اجاره‌بها هم متری می‌شود

رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که قیمت اجاره بهای مسکن باید متری محاسبه شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک روزنامه جوان نوشت: با اینکه مدت‌ها از فعالیت نهادهای دولتی، تعاونی و خصوصی درحوزه مسکن می‌گذرد هنوز متولیان امر از قیمت‌گذاری در این حوزه ناتوانند. این درحالی است که به دلیل عدم کشف قیمت مسکن، بازار اجاره بها که تابعی از قیمت مسکن است نیز درسردرگمی به سر می‌برد. در این بین همه روز‌ه بسیاری از مردم جامعه در اثرانجام نوعی از معاملات موجود در بازارمسکن مضرور می‌شوند.

بررسی‌های «جوان» از سطح بازار مسکن تهران بیانگر آن است که بازار اجاره در سر درگمی به سر می‌برد اما قیمت‌ها کمتر از تصور مستأجران رشد یافته است با این حال کنترل بازار حکم می‌کند که وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بازار مسکن مسئولیت خود را بپذیرد و برنامه معینی برای کشف قیمت حقیقی مسکن و همچنین اجاره‌بها تدوین کند تا در این رهگذر حقوق مالک و مستأجر حفظ شود.

* مشاوران املاک؛ حکمرانان بی‌بدیل مسکن

طرح بلوک بندی تهران و راه‌اندازی پورتال جامع مسکن جهت کشف قیمت مسکن یکی از طرح‌های پایلوتی وزارت راه و شهرسازی بود اما شواهد حاکی از آن است که با گذشت بیش از یک‌سال از طرح فوق این طرح نتیجه‌بخش نبوده است بدین ترتیب می‌توان تنها حکمران عرصه قیمت‌گذاری مسکن و همچنین بازار اجاره‌بها را همچنان مشاوران املاک معرفی کرد.

* اختلاف سلیقه‌های چند صد میلیونی

براساس این گزارش نمی‌توان تمامی مشاوران املاک را به یک چشم دید اما باید قبول کرد که عدم قیمت‌گذاری مسکن توسط یک نهاد حاکمیتی موجب می‌شود تا برخی از مشاوران املاک در رابطه با قیمت‌گذاری جهت فروش و اجاره‌بها سلایق خود را اعمال کنند.

این درحالی است که گاهی این اختلاف سلیقه‌ها به چندصد میلیون می‌رسد؛ درنتیجه حقوق یکی از طرفین معاملات مسکن پایمال می‌شود حال آیا باوجود این همه امکانات و نهادهای مختلف دراین حوزه بجد چنین اتفاقی در کشور مایه تأسف نیست؟

* قیمت‌گذاری سانتی‌متری

برخی از کارشناسان براین باورند که پدیده قیمت‌گذاری متری مسکن نشان از بحرانی بودن شرایط عرضه و تقاضای مسکن دارد زیرا درگذشته مسکن را بنا به متراژ کلی، محل، سن و امکانات آن معامله می‌کردند با این شرایط باید منتظر سانتی متری فروش رفتن مسکن باشیم.

* نگاهی به حرف شب و روز رئیس اتحادیه

رئیس اتحادیه کشوری مشاوران املاک با وجودی که یک‌شنبه شب در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی پایش فرمول متری تعیین قیمت اجاره بها را مورد تأیید اتحادیه مشاوران املاک ندانست روز گذشته درگفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه متری شدن اجاره‌بها را مالکان در بازار گسترش داده‌اند، گفت: وقتی تمام کارها از ساخت مسکن، خرید تراکم و خرید و فروش مسکن متری است پس متری شدن اجاره‌بها نیز یک موضوع عادی و اتفاقاً خوب است.

براساس این گزارش، با توجه به سخنان شب و روز رئیس اتحادیه می‌توان متوجه شد که قیمت‌گذاری مسکن را افرادی انجام می‌دهند که شب یک چیز می‌گویند و صبح چیز دیگر.

مصطفی قلی خسروی در مورد تغییر فرمول محاسبه اجاره توسط برخی بنگاه‌های املاک گفت: ما قبلاً یک پنجم یا یک ششم ملک را برای قیمت رهن آن تعیین می‌کردیم و همین قیمت را به عنوان قیمت رهن قلمداد می‌کردیم ولی اخیراً مالکین این فرمول را تغییر دادند.

* متری کردن اجاره‌بها را دوست دارم

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حاکم‌شدن اجاره بهای مسکن به صورت متری اتفاق خوبی است، گفت: برای ساماندهی بازار اجاره‌بها مبنای متری شدن بهتر است اما موضوعی که هست این است که قبل از دوره شهرداری کرباسچی معاملات مسکن هم متری نبود.

خسروی در پاسخ به این سؤال که متری شدن اجاره‌بهای مسکن را قبول دارید یا خیر، تأکید کرد: متأسفانه همه ما را متهم می‌کنند که بنگاه‌های مسکن متری شدن اجاره‌بهای مسکن را در بازار جا انداخته‌اند اما من با اعتقاد می‌گویم که وقتی مالک تمام مسیرهای ساخت و ساز و خرید تراکم را به صورت متری انجام می‌دهد، ناگزیر است که اجاره‌بها را نیز متری محاسبه کند.

وی تصریح کرد: حال که خرید و فروش مسکن، ساخت مسکن، تراکم و حتی سنگ‌های به کار رفته در ساختمان‌متری محاسبه می‌شود، پس متری شدن اجاره‌بها چندان نمی‌تواند تعجب‌آور باشد.

درپایان از سخنان ضد و نقیض رئیس اتحادیه مشاوران املاک به عنوان رئیس اتحادیه‌ای صنفی که در قیمت‌گذاری مسکن و اجاره بها دخیل است می‌توان متوجه شد که عامل انسانی به جای عامل حاکمیتی درحال قیمت‌گذاری است که به نظر می‌رسد دولت آتی باید فکر جدی برای کشف قیمت مناسب در بازار مسکن کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

64  ⁄    =  8