سال۹۱ بدترین سال صنعت خودروی ایران بود

با وجود فشارها و محدودیت‌های تحمیل شده در مسیر حرکت خودروسازی، ایران خودرو در سال جاری، پروژه طراحی یکی از پلتفرم‌های جدید تعریف شده خود را به اجرا در می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا، حمیدرضا تقوی‌نژاد – معاون استراتژی و برنامه‌ریزی ایران خودرو – با بیان این مطلب، گفت: با همکاری مرکز تحقیقات و کارشناسان گروه صنعتی ایران خودرو و با استفاده از پلتفرم‌های موجود، در سال جاری یکی از این پلتفرم‌ها با روش باز مهندسی، اجرا خواهد شد.

وی طراحی پلتفرم را مهم‌ترین راهبرد صنعت خودرو در دهه 90 دانست و گفت: این موضوع از تولید سمند به بعد در ایران‌خودرو مطرح و پروژه‌های مختلفی روی پلتفرم‌های مختلف مانند 206، ال90 و 405 انجام شد.

معاون استراتژی و برنامه‌ریزی ایران خودرو از کاهش رتبه خودروسازی ایران از 13 در سال 2011 به 18 در سال گذشته خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با بهبود شرایط اقتصادی و فضای کسب و کار و تغییر دیدگاه مسوولان به صنعت خودرو، شرایط تولید بهتر شود.

تقوی نژاد اظهار کرد: تحریم موضوع جدیدی نیست و ایران خودرو از حدود پنج سال پیش با آن روبه رو بوده، اما تحریم ها مرحله به مرحله سخت تر شده است.

وی قطع همکاری ناگهانی شرکت پژو را در تاریخ خودروسازی جهان بی سابقه دانست و اظهار کرد: پیام های حاکی از عدم همکاری پژو، ایران خودرو را واداشت تا با شتاب بیش‌تر، تولید محصولات با برند داخلی را دنبال کند که در نتیجه آن تولید رانا از چهار سال قبل در برنامه قرار گرفت. پروژه دنا نیز با روند مطلوبی در حال پیگیری بود که ناگهان در سال 91 با تحریم داخلی روبه رو شدیم.

معاون استراتژی و برنامه ریزی ایران خودرو، کمبود شدید نقدینگی و بی مهری برخی مسوولان برای مقابله با تحریم‌های خارجی را عامل تشدید مشکلات و مختل شدن تولید روزانه دانست که در نتیجه آن ایران خودرو ناچار شد اجرای پروژه های کوتاه مدت را در اولویت بگذارد.

وی به کارگیری تمام ظرفیتهای مجموعه برای خودکفایی 206 و شروع تولید رانا را از جمله رویدادهای مهم سال 91 دانست.

معاون استراتژی و برنامه ریزی ایران خودرو با اشاره به حمایت دولت آمریکا از صنایع خودروی این کشور در بحران سال های 2009-2008، اظهار کرد: ایران‌خودرو تمامی بحران‌های فعلی را پیش‌بینی و برای مقابله به آنها ضرورت حمایت از صنعت خودرو را گزارش کرده بود اما متاسفانه به این گزارش ها توجهی نشد.

تقوی نژاد با بیان اینکه توسعه همکاری با کشورهای آسیایی برای تامین قطعات از سال90 ایران خودرو را از خطر تحریم‌های اخیر رها کرد، افزود: موقعیت کنونی می تواند فرصتی برای سرعت بخشیدن به روند داخلی سازی در قطعه‌سازی و خودروسازی کشور شود.

معاون استراتژی و برنامه ریزی ایران خودرو برخی از حلقه‌های تکنولوژیک مانند مجموعه‌های الکترونیک خودرو را از جمله زمینه‌هایی ذکر کرد که هنوز وابستگی به خارج وجود دارد و تاکید کرد که این وابستگی باید هرچه سریع‌تر قطع شود.

وی همکاری با رنو را مثبت ارزیابی کرد و گفت: رنو پارس به سرمایه گذاری در ایران تاکید و برنامه‌ریزی‌های بلندمدت دارد. در همین راستا ماه آینده وانت تندر90 که تولید آزمایشی آن آغاز شده است را عرضه می کنیم. محصولات جدید دیگری نیز با رنو تعریف شده و مانعی در همکاری ها وجود ندارد.

تقوی نژاد، نگاه مطالبه گر به صنعت خودرو و بی توجهی به مزیتهای اشتغال‌زایی و گردش مالی آن را از مشکلات موجود در ایران دانست و گفت:‌ با کاهش تولید، قطعه‌سازان بی‌کار می شوند و تعطیلی واحد های تولیدی عواقب بسیاری بدی دارد.

او درک وظایف را از جمله الزامات مهم برای خودروسازان خواند و گفت: فشارهای بیرونی بسیار سنگین بود و خودروسازان سرعت لازم برای تغییر شرایط را نداشتند و باید دقیق تر عمل می کردند.

معاون استراتژی و برنامه ریزی ایران خودرو ادامه داد: این شرکت تا اسفند سال 90 از رشد 14 درصدی در تولید برخوردار بود که این روند قیمت تمام‌شده محصول را پایین نگاه می داشت و هزینه های تولید را در تیراژ سر‌شکن می کرد.

وی افزایش قیمت خودرو در دوره 14 ساله سال 1376 تا سال 1390 را تنها 30 درصد ذکر کرد و افزود: پارسال تمامی مواد اولیه و نیازهای ضروری صنعت با افزایش چند برابری قیمت روبه رو شد که برای مدیران صنعت قابل هضم بود اما دیگران به هیچ وجه آن را موجه نمی‌دانستند. این تضاد باعث شد که سال گذشته بدترین سال در صنعت خودروی کشور باشد.

وی تغییرات ساختار سازمانی و واگذاری برخی شرکت‌های وابسته را از اقدامات سال‌های اخیر ایران خودرو به منظور چابک سازی مجموعه خود عنوان و اظهار امیدواری کرد، با تغییر نگاه مسوولان، روزهای اوج خودرو‌سازی کشور بار دیگر فرا رسد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  ×    =  10