بانک ها به روش زنجیره ای تامین مالی کنند

مدیرعامل بانک تجارت در همایش بین المللی صندوق توسعه ملی:

به گفته مدیرعامل بانک تجارت بانک های عامل می توانند از طریق تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به شیوه تامین مالی زنجیره ای (Chain Financing) ، نقش مهمی در تحقق اهداف این صندوق ایفاء کنند این شیوه تامین مالی به بانکها این امکان را می دهد تا با نرخ های سود منطقی تری به اعطای تسهیلات اقدام کنند

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،دکتر محمدرضا فلاح که در همایش بین المللی صندوق توسعه ملی سخن می گفت با اشاره به تجربیات سایر کشورها در ایجاد و بهره برداری از صندوق های ثروت ملی اظهار داشت : همچون سایر صندوق های ثروت ملی ، صندوق توسعه ملی در کشور ما نیز می تواند نقش تعیین کننده ای در کنترل تورم و جلوگیری از بروز پدیده بیماری هلندی ، جلوگیری از نوسانات نرخ ارز و کاهش هزینه تامین مالی بدهی دولتی داشته و از طریق کارآمدسازی نظام تامین مالی ، به افزایش رشد اقتصادی کشور کمک کند .

مدیرعامل بانک تجارت در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش شبکه بانکی در تخصیص بهینه منابع صندوق توسعه ملی اظهار داشت : بانک ها می توانند به واسطه دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی مناسب از مشتریان و ارتباط ساده تر و سریع تر با صاحبان مشاغل و نیز برخورداری از تجربه و تخصص کافی در ارزیابی پروژه های سرمایه گذاری و بهره مندی از امکانات لازم برای تخصیص اعتبار و وصول مطالبات ، دستیابی به اهداف صندوق توسعه ملی را تسهیل نمایند .

مدیرعامل بانک تجارت سپس به موضوع تقویت زنجیره های تامین مالی در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت : یکی از مشکلات فعلی بنگاه های اقتصادی کشور ، تامین سرمایه در گردش آنهاست که در این بخش بانکها می توانند با مورد توجه قرار دادن روابط تجاری بنگاه های تجاری و تامین مالی کل زنجیره سرمایه گذاری و تولید ، منابع مالی را به کل زنجیره تزریق نموده و به توسعه فعالیت زنجیره کمک کنند. علاوه بر این با شکل گیری فرآیند های تخصیص منابع به زنجیره های تولید ، مشکل ارائه وثایق به بانکها برای دریافت به موقع منابع مالی نیز تا میزان زیادی مرتفع می شود زیرا می توان اسناد تجاری صادره توسط هریک از حلقه های زنجیره ای را به عنوان وثیقه معتبر مورد استفاده قرار داد .

وی افزود : تامین مالی زنجیره تامین همچنین به بانکها این امکان را می دهد تا با نرخ های سود منطقی تری به اعطای تسهیلات اقدام کنند که در نتیجه آن هزینه های تامین مالی بنگاه ها کاهش یافته و سرعت تامین منابع مالی نیز به میزان زیادی افزایش خواهد یافت . در این شیوه می توان از ابزارهای مختلف تامین مالی به جای استفاده مستقیم از نقدینگی ، بهره گرفت و چرخه تولید و یا سرمایه گذاری را به گردش درآورد و سرعت انجام عملیات را بالا برد.

دکتر فلاح در ادامه سخنانش اهمیت زنجیره های تامین برای بانک ها را مورد  توجه قرار داد و افزود : در شرایط امروز بانک ها به دنبال تخصیص اعتبار به فعالیتهای اقتصادی هستند که از ریسک اعتباری پایینی برخوردار باشند و تامین مالی زنجیره تامین را می توان به عنوان یک حوزه کم ریسک تلقی نمود ، بویژه آن دسته از بنگاه های اقتصادی که بر مبنای یک پیمان استراتژیک اقدام به ایجاد یک زنجیره تامین مالی مناسب بین خریداران و فروشندگان محصولات خود می نمایند به واسطه ثبات بیشتری که در جریان در آمد و تولید خود برقرار می کنند به عنوان مشتریان کم ریسک بانک ها تلقی می شوند .

مدیرعامل بانک تجارت در خاتمه سخنانش گفت : استفاده از پتانسیل های بانک ها در شناسایی پربازده ترین طرح های اقتصادی در کنار تلاش برای بهبود رقابت و کارایی در بانک های تجاری و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در راستای تامین سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی در زنجیره های تولید از جمله عواملی هستند که زمینه تحقق اهداف صندوق را بیش از پیش فراهم می آورند .

گفتنی است همایش بین المللی صندوق توسعه ملی با موضوع "مدیریت ثرون ، تخصیص دارایی و مدیریت ریسک" طی روزهای پنجم و ششم آبانماه در جزیره کیش برگزار شد . وزیر نفت ، وزیر امور اقتصادی و دارایی ، مدیرعامل صندوق توسعه ملی ، مدیران عامل بانکها و گروهی از کارشناسان اقتصادی برجسته بین المللی از جمله مهمترین سخنرانان این همایش دو روزه بودند .

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
بدون نظر
  1. رها می گوید

    سلام
    لطفا اگر در مورد روش زنجیره در بانکداری مقاله دارید برای من بفرستید. لطفا منابعش رو هم ذکر کنید.
    با تشکر

ارسال یک پاسخ

1  ×    =  5