شناسایی IP های جدید فیس بوک در سامانه فیلترینگ

یک مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت با تاکید بر برطرف شدن مشکل به وجود آمده در دسترسی به فیس بوک که باعث رفع فیلتر چندساعته این شبکه اجتماعی شده بود، گفت: استفاده از IP های جدید در فیس بوک دلیل وقوع این اختلال بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،به نقل از مهر، با بیان اینکه کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ از شرکت ارتباطات زیرساخت خواسته تا در مورد اختلال به وجود آمده در سامانه فیلترینگ، گزارشی ارائه داده و دلایل فنی آن را اعلام کند، افزود: براساس پاسخ شرکت ارتباطات زیرساخت و بررسی های صورت گرفته، مشکل به وجود آمده ارتباطی با شرکت زیرساخت نداشته و مربوط به نقص فنی در سیستم پالایش بوده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: شبکه اجتماعی فیس بوک برای برقراری ارتباط کاربران از رنج آدرس های جدید اینترنتی – IP آدرس- استفاده کرده است که این IP آدرسها در سیستم پالایش فیلترینگ ما شناسایی نشده بود و باعث شد تا در مدت زمانی کوتاه، سیستم فیلترینگ این IP ها را شناسایی نکرده و آن را آزاد کند.

وی با بیان اینکه هم اکنون IP های جدید فیس بوک در سامانه پالایش محتوای کشور شناسایی و لحاظ شده است، افزود: تمامی سایتهای اینترنتی برای برقراری کانال های ارتباطی از رنج IP آدرسهای مشخصی استفاده می کنند که برای ما تعریف شده و قابل شناسایی است و زمانی که IP جدید وارد شبکه می شود اعمال شناسایی بر روی آن مدت زمان کوتاهی طول می کشد و  دسترسی به سایت فیلترشده فیس بوک در برخی مناطق کشور به همین دلیل بوده است.

این مقام آگاه تصریح کرد که مشکل به وجود آمده مربوط به  ISP – ارائه دهندگان اینترنت – خاصی نبوده و قصوری در این زمینه صورت نگرفته است.

وی در مورد دلیل دسترسی به فیس بوک برای برخی کاربران گفت: برقراری ارتباط برخی ISP ها با IP آدرسهای جدید باعث شد کاربرانی که از IP جدید استفاده می کنند امکان دسترسی به فیس بوک را داشته باشند و مابقی ISP ها که از کانال های قدیمی IP استفاده می کردند همان روال قبلی فیلترینگ را داشتند.

به گزارش مهر، شب گذشته دسترسی به شبکه اجتماعی فیس بوک برای ساعاتی در ایران و برای برخی کاربران ممکن شده بود؛ در این باره دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز به مهر گفت: عدم فیلتر فیس بوک در شب گذشته ظاهرا به دلیل اشکالات فنی بوده و کمیته فنی در حال بررسی این موضوع است.

عبدالصمد خرم‌آبادی گفت: ظاهرا اشکالات فنی در برخی از ISP بوجود آمده و ما دنبال علت آن هستیم. به هر حال اگر تخطی شده است که انشاالله این طور نباشد و قصور باشد. اما طبق ماده 21 قانون جرایم رایانه ای حتی قصور هم در اجرای دستورات باعث مسئولیت کیفری برای ارائه دهندگان خدمات اینترنت می شود و ما داریم بررسی می کنیم که به هر حال از طریق کدام یک از این شرکت ها این موضوع انجام شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

84  +    =  94