دولت یازدهم مامور افزایش قیمت بنزین شد

معاون وزیر نفت با اشاره به جهش مصرف و افزایش هزینه تولید بنزین یورو 4 خواستار افزایش و اصلاح قیمت بنزین و گازوئیل شد و اعلام کرد: دولت یازدهم به‌منظور مدیریت و بهینه‌سازی مصرف بنزین و گازوئیل اصلاح قیمت این دو فرآورده نفتی را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک علیرضا ضیغمی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در حال حاضر عرضه بنزین با استاندارد یورو 4 در بیش از 20 جایگاه سوخت تهرن آغاز شده است، گفت: طرح توسعه بسیاری از پروژه های افزایش تولید بنزین یورو چهار اروپایی همچون طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند، آبادان، لاوان و تهران تاکنون در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اعلام اینکه تا چند هفته آینده طرح های بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان و تبریز هم راه‌اندازی خواهد شد، تصریح کرد: همزمان با راه اندازی طرح‌های تولید بنزین یورو چهار در پالایشگاه‌ها، طرح تفکیک و جداسازی خطوط لوله و مخازن ذخیره سازی هم در کلانشهرهای ایران آغاز شده است.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه هم اکنون توزیع بنزین یورو 4 در برخی از کلانشهرهای کشور همچون تهرران، اراک، کرج و اهواز آغاز شده است، اظهار داشت: به زودی با تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های باقیمانده بنزین سازی و افزایش ظرفیت انتقال و ذخیره‌سازی بنزین یورو چهار در سایر کلانشهرها همچون اصفهان، تبریز، مشهد و شیراز هم توزیع بنزین مرغوب آغاز خواهد شد.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت در ادامه با اشاره اوج گیری مجدد مصرف بنزین در هفته نخست تابستان، بیان کرد: سال گذشته پیشنهاد افزایش قیمت بنزین به ستاد هدفمندی یارانه ها ارائه شد اما به دلیل توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، این اصلاح قیمت فعلا منتفی است.

وی با بیان اینکه هم اکنون هزینه تولید بنزین و گازوئیل کم گوگرد و مرغوب به مراتب بیشتر از بنزین معمولی است، تبیین کرد: همزمان با افزایش هزینه تولید با رشد مصرف بنزین هم در کشور روبرو هستیم.

ضیغمی با اشاره به اینکه مهمترین راهکار مدیریت مصرف بنزین در کشور اصلاح قیمت است، تاکید کرد: بر این اساس پیش بینی می‌شود دولت یازدهم به منظور مدیریت و بهینه‌سازی مصرف بنزین و گازوئیل اصلاح قیمت این دو فرآورده نفتی پرطرفدار را در دستور کار قرار دهد.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه اگر اصلاح قیمت صورت نگیرد، مصرف بنزین با رشد غیر قابل پیش بینی روبرو خواهد شد، تاکید کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف بنزین به حدود 67 میلیون لیتر رسیده است که این میزان مصرف بیش از برآوردهای قبلی بوده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  ×    =  27