رئیس بانک مرکزی از نگاه بخش خصوصی

یک مقام اتاق ایران گفت: تدوین و اجرای سیاست های راهبردی در حمایت از فعالیت های اقتصادی مولد و شفاف، ایجاد آرامش در بازار های پولی و ارزی کشور و حفظ استقلال بانک مرکزی، انتظارات به حقی است که از رئیس کل بانک مرکزی آینده وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،مسعود گلشیرازی، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تأمین مالی اتاق ایران ضمن بیان این مطلب به تسنیم گفت: پس از خلق حماسه سیاسی در انتخابات و پیام تعامل دولت با بخش خصوصی با دعوت به همکاری از رئیس اتاق بازرگانی و اقدام هوشمندانه و مدبرانه مجلس شورای اسلامی در رای اعتماد به وزرای اقتصادی دولت هم اکنون  انتخاب رئیس کل بانک مرکزی در کانون توجهات قرار گرفته است.
وی افزود: تامین هزینه های دولت با تحقق درآمد نفتی  و تسهیل مراودات تجاری و تبادل ارز با سایر کشورها در شرایط فعلی باید دغدغه اصلی دولت و رئیس کل بانک مرکزی باشد.
 این فعال اقتصادی ادامه داد: انتظار می رود رئیس کل بانک مرکزی در گام نخست با برنامه های منسجم خود ، هماهنگ با تیم دیپلماسی و اقتصادی دولت  برنامه هایی را برای کاهش و رفع محدودیت های ارزی و بانکی ناشی از  تحریم  به اجرا درآورد.
گلشیرازی با اشاره به فراگیری و شدت مشکل کمبود نقدینگی برای واحدهای تولیدی افزود: بانک مرکزی باید در اولین فرصت ممکن با تجهیز و هدایت منابع به سمت تولید وسرمایه گذاری و نظارت فراگیر  بر نهادهای پولی کشور، مقدمه ساز تولید حداکثری باشد و از سوی دیگر با  کنترل نرخ ارز و مهار تورم ، همراه با تولید حداکثری واحدهای تولیدی مقدمه کاهش تورم و نرخ بهره وثبات اقتصادی و تک نرخی شدن ارز را فراهم آورد.
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و تأمین مالی اتاق ایران در پاسخ به این پرسش که رئیس کلی که بتواند چنین توقعاتی را برآورده کند باید چه ویژگی هایی داشته باشد، گفت: تدوین برنامه هایی برای کاستن از بار تحریم ها به تجربه و آشنایی با آداب دیپلماسی اقتصادی و همچنین برخورداری از وجهه مثبت در نهادهای بین المللی مالی و پولی نیاز دارد.
وی افزود: اعتماد سازی و تسهیل فضای کسب و کار در حوزه پولی یکی از نیازهای اولویت‌دار اقتصاد کشور در شرایط فعلی است بنابر این رئیس کل بانک مرکزی باید به مکانیزم های بانک مرکزی وسیاستگذاری پولی آشنا و برخوردار از  نگاه راهبردی به نهادهای پولی تحت نظارت باشد.
عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران تأکید کرد: تمامی خصائص البته باید زیر چتر استقلال بانک مرکزی قرار داشته باشد چرا که عدم تقید رئیس کل بانک مرکزی به استقلال این بانک، تمام ویژگی های مثبت دیگر را از فایده ساقط می کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  75  =  76