بورس تهران؛ رتبه نخست بازدهی شاخص در دنیا

فدراسیون جهانی بورس‌ها گزارش داد: بورس تهران با بیش از 35 درصد رشد، حائز رتبه نخست از حیث بازده شاخص اصلی در شش ماهه اول سال 2013 میلادی شد.

به گزارش مهر، ارزش مجموع بورس های بین المللی در شش ماهه نخست 2013 با 3 درصد افزایش به روند رو به رشد خود ادامه داد. فدراسیون جهانی بورس ها در گزارش اخیر خود به عملکرد نسبتا مطلوب بازارهای اوراق بهادار در شش ماهه اول سال جاری میلادی اشاره کرد.

بر این اساس، ارزش معاملات سهام بورس های این نهاد برای نخستین بار از سال 2008 با افزایش 23 درصدی در نیمه اول سال جاری روبه رو شد. ارزش بازارهای جهانی در پایان ماه ژوئن سال 2013 به بیش از 56 تریلیون دلار بالغ شد که نسبت به پایان سال 2012 سه درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل بیش از 12 درصد رشد داشته است.

در میان بورس های جهان، همچنان نیویورک یورونکست، نزدک امکس، گروه بورس ژاپن و گروه بورس لندن بزرگترین بازارهای دنیا به حساب می آیند. ارزش کل معاملات بورس های عضو WFE در نیمه نخست سال جاری به بیش از 27 تریلیون و هفتصد میلیارد دلار رسید که افزایش قابل ملاحظه ای نسبت به نیمه پایانی سال گذشته داشت. برخلاف دوره شش ماهه گذشته، سایر شاخص های بورس های بین المللی هم با رشد زیادی روبه رو بودند.

دفعات معاملاتی 6 ماهه اول سال 2013 با 12 درصد افزایش نسبت به نیم سال قبل از آن، به بیش از 5 میلیارد مرتبه رسید. ضمن آنکه ارزش معاملات اوراق قرضه با اندکی رشد به بالاتر از 12 تریلیون دلار و ارزش معاملات اوراق مشتق مبتنی بر اوراق بهادار با 29 درصد افزایش در نیمه اول 2013 به 368 میلیارد دلار بالغ گشت. معاملات صندوق های قابل معامله هم در این دوره 22 درصد افزایش یافت و به بیش از 6 تریلیون دلار رسید.

بر پایه این گزارش، عملکرد مطلوب دوره اخیر بیشتر ناشی از بهبود وضعیت بازارهای آمریکا است که در سه فصل گذشته بارشد ارزش بازار روبه رو بوده اند. در میان بورس های سایر مناطق هم ارزش بورس آتن پس از برقراری آرامش نسبی در اقتصاد یونان، رشد 93 درصدی را در شش ماهه اول 2013 داشته و برترین بورس از حیث رشد ارزش بازار لقب گرفته است.

شاخص بورس های عضو فدراسیون نیز در مجموع و با توجه به وزن ارزش هر یک در نیمه نخست سال جاری میلادی نزدیک به پنج و نیم درصد بر اساس واحد پول داخلی و بیش از 2 درصد براساس دلار آمریکا رشد داشته است.

در میان بورس های جهان، بورس تهران با بیش از 35 درصد رشد، حائز رتبه نخست از حیث بازده شاخص اصلی در شش ماهه اول سال 2013 شد و پس از آن بورس های ابوظبی(35 درصد)، گروه بورس ژاپن(32 درصد)، بورس ایرلند(17 درصد) و فرابورس تایوان (13 درصد) در رده های دوم تا پنجم پربازده ترین بورس ها قرار گرفتند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  6  =  54