۸۱ درصد جرایم اینترنتی کشور مالی است/جزئیات کاربران جوان اینترنت

فتا اعلام کرد:

هادیان فر با برشمردن مهمترین جرایم اینترنتی در کشور اظهار داشت: 81 درصد جرایم مالی، 13 درصد اخلاقی، 3 درصد سیاسی و 2 درصد سرگرمی و کنجکاوی است.پلیس فتا در شش ماهه نخست امسال 64 درصد جرایم اینترنتی رخ داده در کشور را کشف کرد این در حالی است که این آمار در کشورهای توسعه یافته 25 درصد است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سردار کمال هادیان‌فر رئیس پلیس فتا عصر سه‌شنبه در مراسم ملاقات سفرا و روسای سازمان‌های بین‌المللی مستقر در تهران اظهار داشت: میزان کابران اینترنت از سال 2005 تا 2012 دو برابر شده است و امروز 2 میلیارد و 700 میلیون نفر به اینترنت دسترسی دارند و این در حالی است که 1.2 دهم میلیارد از این افراد در کشورهای در حال توسعه هستند که در این میان تنها در چین 565 میلیون کاربر وجود دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون ضریب نفوذ اینترنت در جهان در هر 100 نفر 39 نفر است و این آمار در ایران 61 نفر است.

همچنین میزان ضریب نفوذ تلفن در دنیا 81 نفر و در ایران 91 نفر است.

امروز بیش از 45 میلیون نفر ایرانی به اینترنت دسترسی دارند در حالی که 29 میلیون نفر آنان را جوانان تشکیل می دهند.

رئیس پلیس فتا افزود: 41 درصد کاربران ایرانی از اینترنت برای سرچ اطلاعات و اخبار، 19 درصد خدمات بانکداری الکترونیکی، 16 درصد دانلود، 14 درصد شبکه های اجتماعی و 10 درصد به عنوان فروشگاه اینترنتی استفاده می کنند.

به گفته هادیان فر با ورود به دنیای جدید دیگر هیچ کشوری امنیت محض ندارد و تفکر مجرمان 2 هزار سال است که تغییر نکرده است. فقط در گذشته مجرمان دارای هیکلی بزرگ و قوی و مغزی کوچک بودند اما مجرمان امروز دارای جثه ای کوچک اما مغزی بزرگ هستند. جرایم دنیا به سه دسته فیزیکی، تکامل یافته و نوظهور تقسیم می شود.

وی با بیان اینکه در سال 2011 در 20 کشور 8 میلیون و 200 هزار جرم اینترنتی رخ داده است افزود: 70 درصد جرایم اروپا، 50 درصد جرایم آمریکا و 40 درصد جرایم آسیا فراملی هستند که باید با همکاری‌های منطقه‌ای تشکیل شود.

در سال گذشته مجرمان اینترنتی 105 میلیارد دلار درآمد کسب کردند و 488 میلیارد تومان به زیرساخت‌های کشورها خسارت وارد شد.

وی با اشاره به فعالیت پلیس جرایم سایبر ایران افزود: این پلیس اواخر سال 89 افتتاح شد در حالی که قوانین جرایم رایانه ای ما سال 87 در 56 ماده تصویب شد. این پلیس هم اکنون در 32 استان فعال است و در هفته نیروی انتظامی نیز در 56 شهرستان راه اندازی شد.

هادیان فرافزود: امروز پلیس فتا مجهز به آزمایشگاه موبایل، کامپیوتر و نت برد است.

وی گفت: این پلیس سال 90 ، 32 درصد جرایم اینترنتی رخ داده در کشور را کشف کرد که این آمار سال گذشته به 49 درصد رسید و در شش ماهه نخست امسال به 64 درصد افزایش یافت این در حالی است که این آمار در کشورهای توسعه یافته 25 درصد است.

هادیان فر با برشمردن مهمترین جرایم اینترنتی در کشور اظهار داشت: 81 درصد جرایم مالی، 13 درصد اخلاقی، 3 درصد سیاسی و 2 درصد سرگرمی و کنجکاوی است.

وی در مورد عملکردهای بین المللی این پلیس گفت: تاکنون در 4 عملیات بین المللی مقابله با داروهای قاچاق شرکت کرده ایم.

رئیس پلیس فتا در پایان افزود: همچنین سایت بین‌المللی پلیس فتا امروز افتتاح می شود. این سایت، به عنوان سایت فارسی پلیس فتا پس از سایت سایبری پلیس چین دومین سایت پربیننده پلیس های سایبری دنیا است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

23  +    =  29