تصاویر خارق‌العاده میکروسکوپی از موجودات ریز درون یک قطره آب

یک عکاس موفق به ثبت تصاویر خارق‌العاده از موجودات ریز موجود در یک قطره آب تالاب شده است.

به نقل از ایسنا این موجودات رنگی توسط پیتر ماتولاویچ آمریکایی با استفاده از یک روش عکاسی موسوم به «ذره‌بینی وضوح بالا» در آزمایشگاهی در اوهایو ثبت شده‌اند.

 

این تصاویر تالاب شامل همه چیز از یک «پارامسی» در حال حرکت درون یک باکتری تا موجود 10 میلیمتری در حال اجابت مزاج موسوم به «مار آبی» و خوشه‌ای از تک‌یاختگان «اوگلنا» بوده که به تعداد بالا زندگی کرده و رنگ تالابها و گودالهای آب را به رنگ سبز یا قرمز درمی آورند.

 

ذره‌بینی شیوه‌ای است که در آن از میکروسکوپ برای مشاهده نمونه‌ها و اجسام غیر قابل مشاهده با چشم غیرمسلح استفاده می‌شود.

 

اولین تصویر ماتولاویچ به نمایش یک منظره میکروسکوپی از مارآبی کوچک آب شیرین پرداخته که در یک قطره آب در آزمایشگاهی در اوهایو در حال اجابت مزاج است.

 

این موجود تا 10 میلیمتر رشد کرده و مورد علاقه زیست شناسان برای بررسی است چرا که بنظر پیر نشده و نمی‌میرند.

 

این موجودات در بیشتر تالابهای غیرآلوده آب شیرین، دریاچه‌ها و جریانهای آب دیده شده و از تقارن شعاعی برخوردارند. این امر بدان معنی است که مار آبی از شکل متقارن برخوردار بوده و بخشهای بدن آن بطور مساوی توزیع شده‌اند.

 

ماتولاویچ همچنین یک جفت «بلفاریسما» را به تصویر کشیده که جزء گروه تک‌سلولها هستند. آنها تغذیه کننده پالاینده هستند، بدین معنی که آب را بلعیده و پس از تغذیه باکتری و جلبک موجود در آن، آب تمیز را از بدنشان تخلیه می‌کنند.

 

تغذیه کنندگان پالایه می‌توانند به تنظیم اکوسیستم آب شیرین محل زندگی خود کمک کنند.

 

«اکتیونوسفاریوم» بخشی از گروه کوچکی از تک سلولها موسوم به Actinophryids هستند که بیشتر در آب شیرین بویژه دریاچه‌ها و رودخانه‌ها زندگی می‌کنند اما برخی از آنها در خاک نیز وجود دارند.

 

هر Actinophryids یک سلول داشته و تقریبا کروی هستند.

 

بخش خارجی سلول یا برون مایه، پر از واکوئل یا حبابهایی است که به شناور ماندن موجود کمک می‌کند.

 

قطر این موجودات 200 تا 1000 میکرومتر است.

 

از تصاویر دیگر این مجموعه می‌ توان به یک «پلانارین» اشاره کرد که نوعی کرم مسطح است که پس از قطع شدن از وسط نیز می‌تواند خود را بازسازی کند.

 

پژوهش دانشگاه بوستون در ماه ژوئیه نشان داد که این کرم پس از بازسازی سر خود می‌تواند خاطراتش را نیز بازیابد.

 

این کرم در هر دو آب شور و شیرین زیسته و از دو چشم با قابلیت شناسایی شدت نور برخوردار است. این چشمها مانند گیرنده نور عمل کرده و برای فرار از منابع نور درخشان مورد استفاده هستند.

 

از دیگر موجودات ثبت شده در اوهایو خوشه‌ای از تک یاختگان اوگلنا هستند که در تعداد زیاد زندگی کرده و رنگ سطح تالابها را کاملا سبز می‌کنند.

 

گونه‌های اوگلنا در میان اولین تک‌سلولی‌هایی بودند که در زیر میکروسکوپ مشاهده شده و برای اولین بار در سال 1674 شناسایی شدند.

 

گروهی از «نماتودهای Panagrellus» توسط ماتولاویچ به ثبت رسیده‌اند که یکی از نمونه‌های رایج در آکواریومها بوده و به عنوان ریزکرم نیز شناخته شده‌اند.

 

ریزکرم یک کرم ریز گرد بوده که بسیاری از ماهی‌ها از آن تغذیه می‌کنند.

 

این کرم‌های ریز از قطر 50 میکرومتر برخوردار بوده و اندازه آنها کمی بیش از یک میلیمتر است که آنرا برای چشم انسان غیرقابل مشاهده می‌کند.

 

تصویر یک سیتوپلاسم در حال شنا در آب نیز توسط ماتولاویچ ثبت شده است.

 

سیتوپلاسم از هر چیز در موجودات ساخته شده که بیرون هسته در غشای سلولی قرار دارد.

 

سیتوپلاسم همچنین می‌تواند شامل اسکلت سلولی یا همان فیبرهای پشتیبان سلول باشد که به حفظ شکل آن کمک می‌کند.

 

خوشه ای از «جلبک Micrasterias» یا جلبک سبز نیز که در آب تالاب شناور بوده، در این تصاویر ثبت شده‌اند.

 

جلبک سبز هم به شکل جنسی و هم غیر جنسی می تواند تولیدمثل کند. در تولیدمثل جنسی، دو موجود سلولهای تک‌نمای خود را برای ساخت یک تخم به هم متصل می‌کنند.

 

این تخم یک دیواره محافظ ضخیم تولید کرده که به موجود اجازه می‌دهد برای ماهها در برابر زمستانهای سرد و خشکسالی طولانی بخوابد. در شرایط مناسب، این موجود موسوم به zygospore متولد می شود.

 

مار آبی در حال اجابت مزاج

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  ×    =  54