال افزایش بیش از پیش قیمت خودرو به خصوص در بخش وارداتی‌ها وجود دارد. با این حال موضوعی که بیشتر کارشناسان و فعالان بازار روی آن اتفاق نظر دارند، تداوم رکود بازار تا پایان انتخابات یازدهم و حواشی آن است.

به اعتقاد آنها، فضای اقتصادی و سیاسی کشور در این روزهای داغ انتخابات آنقدر خاکستری است که کمتر کسی ریسک فعالیت اقتصادی و خرید و فروش را می‌پذیرد و بازار خودرو نیز از این قائده مستثنی نیست.

این وسط البته عدم اعلام قیمت برخی خودروها مانند تندر-90 و پژو 206 نیز مزید بر علت شده تا بازار خودرو همچنان بلاتکلیف بماند و تحریم آن از سوی مشتریان پایان نیابد.

افزایش یک تا چهار میلیونی قیمت‌ها

اما به بازار برویم و ببینیم منحنی قیمت‌ها در یکی دو روزگذشته چه تغییری کرده است. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 2 قیمتی برابر با 35 میلیون تومان دارد که این موضوع از رشد قیمت دو میلیون تومانی آن حکایت می‌کند. ایران خودرویی‌ها ظاهرا هنوز مدل ایرانی 206 را به بازار نداده‌اند و منتظر اعلام قیمت این خودرو از سوی شورای رقابت هستند. گفته می‌شود ایران خودرو پیشنهاد 31 میلیون تومان را برای پژو 206 داده و باید دید در نهایت چه قیمتی مورد توافق شورای رقابت و ایران خودرو قرار خواهد گرفت.

در بین دیگر پژویی‌های ایران خودرو اما تیپ6 این محصول هم در حال حاضر 51 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این قیمت نشان از ثبات آن دارد. البته طبق آمار، ظاهرا ایران خودرو دیگر مدل اتومات 206 را به تولید نمی رساند. دیگر 206 اتوماتی که ثبات قیمت در یکی دو روز گذشته داشته، 206مدل صندوقدار V9 آن است. V9 هم اکنون با قیمتی برابر با 52 میلیون تومان به فروش می‌رسد و مانند تیپ 6 فعلا جایی در خط تولید ایران خودرو ندارد. همچنین V8 نیز به عنوان مدل صندوقدار اما دنده معمولی 206، از قیمتی برابر با 41 میلیون تومان برخوردار است. V20 نیز به عنوان ساده‌ترین مدل صندوقدار 206 در حال حاضر 33 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رود که این موضوع از رشد قیمت یک میلیون تومانی آن حکایت می‌کند. 

از بازار همچنین خبر می‌رسد پژو 207 اتومات کماکان قیمتی برابر با 56 میلیون تومان دارد و بدون تغییر مانده است. البته گفته می‌شود این خودرو در بازار بسیار کمیاب شده و ایران خودرو نیز تصمیمی برای بازگشت دوباره آن به خط تولید ندارد. در بین دیگر مدل‌های پژو، هم‌اکنون پژو 405 با قیمتی برابر با 24 میلیون تومان به فروش می‌رسد و مدل دوگانه‌سوز آن نیز یک میلیون و 500 هزار تومان گران‌تر است. سمند هم در مدل LX خود قیمتی برابر با 23 میلیون و 500 هزار تومان دارد. مدل SE این خودرو نیز 22 میلیون تومان به فروش می‌رسد. سمند و 405 جزو خودروهایی هستند که قیمت آنها در یکی دو روز گذشته تغییر خاصی نکرده است.

همچنین پژو پارس نیز در حال حاضر 31 میلیون تومان به فروش می‌رسد و در مدل دوگانه سوز خود قیمتی برابر با 29 میلیون و 500 هزار تومان دارد.

