اجاره یک خانه ۱۰۰ متری در تهران چقدر می شود؟

افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها در پاییز و زمستان سال 91 این تصور را به وجود آورده بود که در سال 92 باز هم بازار مسکن…

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از پارسینه افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها در پاییز و زمستان سال 91 این تصور را به وجود آورده بود که در سال 92 باز هم بازار مسکن با تلاطم و آشفتگی روبه‌رو خواهد شد.

نگرانی خریداران و کارشناسان آنچنان هم بی‌پایه و اساس نبود؛ چرا که نوسانات نرخ ارز، عدم تعادل عرضه و تقاضای مسکن و انتظارات تورمی بستری برای چنین تلاطمی را فراهم کرده بودند.

معادلات اما آنچنان در مسیر پیش‌بینی‌های کارشناسان و خریداران نگران و مضطرب پیش نرفت. به جای افزایش قیمت‌ در ماه‌های ابتدایی سال 92 رکود بر این بازار حاکم شد و آثار این رکود هنوز هم در بازار مسکن مشاهده می‌شود.

اما برعکس بازار خرید و فروش مسکن،  بازار اجاره بها در سال گذشته و سال جدید به شهادت آمار و بنگاه داران املاک افزایش چشم گیری داشته است تا جایی که اگر کسی در طی 1 سال و نیم گذشته می توانست یک خانه 80 متری  در بالای شهر تهران را تقریبا متری 688 تومان اجاره کند حالا  باید همان خانه را با بیش از متری یک میلیون تومان به طور متوسط اجاره کند.

بر اساس امار، نرخ اجاره در استان تهران در شش ماهه دوم سال قبل نسبت به نیمه اول 11.1 و نسبت به نیمه دوم سال 90 یعنی حدود یک سال قبل رشد 32.5 درصدی داشته است.
این آماری است که مرکز آمار ایران اعلام کرده و نشان از رشد نجومی اجاره بهای مسکن در کشور دارد.

در عین حال طبق آنچه که کارشناسان مرکز آمار اعلام کرده‌اند گران ترین میزان اجاره پرداختی در کل کشور مربوط به شهر تهران است که بر این اساس پایتخت نشینان در نیمه دوم سال 91 می توانستند با پرداخت حداکثر 83 هزار و 800 تومان برای هر متر مربع زیربنای مسکونی حتی در بهترین نقطه تهران نیز خانه اجاره کنند به عبارتی در کمتر از یک سال پیش یک شهروند تهرانی می توانست بدون پرداخت پول پیش با کمتر از 9 میلیون تومان اجاره در ماه در هر یک از مناطق برتر تهران اجاره نشین خانه ای 100متری باشد.

اما در دو فصل پایانی سال قبل حداقل اجاره برای هر متر زیر بنای مسکونی در تهران به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی 1130تومان بوده است یعنی یک خانواده می توانست با پرداخت کمتر از 115 هزار تومان در ماه مسکنی 100 متری را در این شهر اجاره کند. بر این اساس نرخ اجاره هر متر مربع زیر بنای مسکونی در شهر تهران در نیمه دوم سال 91 نسبت به نیمه اول همین سال 11.7 و نسبت به نیمه دوم سال 90 حدود30.4 درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که حداقل نرخ اجاره برای هر متر زیربنای مسکونی در استان تهران حدود280 تومان و حداکثر قیمت برای هر متر حدود 83 هزار و 800 تومان در ماه بوده است.

اما متوسط نرخ اجاره در شهر تهران و استان تهران برای هر متر مربع زیر بنای مسکونی به علاوه سه درصد ودیعه پرداختنی در ماه به ترتیب 16 هزار و 130 و 13 هزار تومان در شش ماهه دوم سال قبل بود.

به این ترتیب است که توان مستاجرین برای اجاره خانه در تهران روز به روز کمتر و کمتر می شود تا جایی که اگر یک خانواده 4 نفره توان اجاره یک خانه 80 متری در غرب تهران را داشت حالا باید با درآمد ثابت یک خانه 50 متری در جنوب تهران را اجاره کند.

باید منتظر اند و دید اقتصادی های دولت روحانی چه تدبیری برای افزایش بی رویه اجاره بها خواهند اندیشید.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  1  =  4