حیف و میل آپارتمان در شهر تهران

قیمت بالا، فروش نقدی و کمبود قطعه در بازار زمین‌های بایر شهر تهران باعث شده بسازوبفروش‌ها برای دورزدن این سه مانع، «زمین» را کلا از خرید‌ سالانه‌شان حذف کنند و برای ساخت‌وساز به تخریب «ساختمان‌های موجود» در شهر رو بیاورند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک تا پیش‌ازاین، مجوز تخریب فقط به آپارتمان‌های قدیمی و فرسوده، آن هم در صورت تایید فرسودگی ساختمان، داده می‌شد؛ اما در حال‌حاضر شهرداری‌تهران برحسب درخواست مالکان بناهای مسکونی نه‌چندان سالخورده، بلافاصله اجازه درهم‌کوبیدن ساختمان را صادر می‌کند.

هم‌اکنون به خاطر نفع مشترک مالکان و بسازوبفروش‌ها در تخریب، سهم زمین‌‌بایر –زمین خام آماده ساخت- در تامین محل‌ ساخت‌وساز به حدود 4درصد افت کرده است. طبق یک آمار رسمی، سال گذشته در تهران 96 درصد پروانه‌های ساختمانی برروی ساختمان‌های درحال استفاده، صادر شده به این صورت که سازنده به ازای تخریب یک واحدمسکونی، 4 واحد نوساز احداث کرده است و واحدهای جدید به نسبت 60درصد برای مالک بنا و 40درصد برای سازنده تقسیم شده‌ است.

براساس گزارش مشترک شهرداری‌تهران و مرکز آمار، در سال91 نزدیک به 69 هزار واحدمسکونی –حدود 15 هزار ساختمان یا مجتمع مسکونی- در مناطق 22گانه تهران تخریب شده و به جای آنها 253 هزار واحد جدید احداث شده است که از این 69هزار واحد فقط9هزار واحد مسکونی واقعا فرسوده بودند و مابقی، آپارتمان‌های قابل استفاده و میانسال به حساب می‌آمدند. به این ترتیب 27درصد از ساخت‌وساز‌های جدید در پایتخت در هر سال را نمی‌توان به پای عرضه‌جدید گذاشت، بلکه این میزان، جبران واحدهای از دست‌رفته می‌شود.

گزارش مرکز آمار درباره سهم ناچیز «زمین‌بایر» در ساخت‌وسازهای شهر تهران حاکی است: زمین‌بایر به لحاظ مساحت، حداکثر 19درصد از عرصه ساخت‌وسازهای جدید طی سال91 را پوشش داده، طوری که 81درصد از مساحت عرصه ساختمان‌های جدید از محل تخریب ساختمان‌‌های فعلی تامین شده است.

کلنگی 157درصد متورم شد

مهاجرت بسازوبفروش‌‌‌ها از بازار زمین به بازار ساختمان‌های قابل‌تخریب، اگر‌چه برای رهایی از تورم‌ قیمت زمین بوده اما رونق بی‌اندازه بازار تخریب، قیمت این ساختمان‌ها را تا دو برابر میانگین قیمت مسکن در تهران افزایش داده است.

مرکز آمار متوسط قیمت ساختمان کلنگی را مترمربعی 5 میلیون و 600 هزار تومان اعلام کرده که در مقایسه با قیمت 3 میلیون تومانی آپارتمان مسکونی معمولی، قابل‌توجه است. این مرکز نرخ رشد قیمت ساختمان‌‌های کلنگی در تهران در پایان سال گذشته نسبت به پایان سال90 را 157 درصد اعلام کرده است.

با این حال معافیت بسازوبفروش‌ها از پرداخت نقدی در بازار جایگزین زمین، هزینه نهایی ساخت‌وساز را تاحدودی تعدیل می‌کند. در ساخت‌وسازهایی که زمین از طریق تخریب ساختمان‌موجود تامین می‌شود، سازنده، معادل ارزش زمین با مالکان آن مشارکت می‌کند و در ابتدای پروژه‌ مجبور نیست هزینه آن را بپردازد.

بسازوبفروش‌ها برای آنکه سهمی برای شرکای خود در ساخت‌وساز درنظر بگیرند و بتوانند 60درصد واحدهای احداثی را به مالک ساختمان تخریبی تحویل دهند به ناچار ارتفاع ساختمان‌های جدید را افزایش داده‌اند. در سال گذشته 93 درصد پروانه‌ها در تهران برای ساختمان‌های بیش‌از 5طبقه صادر شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

7  ×  1  =