پراید گران شد

هرچند پراید طی چند هفته گذشته تغییر قیمت خاصی به خود ندیده بود، اما به یکباره ظرف یکی دو روز اخیر گران شد و قیمت آن دوباره به بالای 16 میلیون تومان رسید. مدل 111 (هاچ بک) این خودرو در حال حاضر 16 میلیون و 500 هزار تومان دارد که این موضوع از جهش یک میلیونی آن حکایت می‌کند. پراید مدل 131 نیز که 500 هزار تومان گران شده، هم اکنون 15 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رود. خبر می‌رسد که مدل 132 پراید نیز قیمتی برابر با 15 میلیون و 300 هزار تومان دارد. این خودرو نیز طی یکی دو روز گذشته 400 هزار تومان گران شده است.

از آن سو اما مگان که ظاهرا تولید ‌اندکی در پارس خودرو دارد و بازار لنگ اعلام قیمت آن از سوی شورای رقابت است، تغییر خاصی نکرده و هم‌اکنون 76 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. گفته می‌شود قیمت تمام شده این خودرو حدود 85 میلیون تومان از آب در می‌آید اما فرمول شورای رقابت می‌گوید قیمت این محصول بسیار کمتر از اینها است.

تندر – 90 نیز که این روزها قیمتی زیر نرخ کارخانه دارد و شورای رقابت هنوز قیمت آن را نهایی نکرده، هم اکنون در مدل پارس خودرویی خود 33 میلیون تومان به فروش می‌رسد. مدل ایران خودرویی تندر نیز در حال حاضر 31 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هر دو تندر با افزایش قیمت دو میلیون تومانی در یکی دو روز گذشته روبه‌رو شده‌اند، حال آنکه مشتریان بازار آنها را تحریم کرده و حاضر نیستند با قیمت‌های فعلی، تندر بخرند. از بازار تندر مدل E1 نیز خبر می‌رسد که این محصول قیمتی برابر با 30 میلیون تومان دارد و این یعنی دو میلیون تومان به قیمت آن طی یکی دو روز گذشته اضافه شده است.

از تندر و مگان که بگذریم، به تیبا و ماکسیما می‌رسیم، خودروهایی که اولی طی یکی دو روز گذشته با ثبات قیمت روبه‌رو بوده و دومی گران شده است.

تیبا در حال حاضر 19 میلیون تومان قیمت دارد و ماکسیما 115 میلیون تومان به فروش می‌رسد. این محصول که دیگر مهمان پارس خودرو نیست، سه میلیون افزایش قیمت را طی یکی دو روز گذشته تجربه کرده است.

همچنین نیسان تیانا هم در حال حاضر با قیمتی برابر با 137 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود که تغییر خاصی نداشته است. به جز تیانا دیگر خودرو لوکسی که در یکی دو روز گذشته تغییر قیمت را تجربه نکرد، سوزوکی گرندویتارا بود. این محصول هم اکنون 122 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین دیگر خودرو بالای 100 میلیون بازار یعنی مزدا3 نیز در حال حاضر 119 میلیون تومان به فروش می‌رسد که از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. دیگر مدل مزدا یعنی مزدا2 نیز در حال حاضر 77 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

جهش قیمت وارداتی‌ها

اما به سراغ خودروهای وارداتی برویم، خودروهایی که برخی از آنها با افزایش قیمت در یکی دو روز گذشته روبه‌رو بودند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر هیوندایی سوناتا با قیمتی برابر با 156 میلیون تومان به فروش می‌رسد که این موضوع از تثبیت قیمت آن حکایت دارد. آزرا نیز 198 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و هیوندایی IX55 هم 215 میلیون تومان به فروش می‌رود. با این حال IX35 حدود سه میلیون تومان گران شده و در حال حاضر 155 میلیون تومان قیمت دارد. قیمت اسپورتیج نیز با جهشی چهار میلیونی به 158 میلیون تومان رسیده است. سانتافه اما در همان قیمت 175 میلیون تومان خود باقی مانده و در عوض تویوتا اوریون جهش سه میلیونی را به خود می‌بیند. این خودرو در حال حاضر 178 میلیون تومان قیمت دارد. کرولا و کیزاشی نیز که تثبیت قیمت داشته‌اند، به ترتیب 110 و 120 میلیون تومان به فروش می‌روند. سراتو هم 115 میلیون تومان قیمت دارد و اپتیما نیز خودرویی 145 میلیون تومانی به شمار می‌رود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

22  ⁄    =  11