بورس و بیمه تفاهم‌نامه امضا کردند

تفاهم نامه همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و بیمه مرکزی ایران عصر دیروز به امضای علی صالح آبادی و سید محمد کریمی رسید.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از تسنیم، این تفاهم نامه همکاری به منظور گسترش همکاری های سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه و بیمه مرکزی ایران به عنوان نهاد ناظر صنعت بیمه کشور و با هدف شفاف سازی بازارهای مالی و نظارت کارآمد و شایسته بر رعایت قوانین و مقررات منعقد شد.

دسترسی آنلاین به سامانه مالکیت های سهامداری، انجام وظایف نظارتی، استفاده از تجربیات یکدیگر در زمینه بکارگیری امضای دیجیتال و گواهی الکترونیکی در مبادله اطلاعات و اصلاحات مورد نیاز در اساسنامه نمونه شرکت های بیمه از مهم ترین مفاد این تفاهم نامه همکاری ذکر شده است.
همچنین اوراق بهادار کردن ریسک های بیمه و تشکیل کارگروه ها و جلسات منظم برای تبادل اطلاعات از دیگر بندهای تفاهم نامه همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اهداف اصلی تفاهم نامه این سازمان با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

علی صالح آبادی در حاشیه انعقاد این تفاهم نامه همکاری گفت : هماهنگی در حوزه نظارت از ضرورت های انکار ناپذیر مقام های ناظر بازار سرمایه و صنعت بیمه است تا علاوه بر افزایش نظارت ها از تداخل دراین بخش نیز جلوگیری شود.

وی هدف اصلی از انعقاد تفاهم نامه همکاری بین سازمان بورس و بیمه مرکزی را رعایت حقوق سهامداران و بیمه گذاران اعلام کرد و افزود : امضای این تفاهم نامه همکاری می تواند نظارت های نهادهای ناظر بر بازار سرمایه و صنعت بیمه را افزایش دهد.

سخنگوی سازمان بورس به گزارشگری مالی شرکت های بیمه ای اشاره کرد و گفت : این شرکت ها از این پس، گزارش های مدنظر سازمان بورس و بیمه مرکزی را منتشر خواهند کرد و به زودی صورت های مالی نمونه شرکت های بیمه ای تدوین و به آنها ابلاغ خواهد شد.

وی با بیان اینکه شرکت های بیمه ای نمی توانند بیش از 20 درصد سهام یک شرکت را تصاحب کنند، اظهار داشت : با انعقاد این تفاهم نامه، نظارت های الکترونیکی لازم در این خصوص اعمال خواهد شد.

صالح آبادی تسهیل در حضور شرکت های بیمه ای در بازار سهام و سرمایه گذاری این شرکت ها در این بازار را از دیگر مفاد تفاهم نامه نهاد ناظر بازار سرمایه و صنعت بیمه کشور اعلام کرد. 

وی بهره گیری از تجربیات دو نهاد در زمینه فناوری اطلاعات را از دیگر مفاد تفاهم نامه فوق ذکر کرد و افزود : سازمان بورس و بیمه مرکزی از سامانه های نظارتی یکدیگر در راستای افزایش نظارت ها استفاده خواهند کرد.

رییس سازمان بورس تبدیل به اوراق بهادار کردن ریسک های بیمه ای را از دیگر مفاد تفاهم نامه دو طرف عنوان کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته ریسک های صنعت بیمه به اوراق بهادار تبدیل و به افراد ریسک پذیر ارائه می شود تا ظرفیت های این صنعت افزایش یابد. 

وی اضافه کرد : طراحی تبدیل به اوراق کردن ریسک های بیمه ای در آینده در بازار سرمایه انجام خواهد شد تا بتوان از این مزید برای صنعت بیمه بهره برد.
صالح آبادی انعقاد تفاهم نامه میان سازمان بورس و بیمه مرکزی را سرآغاز همکاری های این دو نهاد و تقویت بازار مالی کشور اعلام و اظهار امیدواری کرد این تفاهم نامه منجر به ارتقای بازارهای مالی کشور شود.  

وی همچنین درباره راه اندازی بیمه سهام در بازار سرمایه گفت : بیمه ایران طرحی بیمه سهام با قیمت اسمی سهام را مطرح کرده بود اما این طرح اجرایی نشد.

رییس سازمان بورس به راه اندازی معاملات اختیار فروش تبعی سهام در سال گذشته در بورس تهران افزود : در این طرح سهامداران عمده از سهام خود حمایت های لازم را انجام می دادند که می توان این پروژه را در شرکت های بیمه ای اجرایی کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

4  ×  5  =