ورود ابزارهای مالی جدید به بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با بیان اینکه درسال‌ های اخیر بیش‌از هزار میلیارد تومان صکوک در بازار سرمایه منتشر شده است، از ورود ابزارهای مالی جدید به بازار سرمایه در آینده نزدیک خبـر داد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،حامد سلطانی‌نژاد به انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام در بورس اشاره کرد و به سنا گفت: فرآیند پس ‌‌از معاملات (Post Trade) این اوراق در شرکت سپرده‌ گذاری آماده شده و در سایر بخش‌ها نیز مراحل نهایی را می‌گذراند تا بزودی، شاهد ورود این ابزار مالـی جدید در بازار سرمایه باشیـم.
وی با اشاره به استقبال شرکت‌های تامین سرمایه از انتشار اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام گفت: این ابزار مزیت‌های زیادی برای بازار سرمایه دارد، ازجمله اینکه این روش، مشارکت در سرمایه شرکت و سهامداری است که نقطه قوت آن محسوب می‌شود؛ همچنین اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهم ریسکـی را بر سرمایه‌گذار تحمیل نمی‌کند و در عین حال، این اختیار را به وی می‌دهد که درصورت تمایل، در پایان سررسید، یا سود تضمین شده اوراق را دریافت کرده و یا اوراق خود را به سهام تبدیل کند.
سلطانی‌نژاد با بیان اینکه بحث قرارداد اختیار معامله (Option) نیز درحال پیگیری است، گفت: این ابزار نیز به‌زودی در بورس منتشر خواهد شد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: پس‌از راه‌اندازی این ابزارهای مالی متداول، گام بعدی معرفی ابزارهای مالی ترکیبـی در بازار سرمایه است که می‌توان در آینده از این ابزارها در بازار بهره برد.
مدیرعامل شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی اوراق بهادار در ادامه، به جایگاه این شرکت در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: همه وقایع بازار سرمایه چه قبل و چه پس ‌از معاملات باید در سامانه پس‌از معاملات ثبت شود و در همین راستا، شرکت سپرده‌گذاری در سال‌های اخیر، بویژه در حوزه نگهداری دارایی‌های مالی و همچنین ورود ابزارهای مالی مختلف به بازار سرمایه فعالیت‌های بسیار گستـرده‌ای داشته است.
سلطانی‌‌نژاد همچنین با اشاره به اقدامات صورت‌ گرفته در حوزه پس‌از معاملات گفت: مهمترین اقدام در این زمینه، طراحی و پیاده‌ سازی سامانه تسویه و پایاپای در بورس انرژی و فرابورس بوده که توسط شرکت سپرده‌گذاری انجام شده است.
مدیر عامل شرکت سپرده‌ گذاری مرکزی در ادامه، موضوع طراحی ابزارهای مالی جدید از جمله اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، قراردادهای آتی سکه و آتی سهام و همچنین راه‌اندازی بورس‌های مختلف ازجمله بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، انرژی و بورس کالا را مدنظر قرار داد و گفت: در همه این حوزه‌ها، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به‌ عنوان متولی فرآیند پس‌از معاملات، نقش بسیار کلیـدی داشته است.
وی در پایان، از مطالعات گسترده شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای اتصال بازار سرمایه ایران به بورس دنیا خبر داد و گفت: بررسی‌های زیادی در این راستا، انجام شده است تا بتوانیم ارتباط میان بورس ایران با سایر بورس‌ها را ازطریق برقرای ارتباط میان شرکت‌های سپرده‌گذاری این کشورها، فراهم کنیـم.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  4  =  5