لغزش زمین در جاده چالوس و کلاردشت

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گسل شمال البرز را از جمله گسل‌های مهم و دارای پتانسیل زمین لرزه‌ای دانست و گفت: در این گسل زمین لزره بیش از 6 با وقوع زمین لغزش‌های مهم در جاده چالوس و مناطق کوهستانی چون کلاردشت می‌تواند همراه باشد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،دکتر مهدی زارع با اشاره زلزله جنوب غرب چالوس، افزود: سه زمین لرزه کوچک جنوب غرب چالوس روز پنج شنبه 21 شهریورماه به احتمال زیاد در اثر جنبایی گسل شمال البرز رخ داده است.
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی این زمین لرزه‌ها را با بزرگای 3.2، 2.9 و 3.2 ذکر کرد و اظهار داشت: این زلزله‌های کوچک در فاصله‌های 20 تا 38 کیلومتری جنوب غرب شهر چالوس رخ دادند.
 
وی به گسل مسبب این زمین لرزه اشاره کرد و ادامه داد: گسل مسبب این زلزله‌ها همان گسلی است که زلزله 8 خرداد 1383 فیروزآباد کجور با بزرگای 6.5 را موجب شد که موجب کشته شدن 27 نفر شد ضمن آنکه در مناطق بلده و کجور به شدت احساس شد.
 
زارع اضافه کرد: بخش شرقی این گسل نیز مسبب رخداد زمین لرزه 11 تیر 1336 (2 ژوئیه 1957) سنگچال (جنوب آمل) بود که حدود هزار نفر کشته بر جای گذاشت. بزرگای زلزله سنگچال – در مقیاس امواج سطحی Ms- از 7.1 تا 7.5 گزارش شده است.
 
وی با تاکید بر اینکه گسل شمال البرز از جمله گسل‌های مهم است، خاطر نشان کرد: این گسل پتانسیل لرزه‌زایی دارد و هر رخداد زلزله شدید (با بزرگای بیش از 6) در این منطقه با وقوع زمین لغزش‌های مهم می‌تواند همراه باشد که به عنوان مخاطره ثانویه در منطقه کوهستانی البرز مرکزی و غربی در اثر رخداد زلزله می‌تواند موجب خسارت و تلفات به ویژه در جاده‌های مهم نظیر جاده چالوس و روستاها و شهر های واقع در منطقه کوهستانی مانند کلاردشت شود.
 
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله با اشاره به وضعیت جغرافیایی این منطقه یادآور شد: وجود دریاچه "ولشت" در نزدیکی کلاردشت نمایانگر سدی زمین لغزشی است که به احتمال زیاد به رخداد یک زمین لرزه مهم قبلی با تاریخی که هنوز مشخص نشده است در همین منطقه این سه زمین لرزه کوچک مربوط  بوده است.
 
به گفته وی زمین لرزه تاریخی مهمی در این منطقه در قبل از ثبت دستگاهی زمین لرزه‌ها رخ داده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  9  =  90