مسئولان آمار موفقیت شبنم را اعلام کنند

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران از مسئولان اجرای شبنم خواست تا آثار اجرای این طرح را در مبارزه با قاچاق کالاهای رایانه‌ای اعلام کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،ازتسنیم ، آزاده داننده با بیان اینکه آثار اجرایی طرح شبنم (شبکه بازرسی و نظارت مردمی) در بازار IT کاملا مبهم است، اظهار کرد: بزرگترین انتقاد حاضر به طرح شبنم این است که مسئولان آن درحوزه فناوری اطلاعات هنوز هیچ آماری مبنی بر کاهش میزان قاچاق کالاهای رایانه‌ای اعلام نکرده‌اند.

وی ضمن اشاره به مخالفت فعالان حوزه ICT از دیرباز نسبت به نحوه اجرای این طرح تاکید کرد: با وجود منتقدان سرسختی که شبنم در بازار رایانه دارد باید آمارهایی منتشر تا مشخص شود این طرح نظارتی با وجود دشواری‌هایی که به صنف تحمیل کرده، چه تاثیری بر کاهش حجم قاچاق داشته است.

او با بیان اینکه هیچ بازرگانی حاضر نیست با قاچاقچیان رقابت کند، افزود: قطعا تنها راهی که می‌تواند مقاومت بازار نسبت به اجرای این طرح را از میان بردارد این است که آمار و اطلاعات موفقیت شبنم درخصوص مبارزه با قاچاق و احقاق حقوق مصرف‌کنندگان شفاف‌سازی شود.

به گفته رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، ماهیت کالاهای حوزه IT به گونه‌ای است که بازرگانان، مبادی قانونی واردات را به راه‌های غیرقانونی ترجیح می‌دهند اما درصورتی که راه و روش اجرای شبنم در بازار تصحیح شود، تجار می‌توانند با آگاهی از مزایای این طرح نظارتی، از آن حمایت کنند.

طرح شبنم یا همان طرح "شبکه بازرسی و نظارت مردمی" از سه سال پیش با هدف مبارزه با کالاهای قاچاق درحال اجراست. دراین طرح که به پیشنهاد ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و توسط شرکت خدمات انفورماتیک راهبر اجرا می‌شود، مصرف کنندگان می توانند شماره بارکدهای دوبعدی که به صورت برچسب شبنم روی کالاها قرار دارد را به سامانه شبنم ارسال کنند و از اصالت و ورود قانونی کالای فوق مطلع شوند.

مجری انحصاری، ضعف اطلاع رسانی عمومی، افزایش قیمت‌ها به بهانه نصب برچسب و ناممکن بودن الصاق برچسب‌ها در مبادی ورودی کالا از جمله ضعف‌هایی است که تاکنون از سوی مجامع صنفی، مرکز پژوهش‌های مجلس و اتاق بازرگانی تهران درباره اجرای شبنم مطرح شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  6  =  48