قطع صادرات بنزین ایران به عراق با فشار آمریکا

عراق با فشار آمریکا، واردات بنزین از ایران را متوقف کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل ز عصر ایران منابع آگاه در صنایع نفتی عراق گفتند که این کشور پس از تحریم شدن شرکت ملی نفت ایران، واردات بنزین از ایران را قطع و واردات بنزین از دو شرکت توتال فرانسه و تسوشو ژاپن را جایگزین کرده است.

قبل از این شرکت "سیما ژنرال تریدینگ" که دفتر مرکزی آن در امارات است؛ ماهانه سه محموله بنزین به عراق منتقل می کرد. این سه محموله معادل یک چهارم بنزین وارداتی عراق بود.

با این حال در نیمه ماه مارس گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا این شرکت را در فهرست سیاه قرار داد. به گفته آمریکا، این شرکت مستقر در دبی، بخشی از شبکه ای است که شرکت های نفتی ایران با استفاده از آنها تحریم ها را دور می زنند.

این منابع اضافه کردند: واشنگتن، دولت بغداد را به توقف خرید محصولات نفتی از ایران قانع کرد. ارزش این تجارت ماهانه 40 میلیون دلار بود. دو شرکت توتال فرانسه و تویوتا تسوشو از ابتدای ماه ژوئن 2013 تا پایان سال جاری میلادی به صادرات محصولات نفتی به عراق می پردازند.

همچنین قرار است شرکت های نفتی دیگری نیز به مجموعه صادرکننده فرآورده های نفتی به عراق اضافه شوند.

براساس این گزارش، شرکت های توتال و تویوتا تسوشو به ترتیب ماهانه دو و یک محموله بنزین به عراق صادر می کنند. هر کدام از این محموله ها حدود 15 هزار تن وزن داشتند.

یک دیپلمات آمریکایی هم گفت: از عراق و دیگر کشورها می خواهیم که واردات نفت و فرآورده های نفتی از ایران را کاهش بدهند.
وی اضافه کرد: دو وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا برای اقناع شرکای بین المللی ما به کاهش واردات نفت و فرآورده های نفتی از ایران فعال بودند.
 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

7  ×    =  28